reklama

Po propuštění vězněného Čecha obnovíme vztahy se Súdánem, slíbil Zaorálek. Bili mě a pouštěli na mě studený vzduch, popsal odsouzený

Čtěte více: Zaorálek Lubomír | Súdán | vězení
  • Česko podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka obnoví se Súdánem vztahy v ekonomické i bezpečnostní oblasti.
  • Bylo to součástí dohody o propuštění Petra Jaška, který byl v africké zemi přes rok vězněn.
  • Po příletu do Prahy Jašek řekl, že zažil bití od spoluvězňů z řad islamistů.
  • Jeden z nich údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s propuštěným Čechem Petrem Jaškem po příletu do Prahy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s propuštěným Čechem Petrem Jaškem po příletu do Prahy. Foto: ČTK

Součástí dohody o propuštění českého občana Petra Jaška ze súdánského vězení bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) obnovení česko-súdánských vztahů v ekonomické i bezpečnostní oblasti.

Po zadržení Jaška byly zmrazeny, řekl po půlnoci Zaorálek novinářům po příletu z Chartúmu, odkud Jaška po čtrnáctiměsíčním věznění přivezl.

"Součástí finální dohody bylo, že pokud dojde k propuštění pana Jaška, bude provedeno něco jako restart súdánsko-českých vztahů. To znamená, že se vrátíme k tomu, co jsme zamýšleli v oblasti ekonomické spolupráce, spolupráce v boji s terorismem, v otázkách migrace, protože Súdán je velmi důležitou tranzitní zemí," uvedl Zaorálek.

Ministr bližší podrobnosti nesdělil. Podle súdánského serveru se ale chystá cesta českých zákonodárců a podnikatelů do této africké země.

Zaorálek v pondělí zdůraznil, že Jašek se ničeho nedopustil. "Pan Jašek nic neprovedl a snažil se jen pomáhat. Jsem rád, že jsme se dohodli na prezidentské milosti, aby se mohl vrátit do vlasti," řekl ministr.

"Pan Jašek je velmi statečný chlapík, ne každý by to, co si zažil, vydržel," doplnil Zaorálek s tím, že vyjednat propuštění nebylo jednoduché. "A cítím k němu hluboký respekt," uzavřel ministr.

Premiér Bohuslav Sobotka v pondělí řekl, že osvobození a záchrana Petra Jaška je velký úspěch.

Pochválil tak práci ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i dalších diplomatů, kteří se na Jaškově propuštění podíleli.

"Je to složitý případ. České diplomacii se podařilo vrátit do země Petra Jaška, který byl zatčen, obviněn a odsouzen na 20 let do vězení," řekl Sobotka s tím, že lidé mají být při cestování obezřetní.

"Když se ale občané dostanou do potíží, musí mít jistotu, že jim republika pomůže," dodal.

Jašek v súdánských vězeních strávil 14,5 měsíce. Řekl, že zažil bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Jašek držel osm dní hladovku kvůli tomu, že mu zpočátku nebyl umožněn kontakt ani s rodinou, ani s českým zastupitelským úřadem. Nakažlivé nemoci se mu vyhnuly, ale i když vypadal vitálně, chce se nyní podrobit lékařskému vyšetření.

Jašek uvedl, že prošel pěti súdánskými věznicemi. Ocitl se i na samotce zvané lednička, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele. Jašek si stěžoval na nevyhovující hygienické podmínky.

"Skoro stovka lidí chodila na jeden záchod, kde nebyla voda. To jsou podmínky, které nese člověk těžko," uvedl.

Jašek stejně jako ministr děkoval všem, kteří se o jeho propuštění zasloužili, včetně 400 tisíc signatářů petice, domovskému kladenskému sboru církve bratrské, českým a švýcarským diplomatům.

Súdánské úřady Jaška vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné. Sobotka v pondělí upřesnil, že Jašek je dlouholetým spolupracovníkem organizace Hlas mučedníků. "A do Súdánu jel, aby se setkal s křesťany," uzavřel premiér.

Lukáš Prchal, ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Už není kde brát lidi. České firmy proto experimentují s roboty, investice se vrátí do 195 dní

V Pietro Filipi je třeba hodně věcí změnit, říká nový majitel Michal Mička. Zlepšit chce pánskou kolekci

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Kdo mohl, už utekl. Venezuela je na pokraji bankrotu, ke dvěma milionům migrantů přibudou další

Tisíce lidí si připomněly události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

reklama