Návrh zákona o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací vychází ze směrnice Evropského parlamentu a stanovuje pravidla využívání existující infrastruktury při pokládání nových sítí. Řeší situace, kdy se pokládá vedení pro různé sítě souběžně, aby se ve stejný čas na stejném místě nekopalo dvakrát. Měl by také odstranit neefektivnost při udělování administrativních povolení a překážky týkající se zavádění infrastruktury zastavěné v budovách.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) popsal návrh tak, že má především soukromému sektoru zlevnit budování připojení k internetu. Náklady na stavební práce podle návrhu představují kolem 80 procent celkových nákladů na budování sítí operátorů.

Návrh zákona počítá také se zřízením Jednotného informačního místa, kterým má být Český telekomunikační úřad. Bude mít za úkol zprostředkovávat informace mezi provozovateli sítí, úřady a dalšími zainteresovanými stranami. Takzvanými povinnými osobami budou nejen provozovatelé veřejných komunikačních sítí, ale i provozovatelé energetických a distribučních soustav nebo třeba teplárenské firmy. Budou jimi i provozovatelé kanalizačních sítí.

Všechny tyto povinné osoby budou muset umožnit přístup provozovatelům sítí ke své infrastruktuře, a to za spravedlivých a nediskriminačních podmínek. Odmítnout ho budou smět jen ve stanovených případech.

ČTÚ kvůli novému zákonu zřídí 30 nových míst, z toho devět jich bude mít na starosti Jednotné informační místo a dalších 21 bude rozhodovat spory.

Zákon má vstoupit v účinnost 1. července 2017.

Mládek poslancům řekl, že Evropská komise již zahájila s ČR řízení kvůli zpožděnému přejímání evropské směrnice. Zákon podpořil předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO) s tím, že zákon má již rok a půl zpoždění. Uvedl, že digitální infrastruktura v tuzemsku je v horším stavu než dopravní nebo energetická infrastruktura. "Ten vlak nám ujíždí," varoval. František Laudát (TOP 09 a Starostové) apeloval na ministerstvo, aby v digitalizaci vyvinulo větší úsilí.

Česká republika chce zajistit, aby do roku 2020 měli všichni obyvatelé vysokorychlostní přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mbit/s a nejméně polovina domácností měla internetové připojení rychlejší než 100 Mbit/s. K budování nových sítí mají přispět evropské dotace v celkové výši 14 miliard Kč.