reklama

Na řidiče Uberu přišly v Brně už desítky trestních oznámení. Podávají je taxikáři v rámci konkurenčního boje

Čtěte více: Uber | taxi | Brno
  • Konkurenční boj mezi řidiči Uberu a taxikáři přinesl v únoru v Brně několik desítek oznámení právě na řidiče nové služby.
  • Taxikáři považují službu Uber za nelegální a na jejich stranu se přidává i primátor města Petr Vokřál.
  • Policie řešila i přestupky ze strany taxikářů.
Podle Uberu jeho služby nejsou taxi, ale spolujízda. Podle Uberu jeho služby nejsou taxi, ale spolujízda.

Policisté v Brně řešili od začátku února už desítky oznámení na řidiče nové služby Uber. Volají je taxikáři či jejich figuranti v rámci konkurenčního boje, taxikáři totiž považují službu Uber Pop za nelegální. Policisté jednotlivé případy posílají na magistrát do správního řízení, řekl mluvčí policie Pavel Šváb. I podle primátora Petra Vokřála (ANO) zatím všechny indicie nasvědčují, že Uber podniká v Brně nelegálně. Uber se brání, že jeho služby nejsou taxi, ale spolujízda a že podniká podle evropského práva, řekl novinářům ředitel firmy pro Česko a Slovensko Tomáš Peťovský.

Uber funguje jako mobilní aplikace, s jejíž pomocí si zákazník objedná auto s řidičem a po ukončení jízdy se mu z platební karty strhne příslušný obnos. Konkurenční boj s taxikáři se místy vyhrocuje. Policie řešila zablokovaná auta řidičů Uberu, ukopnutá zrcátka či vypuštěné pneumatiky. "Vyzýváme řidiče, aby se vyvarovali protiprávního jednání. Nicméně když přijedeme na místo a něco takového se stane, řešíme to odděleně jako přestupek," řekl Šváb.

Jedná se o přestupky zpravidla ze strany taxikářů, kteří již chystají společně žalobu a návrh na předběžné opatření, které by zakázalo Uberu poskytovat služby v Brně. Vedení města řeší, zda se k žalobě přidá. "Během několika dní chceme mít dopracovanou právní analýzu. Zatím všechny indicie nasvědčují, že Uber podniká v Brně nelegálně, což by si měli uvědomit lidé, kteří službu využívají, i řidiči, kteří pro Uber jezdí," řekl novinářům primátor Vokřál. Připustil však, že zatím není zřejmé, proti komu by měla žaloba směřovat, protože zákazníci Uberu dostávají účtenky, kde se střídají názvy různých společností i se sídlem mimo Česko.

Vokřál uvedl, že kromě žaloby chce i součinnost policie, finanční správy či obchodní inspekce. Zároveň chce kroky koordinovat s Prahou, kde Uber také působí. Podle Vokřálova názoru a taxikářů splňuje Uber parametry standardní taxislužby, řidiči a jejich vozy však požadavky na její provoz nikoli.

Podle majitele City Taxi a Lido Taxi Davida Dostála má žaloba naději, přestože v Praze už soud zrušil pokutu pro řidiče Uberu. "Neřešil ale komplexně celý problém," řekl Dostál. Zároveň uvedl, že už pocítil propad zájmu zákazníků, třeba minulý pátek prý až o 40 procent.

Uber provázejí spory v řadě zemí Evropy. Legislativa totiž není připravená na regulaci sdílené ekonomiky. Ministerstvo dopravy sice připravilo novelu zákona o silniční dopravě, která ale sdílenou ekonomiku neřeší. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda už však vznikla pracovní skupina napříč ministerstvy a úřady, aby řešila sdílenou ekonomiku nejen v dopravě, ale i v dalších odvětvích. "Případné legislativní úpravy, které skupina navrhne, bude řešit zřejmě až nová vláda a sněmovna," uvedl Neřold.

 

ČTK, gal
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Z měření hladiny cukru udělali čeští studenti dětem zábavu. S nápadem triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoftu v Seattlu

Brabec: Jednou z největších chyb Česka byla privatizace vodovodů. Voda je věc státu, její cenu by měl hlídat úřad jako v Izraeli

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol se čeká v listopadu

Rozpadlé koalici lidovců a Starostů by pro vstup do sněmovny chybělo půl procenta, Okamura posiluje, ukázal průzkum Median

Libye dostane od EU 46 milionů eur na posílení ochrany hranic. Italské lodě jí pomohou v boji proti pašerákům lidí

reklama