Ostravský program Green Light, který dává zelenou dobrým nápadům a inovativním podnikatelským vizím, jsme představili na konci září. Jeho hlavní myšlenkou je motivace mladých lidí, příprava na spuštění jejich vlastních projektů a pozvednutí startupové scény v Moravskoslezském kraji.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo padesát sedm projektů, do prvního kola jich postoupilo šestnáct. Akcelerátor Green Light se letos koná už počtvrté a za jeho realizací stojí Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO).

"Oproti minulým ročníkům, kdy převládaly aplikace a softwarová řešení, se do programu letos přihlásilo mnoho fyzických projektů: od zařízení na kontrolu zdravotního stavu po chytré žárovky nebo ekologické domy," uvádí Martin Duda, ředitel Centra podpory inovací VŠB-TUO.

Do programu se přihlásil také tým šestadvacetiletého absolventa oboru Informační a telekomunikační technologie na VŠB-TUO Martina Lonského. Představí aplikaci zabývající se pokročilým projektovým managementem, která poskytuje přehled o plnění úkolů ze strany zaměstnanců v reálném čase. "Od Green Light očekáváme především zpětnou vazbu k našemu produktu a doporučení, jak projekt posunout dále," říká Lonský.

O postupu šestnácti projektů rozhodla čtyřčlenná odborná porota složená z mentorů programu Green Light Jana Jůzla, Viktora Kučery, Adama Plačka a Michala Banota. Všechny projekty nyní čekají intenzivní workshopy a semináře pro co nejefektivnější rozjezd podnikání.

Pětici účastníků druhého kola akcelerátoru určí tzv. Elevator Pitch, který proběhne na začátku ledna, a finalisté budou své projekty prezentovat na únorové Startup Show. Vítězem se sice stane jen jeden, rady, kontakty a profesionální prezentaci svého projektu ale získají všichni.