reklama

Zeman vetoval zákon snižující DPH na noviny a časopisy. Nevidí ke zvýhodnění žádný důvod

Čtěte více: Zeman Miloš | veto | DPH | noviny
  • Prezident Miloš Zeman se ztotožnil s negativním postojem vlády ke snížení sazby DPH na noviny a časopisy a novelu zákona vetoval.
  • Zeman nevidí jediný důvod pro daňové zvýhodnění této komodity.
  • S návrhem přišla KSČM a parlament ho schválil. Vláda uvedla, že novela je v rozporu s jejími cíli.
Prezident Miloš Zeman. Prezident Miloš Zeman. Foto: HN - Matej Slávik

Prezident Miloš Zeman v úterý vetoval novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která přeřazuje noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty z nynější sazby 15 procent. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se podle mluvčího ztotožnil s negativním postojem, který k tomuto návrhu zaujala vláda. S návrhem přišla loni v září skupina poslanců KSČM a parlament ho letos v listopadu schválil.

Nyní bude o prezidentově vetu rozhodovat sněmovna. Nižší daň měla platit už od 1. ledna.

"Pan prezident se ztotožnil s negativním stanoviskem vlády České republiky k tomuto zákonu. Domnívá se, že není jediný důvod pro daňové zvýhodnění této komodity, snad kromě lobbistických tlaků vydavatelů těchto periodik. Schválený návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok, který pan prezident podepsal v pondělí, přitom s rozpočtovými dopady tohoto zákona vůbec nepočítal," prohlásil Ovčáček.

Když vláda loni tento návrh posuzovala, uvedla v záporném stanovisku mimo jiné to, že by měl asi půlmiliardový dopad a není v souladu s cíli vlády v oblasti daní. Kabinet také zpochybňoval tvrzení, že nižší daň povede ke zvýšení prodejů.

Sněmovna schválila tento návrh ve zrychleném režimu už v prvním čtení a hlasovalo pro to 101 poslanců napříč stranami. "Tu novelu jasnou většinou napříč politickým spektrem podpořila jak dolní, tak horní komora," řekl v úterý spolupředkladatel návrhu a poslanec KSČM Jiří Dolejš. "Legislativní problém v tom nevidím a pokud pan prezident má jaksi, řekněme, vyšší laťku, pokud jde o řešení daňových norem, tak by samozřejmě neměl být obětí tento zákon, který je velmi parciální," dodal. Klub KSČM bude normu podporovat a Dolejš doufá v to, že sněmovna svůj názor při hlasování o vetované novele nezmění.

Předlohu už dřív přivítala Unie vydavatelů. Snížení sazby podle ní bude velkým přínosem pro ekonomickou situaci odvětví vydávání periodického tisku, protože umožní vydavatelům investovat ušetřené peníze do kvalitnějšího a rozmanitějšího obsahu a technologických zlepšení.

Druhá snížená sazba DPH deset procent se nyní vztahuje na knihy, kojeneckou výživu, léky pro lidi i zvířata a také na zvláštní výživu pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

ČTK, tum
Přeposlat
Diskuse
reklama

Nové testovací centrum automobilky BMW u Sokolova svým významem předčí stávající centra v západní Evropě

Hodnota kryptoměn je už 11 bilionů korun. Bitcoinu věří Musk nebo McAffee, jiní varují před rostoucí bublinou

Víceleté gymnázium nemusí být kvalitnější než základní škola, zjistili vědci. Mívá lepší učitele, zároveň ale větší třídy, upozorňuje Münich

Číňané představili návrh lázeňských Pasohlávek. U Nových Mlýnů chtějí postavit hotel a desítky bytů

Dárky nakupte nejpozději v pondělí, jinak je nestihneme doručit, radí e-shopy. Češi v nich před svátky utratí 38 miliard korun

reklama