reklama

Citlivá data hackeři neukradli, tvrdí Zaorálek. Musíme zjistit, kdo a proč vyzradil vyšetřování, naléhá Chovanec

  • Hackerský útok na ministerstvo zahraničí je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka vážný.
  • Ale v žádném případě podle něj neunikly citlivé informace, které by ohrozily bezpečnost státu.
  • Útok podle něj trval několik měsíců, přesnou dobu ale nelze určit.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Foto: ČTK

Žádné ohrožení státu nehrozí, protože hackeři neukradli žádné citlivé informace, tvrdí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Platí to, co jsem řekl, že vnitřní systém ministerstva, který pracuje se strategickými informacemi, které jsou citlivé z hlediska bezpečnosti státu, napaden nebyl," uvedl Zaorálek na mimořádné tiskové konferenci, kterou svolal proto, že se podle něj v médiích objevily nepravdivé informace.

"Vážné je to, že vám někdo pronikne do e-mailových schránek, ve kterých je komunikace zaměstnanců s okolím, s institucemi, ale i osobní a podobně. Ale je naprosto nepravdivé tvrdit, že tady vznikla závažnost v tom, že se údajně prozradily strategické informace," řekl Zaorálek.

"Nepopíral jsem, že je útok vážný. Ale trvám na tom, že neunikla žádná citlivá data," zdůraznil.

Server Info.cz ve středu uvedl, že hackerský útok na ministerstvo trval nejméně rok a že se útočníkům za tu dobu podařilo ukrást více než 7000 dokumentů, některé z nich obsahovaly citlivé informace. 

O útoku ministerstvo vědělo, potvrdil Zaorálek dřívější vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Podle Chovance je nyní nejdůležitější vyšetřit, kdo informace o vyšetřování útoku vyzradil. 

"Že ten útok byl veden, státní orgány věděly již s předstihem. Mě by velmi zajímalo, kdo měl potřebu prozradit vyšetřování této věci, za jakým účelem, jestli pouze z hlouposti, nebo jestli to má nějaké další pozadí," uvedl Chovanec.

Zveřejnění toho, že ministerstvo o útoku ví, podle Zaorálka zkazilo práci vyšetřovatelů, protože se hacker odpojil a ve své práci přestal.

Zaorálek se kvůli útokům ve čtvrtek sešel se šéfy tajných služeb a novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiří Langem. Odložil proto odlet na pracovní cestu na Balkán.

Šéf české diplomacie v úterý potvrdil informaci serveru Neovlivni.cz, že e-mailové účty ministerstva zahraničí, včetně Zaorálkova, napadli hackeři.

Zároveň v úterý uvedl, že byl útok sofistikovaný a s největší pravděpodobností ho vedl cizí stát. 

Podle něj je způsob práce hackerů velmi podobný tomu z USA, kterým se útočníci dostali do elektronické pošty Demokratické strany. Podle amerických úřadů výrazně ovlivnily prezidentské volby, ve kterých zvítězil Donald Trump.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil už v úterý útok hackerů na české ministerstvo zahraničí za závažný.

Také ministerstvo obrany čelí mnoha hackerským útokům, uvedl už dříve ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle něj je ale potřeba mezi nimi rozlišovat. Velkou část z nich mají na svědomí amatéři, těch sofistikovaných není tolik, uvedl Stropnický. Nejčastěji přitom jde o pokusy se někomu dostat do e-mailů.

Po útocích na ministerstvo zahraničí ale vedení ministerstva obrany varovalo zaměstnance, aby s daty zacházeli velmi opatrně. Ministerstvo jim zakázalo používat soukromé e-maily. Nemají ani zbytečně schraňovat dokumenty, které není potřeba uchovávat v elektronické podobě.

Markéta Rizikyová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

V Německu si chtějí lidé vyrábět elektřinu sami, říká ekologický expert Arne Jungjohann

Ruská policie zadržela v Moskvě opozičního předáka Alexeje Navalného. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic

Za čtvrt hodiny jsem se stal největším blbcem české politiky, říká Hašek. Plánuje složit advokátní zkoušku, politika je pro něj už jenom koníček

Odpočiňte si od Twitteru, vyzývají Trumpa republikáni. Sociální sítí si prý začíná škodit

Češi získali zakázku na letišti v Dubaji. V Emirátech usilují o další projekty

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz