Ministr financí Andrej Babiš navrhl osvobození od elektronické evidence tržeb pro ty živnostníky, kteří si zařídí takzvanou paušální daň a nemají roční obrat větší než 250 tisíc korun. K tomu přidal úlevu pro internetové obchody, EET se nemá vztahovat na platby kartou po internetu. Když viděl, jak tím rozčilil premiéra Bohuslava Sobotku, raději opustil středeční jednání koaliční rady.

HN: Humbuk kolem vašeho návrhu vznikl kvůli načasování, přišel pouhý týden před ostrým startem elektronické evidence tržeb. Divíte se premiérovi, že ho tak rozlítil?

Ale s ostrým startem se nic nemění. První možné změny nastanou až od prvního května, až zavedeme daňový balíček s paušální daní. Opakuji, nic se nemění, my jsme nepřišli se změnami na poslední chvíli, jak říká Sobotka, který tomu akorát nerozumí.

HN: Ano, ale tyto změny se budou týkat i těch, kteří začnou evidovat své tržby už za týden. To pak zase přestanou, až začnou změny platit?

Hospoda, která má menší tržby než 250 tisíc? Ukažte mi takovou hospodu. Myslíme si, že z první vlny tam spadne málokdo. Ale pokud mají tak malý příjem, budou pak mít možnost požádat si o paušální daň a přestat evidovat tržby. To neznamená, že se jich to netýká.

HN: Takže budou evidovat tržby do května, pak přestanou a až se ukáže, že do potřebné kategorie nespadají, tak zase začnou? V tom je přece ta zmatečnost.

To není žádná zmatečnost. Jak jsme měli poznat všechny druhy podnikání? Teď to všichni řeší a chodí nám stovky případů, jak každý podniká třeba příležitostně, ale to není žádný zmatek. Ani jsme nikomu nedali výjimku. Já si myslím, že je to vylepšení zákona o EET a ten se principálně nemění. Je tam jenom možnost pro některé podnikatele a uvidíme, jestli ji parlament schválí.

Ale náš návrh se týká hlavně třetí a čtvrté fáze, jako jsou kadeřnice nebo kominíci. S první fází, tedy zejména hospodskými, jsme nepočítali, že by se jich výjimka týkala.

HN: Když se vrátíme k načasování, o všech těchto případech jste věděli už dříve. E-shopy na nesmyslnost evidovat platby kartou upozorňují už několik měsíců.

Ano, na to bylo několik názorů a řešili jsme to opakovaně v rámci ministerstva. Snažím se, aby do toho naši úředníci vnesli také nějakou lidskost a lidský rozum. Většina lidí nepodvádí a my se musíme snažit jít tam, kde je možný nějaký daňový únik. Bylo to moje rozhodnutí. Osobně jsem jednal s některými podnikateli a pak jsem dospěl k názoru, že evidence někde není potřeba. Každý den se učím a nemám problém na základě nějakých argumentů změnit názor. Třeba, že u e-shopů je to zbytečné. Ale to není populismus. Kdybych byl populista, tak v životě nepřijdu s EET, když moje hnutí na něm ztrácí body.

HN: Když jste od EET osvobodili e-shopy při platbě kartou, nedají se čekat podobné změny i pro běžné obchodníky?

Ještě jednou: nic se nezměnilo. Neděláme žádné nové výjimky, neměníme začátek EET, děláme to jenom proto, že máme poslední možnost dát něco do daňového balíčku. Tohle pan premiér vůbec nepochopil, protože nikdy nepodnikal a proto naše návrhy vůbec nechápe.

HN: Jakou jste čekal reakci premiéra Sobotky na takto načasovaný návrh?

Čekal jsme podporu od KDU-ČSL, ta nastala. Reakce ČSSD mě překvapila, nechápu to. On pomlouvá ministerstvo financí a když přitom byl ministr, tak nasekal 400 miliard dluhů. Sám tomu přitom nerozumí, sám nic neudělal, mohl to už dávno řešit. Já jsem čekal normální debatu, mě jeho reakce překvapila. A znovu opakuji, není to žádná výjimka a nic se nemění.

HN: Opakovaně se ohrazujete proti slově výjimka. Přitom když někomu nabídnete, že se za určitých podmínek může vyhnout EET, tak to výjimka přece je.

Není to výjimka. Je to možnost dostat výjimku. Výjimku mají třeba neziskovky, které ze zákona neevidují. My chceme více využívat institut paušální daně a s tím jsme spojili možnost vyjmout některé z EET.