reklama

Česko stále trápí smog. Praha apeluje na řidiče, aby nevyjížděli, v Přerově opět jezdí městská hromadná doprava zdarma

Čtěte více: Praha | smog | ovzduší
  • V Praze byla kvůli vysoké koncentraci prachu v ovzduší vyhlášena smogová situace.
  • Úřady by v blízké době mohly vyhlásit i regulaci výroby podniků.
  • Smog trápí i další kraje v republice, především na východě.
Meteorologové v současné situaci doporučují vyhnout se zvýšené fyzické zátěži venku - Ilustrační foto. Meteorologové v současné situaci doporučují vyhnout se zvýšené fyzické zátěži venku - Ilustrační foto. Foto: ČTK

Meteorologové vyhlásili v Praze kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci. Současně nevyloučili to, že by v blízké době mohl být vyhlášen i signál regulace, kdy musí například podniky omezit výrobu. V úterý to sdělil Český hydrometeorologický ústav. Smog trápí i další kraje v Česku, zejména na východě.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles. V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února.

Pražský magistrát tehdy vyzval řidiče, aby omezili jízdy autem. Zvláštní opatření Praha nechystala. Při smogové regulaci v polovině ledna vedení města zvažovalo zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustilo. Magistrát může také omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha neuvažovala.

Situace v dalších krajích

V Prostějově i Olomouci v úterý denní koncentrace polétavého prachu překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový trojnásobně. Aktuální hodinové hodnoty jsou nejvyšší v Prostějově, kde jsou limity překročeny až čtyřnásobně a meteorologové zde situaci označují za velmi špatnou.

Průměrné denní limity jsou však dvojnásobně překročeny i na zbývajících stanicích v Olomouckém kraji, a to včetně Jeseníku, kde bývá vzduch nejčistší. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Přerově opět jezdí MHD zdarma.

"Smogová situace v Olomouckém kraji trvá. Zatím je výhled nepříznivý na dnešek a středu, od čtvrtka by se rozptylové podmínky mohly zlepšovat, ale výraznější změnu lze zřejmě očekávat až od pátku," řekl v úterý Roman Volný z ostravského pracoviště ČHMÚ.

Smogová situace v Pardubickém kraji podle meteorologů potrvá nejspíš do pátku. Kvůli špatným rozptylovým podmínkách a vysoké koncentraci prachu v ovzduší ji vyhlásili v pondělí. V úterý to řekl hradecký meteorolog Imrich Drapák.

"Očekává se, že rozptylové podmínky mírně nepříznivé až nepříznivé budou pokračovat. Zatím to vypadá, že až do pátku," uvedl Drapák. Vyhlášení regulace nepředpokládá.

 Smogová situace trvá i na celé jižní Moravě, meteorologové ji vyhlásili v pondělí dopoledne nejdřív jen pro Brno, večer ji rozšířili na celý kraj. Brněnští radní mají v úterý od 12:00 jednat o tom, zda bude městská hromadná doprava v krajském městě v obdobích smogu zdarma.

Meteorologové při smogu doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Podle doporučení meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli využívat městskou hromadnou dopravu.

ČTK, mmi
Přeposlat
Diskuse
reklama

Živě: Merkelová se stane počtvrté kancléřkou. Německu bude nejspíše vládnout v koalici se Zelenými a FDP

Komentář Teodora Marjanoviče: Na tváři Merkelové zůstal úsměv

Tomio Okamura žije se svými voliči v jiném světě. Starší bratr Hayato se ho snaží v kampani narušit

Volební deník Petra Honzejka, díl první: Supertrable superdebaty ČT a příslovečná lidovecká stálost

Diář HN: Evropa a její budoucnost po německých volbách, centrální banka a úrokové sazby, konec kvót na cukr

reklama