reklama

Bouchnutím do stolu už si u operátora lepší tarif nevyjednáte. Velkým firmám možnost zůstane, připouští Mládek

Čtěte více: telekomunikace | Mládek Jan | operátor
  • Velké firmy si u operátorů boudou moci i přes paragraf o transparentních cenících dojednat u operátorů individuální slevy, připustil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
  • Sporný paragraf v Mládkově novele, který zamezuje zákazníkům získat podpultovou nabídku za tarif, kritizoval Český telekomunikační úřad, někteří operátoři i spotřebitelské organizace.
  • Mládek zase kontruje tím, že ČTÚ nic nedělá. Zvažuje proto, že se obrátí kvůli prošetření cen za mobilní data na antimonopolní úřad.
Jan Mládek zvažuje, že dá ceny volání a dat k antimonopolnímu úřadu. Jan Mládek zvažuje, že dá ceny volání a dat k antimonopolnímu úřadu. Foto: HN - Lukáš Bíba

Transparentní ceníky u operátorů by se nemusely týkat velkých firem. "Tam novela naráží na hospodářskou soutěž," komentoval sporný paragraf v novele o elektronických komunikacích ministr průmyslu Jan Mládek. To znamená, že společnosti by si u telekomunikačních firem mohly vyjednávat lepší podmínky za volání a mobilní internet.

Kontroverzní paragraf 54, který se do právní úpravy dostal, zamezuje běžným zákazníkům vyjednávat o ceně. Padá tak možnost, že aktivní spotřebitel bouchne do stolu a bude vyhrožovat, že odejde k jinému operátorovi, pokud nedostane lepší nabídku. Při dosavadní praxi takový zákazník mohl získat neomezený tarif s 1,5 GB dat i o několik stovek levněji.

Kritizovaný paragraf

V novele telekomunikačního zákona se nečekaně objevil paragraf, který podle kritiků zamezí možnosti zlevňování mobilních služeb. V kritizované pasáži chystaného zákona se píše toto: "Podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací a poskytovatel univerzální služby nesmí při prodeji služeb spotřebitele diskriminovat; zejména nesmí spotřebitelům poskytovat služby za jiné ceny, než jaké byly uveřejněny."

Pasáž v novele kritizují spotřebitelské organizace a Český telekomunikační úřad (ČTÚ). "Návrh zakázání individuálních cen pro spotřebitele s námi nebyl konzultován a nechápeme jeho motivaci. Z našeho pohledu dochází omezení autonomie vůle smluvních stran a velkému nebezpečí zakonzervování cen v segmentu, kde již nyní po protispotřebitelské novele neprobíhá intenzivní soutěž," řekl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Mládek pasáž hájí. "Chci transparentnost. Nízké ceny potřebují všichni, a nejen malé procento aktivních spotřebitelů, které si je vyjedná. Chci lepší ceny i pro babičky a další skupiny lidí, kteří nejsou schopni tvrdě vyjednávat," komentoval kritizovanou pasáž Mládek.

Novelu měl ministr průmyslu za úkol předložit na vládu do konce března, aby se stihla projednat zrychleně a schválit do konce volebního období. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se jedná o prioritu. Pokud by však dvě opoziční strany byly proti, mohly by schválení právní úpravy zamezit. "Bude-li opozice novelu vetovat, tak to bude jejich zodpovědnost," míní Mládek.

Ministr průmyslu dále kritizuje vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), že přípravu novely zkomplikoval. Šéf hnutí ANO poslal Mládkovi dopis, v němž navrhuje šest bodů, jak úpravu vylepšit, aby se posílila role spotřebitele a ČTÚ dostal na operátory silnější nástroje. "Část byly nesmysly, dvě věci, byly takové, že jsme o nich sami jednali, tak jsme je tam přidali," komentoval dopis šéf resortu průmyslu.

Co má změna přinést?

Někteří zákazníci dovedou na své operátory zatlačit a vyjednat si slevu. Ostatní klienti ovšem nemají tak ostré lokty, nadále platí za drahé oficiální ceny, a to podle Mládkova úřadu není fér. Proto chce neceníkové nabídky zakázat. Podle kritiků jsou ale takové nabídky jedinou šancí na slevu, již dnes tuzemští spotřebitelé mají.

Paragraf 54 překvapil i některé operátory. "Novela, která tuto změnu přináší, ovlivní miliony českých spotřebitelů. Její projednávání se ale řeší narychlo a vytrácejí se z ní věcné argumenty. Z celé věci se tak stává takový mobilní politický guláš," myslí si mluvčí Asociaci provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Členy asociace jsou tři největší operátoři v Česku - Vodafone, T-Mobile a O2.

I přes kritiku Mládka premiér avizoval, že svého ministra nehodlá odvolat. "Odpovědnost nenese jen on. Ale i Český telekomunikační úřad, který má na starosti regulaci operátorů. ČTÚ nyní zpracovává analýzu trhu s mobilními daty. A jestli dospěje, pokud jde o chování operátorů, ke konkrétním podnětům pro antimonopolní úřad, tak ten by se podněty měl pak zabývat. Vláda má omezené možnosti, a když jsme předali pravomoci jmenovaným nezávislým úřadům, tak také chci, aby tyto pravomoci řádně a aktivně vykonávaly," řekl Sobotka.

Právě kvůli údajné nečinnost ČTÚ zvažuje Mládek, že dá sám podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby prošetřil ceny mobilního volání. 

"Co se týče mobilních dat, to je kompetence ČTÚ, který nekonal. Který ještě před osmi měsíci vydal prohlášení, že trh je v pořádku, a najednou není. Tak co dělali pánové?" uvedl Mládek. "ČTÚ je ten, kdo má regulovat trh a dohlížet na to, aby fungoval (...) My zvažujeme, jestli tedy, když to nedělá ČTÚ, nepodat podnět k antimonopolnímu úřadu, protože je to skutečně divné," dodal ministr.

Jakub Zelenka, Radek Bartoníček
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Češi pijí méně, zato si připlatí za kvalitnější alkohol. Po metanolové aféře se drží ověřených značek

Strany bojují s novými pravidly, která limitují cenu kampaní. A už přišly na to, jak "strop" 90 milionů překročit

Výroba slovenského létajícího auta začne za dva roky. AeroMobil již má několik vážných zájemců

České pivovary loni uvařily nejvíc piva v historii. Rostla domácí spotřeba i export

Dovolená v Česku až o 15 procent podraží. Dvoulůžkový pokoj u Lipna už nyní stojí i jako pobyt u moře

reklama