Není jasné, jak dlouho ještě Olomoucký kraj bude mít svého hejtmana Oto Koštu (ANO). Mezi ním a předsedou hnutí Andrejem Babišem už toho bylo řečeno tolik, že to nejspíše nelze odestát. Předseda ANO svého hejtmana obvinil, že nedokáže řídit kraj a má problémy s alkoholem. Pro většinu straníků by to byl jasný pokyn k vykonání sebekritiky a odstoupení z funkce v zájmu strany a všeho lidu.

Jenže pan Košta je zjevně paličák a zatvrdil se. Vše tak pravděpodobně směřuje k odvolání Košty vlastními zastupiteli někdy na konci měsíce. Jde zatím o poslední personální přehmat Babiše, který už naprosto nezvládá lovit další a další desítky lidí z klobouku a dosazovat je do funkcí, které hnutí poslední tři roky v obrovském množství padají do klína.

Cesta do nitra Koštovy duše

Olomoucká lapálie ANO už dávno překročila hranice kraje. Pan Košta je totiž očividně velmi upřímný člověk. A tak nám toho je ochoten prozradit o dost více, než by se centrále hnutí líbilo. Stačí se podívat na jeho poslední "sorry jako" tiskovku nebo jeho rozhovor pro DVTV. V interview dokonale bezelstně popisuje mechaniku moci v hnutí.

V Olomouckém kraji sice ANO roky budovalo organizaci, ale ta nakonec kandidáta na hejtmana nevybírala. Místo toho lidé okolo Babiše, především Jaroslav Faltýnek, vytipovali Koštu. Ten pak přišel za Babišem do průhonické Sokolovny na kobereček a proběhl personální pohovor. A Košta byl najednou kandidát na hejtmana, jehož zadáním bylo přitáhnout další příznivce.

Krátkodobě se to vyplatilo. Lékař dovedl hnutí k vítězství v kraji a posadil se do křesla hejtmana. Když ovšem přestal plnit úkoly krajské buňky ANO, dostal – jak sám říká – žlutou kartu. Nemohl o tom mluvit, zato měl urychleně splnit zadané úkoly. Zjevně to nezvládl, a tak nyní přišla otevřená kritika, obvinění z alkoholismu a blíží se pád. Co ale je nejzajímavější na Koštově logice – hejtman prý nemá problém opět kamkoliv za ANO kandidovat. Neuvěřitelné.

Ale vlastně zase tak ne. Personalista Babiš už roky odnaučuje republiku klasické nudné politice, kdy se přes město a kraj postupně proschůzujete až třeba do sněmovny a za vámi stojí jasně čitelná regionální podpora. Tuto otravnou a pomalou posloupnost tradičních stran Babiš přetvořil v mnohem efektivnější koncept o pouhých dvou úrovních: dole je zástup straníků a do jejich čela vždy jako kometa přiletí z ústředí nějaká nová naděje. Často jako Košta bez jakékoliv pevné vazby na hnutí, jeho program a lidi okolo něj.

Babiš zkouší, co zná ze své firmy. V Kosteleckých uzeninách kdysi Babiš vyměnil šest šéfů za pět let, než našel toho pravého. Je ale ovšem otázka, zda se dá podobně postupovat v politice a řídit takto stát jako firmu. Jsou obyvatelé Olomouckého kraje připraveni vydržet během jednoho volebního období třeba šest hejtmanů, než ANO připadne na někoho alespoň trochu reprezentativního?

Košta v Olomouci jako Zikmund v Ústí

Už po sněmovních volbách jsem Andreji Babišovi věštil, že jako headhunter musí nevyhnutelně zkrachovat. Těch funkcí, které potřeboval obsadit, bylo prostě příliš mnoho: 47 poslanců, pět ministrů a jejich aparáty, lidé do vedení státních podniků...

Stačilo jen seřadit titulky novin z předcházejících měsíců, aby bylo jasné, jak moc naslepo Babiš střílí už na jaře 2014: "Tittelbach odstoupil z čela kandidátky ANO, pro Zlín se hledá lídr";"Podnikatel Tomáš Březina opouští Babiše, do voleb jít nechce"; "Náhlý konec dvojky Babišova hnutí ANO na Vysočině. Zatajil svou minulost politruka"; "Už jsme politici. Nemakáme. Komárek se místo rozpočtu baví ve Španělsku"; "Premiér si zve Válkovou a Marvanovou, kvůli sporům musí obě i k Babišovi"; "Babiš to pohnojil, odstartoval konec ANO, říká odstavený Kasl"; "Podnikatelka Schopperová končí v čele pražské kandidátky ANO. Nahradí ji Krnáčová".

Jenže to ještě nebylo nic proti tomu, co přišlo potom. Volby do zastupitelstev obcí na podzim 2014 vynesly ANO 1600 mandátů a pět primátorů. To už se nedalo uhlídat ani omylem.

Osudu Košty na kraji se nejvíce podobá obecní osud Josefa Zikmunda v Ústí. Tohoto primátora za ANO svrhli jeho vlastní zastupitelé, jediný rozdíl byl v tom, že to se tehdy Babišovi nelíbilo a vykřikoval, že šlo o "ukázkový puč". To samé se stalo i v Českých Budějovicích. Brzo se začaly hroutit i mocenské dohody ANO i v Brně, Hodoníně či Opavě, v Praze bezvládí trvalo půl roku. Často za krachy mohly naprosto neschopné osoby vybrané do čela kandidátek ANO.

A aby těch neřešitelných situací pro headhuntera Babiše nebylo málo, na podzim minulého roku přišly krajské volby. ANO předtím v žádných nekandidovalo, takže vůbec nemělo na čem stavět. Přesto uspělo, zvítězilo v devíti krajích. A někde opravdu výrazně, jako například v Olomouckém kraji, kde Koštův tým získal 16 mandátů a křeslo hejtmana. Jenže nyní už víme, že to žádný Koštův tým nebyl. To jen známý lékař byl vrchností dosazen do čela kandidátky. A brzo se ukázalo, že není přiliš dobře ovladatelný.

U Košty je teď velký problém, že to není žádný řadový zastupitel či poslanec a nemůže bezbolestně odejít (jako například minulý rok poslankyně Kristýna Zelienková). Shodit vlastního hejtmana, to tu zatím žádná strana nepředvedla.

Rozzuřený lev na odstřel

Kauza Košty a jeho neuvěřitelné svědectví o poměrech v ANO nám dobře ilustrují, jak daleko za čtyři roky Babišův projekt pokročil. Před sněmovními volbami 2013 si vystačil s tím, že na billboardy do bílých košil navlékl pětici Stropnický, Jourová, Komárek, Zlatuška a Faltýnek. Jenže dnes potřebuje násobně více schopných lidí. Při dobývání republiky (a to mluvíme jen o politickém vlivu, ne ekonomickém ve státních, krajských a městkých firmách) nyní potřebuje řídit: 47 poslanců, sedm senátorů, čtyři europoslance, 176 krajských zastupitelů (pět hejtmanů) a 1600 obecních zastupitelů (sedm primátorů) a rozsáhlou síť všemožných náměstků i stranických pohlavárů.

Je tak dost dobře možné, že až jednou začne Babišova hvězda na zdejším politickém nebi pohasínat, nebude za to moct zcela bezzubá opozice, ale jeho vlastní strana. Hnutí ANO je partají na steroidech, kdy masa naprosto nekontrolovatelných straníků zdánlivě rozšiřuje Babišovu moc po republice. Ale ve skutečnosti jde o lidi, kteří mohou ANO přinést více škody než užitku.

Slovy (zatím ještě) hejtmana Košty, kterými hrozil Babišovi: "Může se stát, že dojde až k tomu, že vypustí tygra z klece. Ještě ne, ještě vrčím za mřížemi. Rozzuřený lev v ulicích vypadá jinak." Jakmile rozzuřený lev vyběhne z klece, Babiš ho samozřejmě snadno odstřelí. Ale zároveň tím možná notně postřelí i svou popularitu u voličů, protože si řeknou: "Safra, jeho minulost ani malé domů nám vůbec nevadí. Ale jak chce Babiš řídit stát jako firmu, když neuřídí ani vlastní stranu?"