reklama

Google pomalu opouští Hangouts. Udělá z nich dvě aplikace pro firmy, uživatelům vnutí Allo

Čtěte více: Google | komunikace | Android
  • Rozdělením aplikace Hangouts chce Google konkurovat systému Slack.
  • Hangouts se rozdělily na čistý chat, do kterého lze vkládat dokumenty - Hangouts Chat, a na videokonferenční aplikaci Google Meet, která nabízí i přenášení prezentací.
  • Obě části nových Hangoutů budou propojené s celým kancelářským balíčkem G Suite (dříve Google Apps).
Google chce rozdělením Hangouts konkurovat systému Slack - Ilustrační foto. Google chce rozdělením Hangouts konkurovat systému Slack - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Microsoft má Skype, Apple má iMessage a FaceTime, Google má pro komunikaci svých uživatelů Hangouts. To už ale úplně neplatí. Téměř po roce od prvního oznámení se Google pohnul a ukázal novou strategii pro jednu ze svých méně populárních služeb

Google Hangouts, které mají přes miliardu stažení v obchodě Google Play, se mění na profesionální komunikační nástroj. V nové podobě mají Hangouts uživatele provázet pracovním procesem podobně jako nástroj Slack. Tento start-up mnozí pokládají za revoluční způsob, jak usnadnit spolupráci pracovních týmů, a zavedené firmy jej chtějí kopírovat. Google ostatně novinky představil jen čtyři dny před očekávaným spuštěním obdobného systému Microsoft Teams.

Dva Hangouty místo jednoho

Google zatím novou podobu služby Hangouts představil ve zkušebním režimu, který mohou využívat firmy aktivní v programu předběžného přístupu. Hangouts se rozdělily z integrované aplikace s videokonferencemi na čistý chat, do kterého lze vkládat dokumenty, pod názvem Hangouts Chat a na videokonferenční aplikaci Google Meet, která kromě videa z kamery umožňuje přenášet také prezentace.

Obě části nových Hangoutů budou propojené s celým kancelářským balíčkem G Suite (dříve Google Apps), který zahrnuje poštu, online fungující Dokumenty, Tabulky a Prezentace Google, Online Disk Google, službu pro hostování webových stránek a nástroje pro správu uživatelských účtů i archivaci dat. G Suite od Googlu využívají celosvětově asi tři miliony firem a řádově více koncových uživatelů.

Slack má proti tomu za tři roky existence 5 milionů aktivních uživatelů denně a mezi jeho zákazníky patří například Harvardská univerzita, NASA, Marks & Spencer, Autodesk nebo Samsung. Microsoft proti tomu už nyní obsluhuje 70 milionů uživatelů firemní verze služby Office 365, která nabízí čistě online řešení nebo kombinaci s klasickými aplikacemi Office.

Další příležitost pro Facebook

Google zatím neoznámil, jak se bude vyvíjet spotřebitelská verze Hangoutů, která byla několik let povinnou součástí všech telefonů s Androidem. Firma před necelým rokem na konferenci Google I/O představila nové aplikace určené spotřebitelům – chatovací Google Allo s integrovanou umělou inteligencí Google Assistant a videokonferenční Duo, které ale proti Hangoutům umožňuje pouze spojení dvou účastníků.

Ani jedna z nových aplikací se přitom mezi uživateli neuchytila, přestože Hangouty z nových telefonů s Androidem zmizely. Jako první se Hangoutů zbavily telefony Google Pixel s Androidem 7. Uživatelé si mohou aplikaci Hangouts nadále stáhnout na Androidu i iOS, nadále funguje i webová verze, ale její rozvoj a budoucnost jsou otázkou.

V této situaci, kdy Hangouty ztrácí podporu svého výrobce, Google v podstatě uvolňuje prostor konkurenci. Facebook díky svému Messengeru a akvizici aplikace WhatsApp (za rekordních 19 miliard dolarů, Google nabízel polovinu) ještě posílí dominantní pozici v oblasti online komunikace. Allo a Duo mohou získat nové uživatele s tím, jak na trhu budou přibývat nové mobilní telefony s Androidem 7, ve kterém bude Allo i Duo předinstalované, ale zákazníci, jejichž přátelé jsou na Facebooku, si budou na nové aplikace zvykat jen těžko.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz