Hlavní cenu prvního ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA) získal dům a ateliér Zen-Houses od libereckého architekta Petra Stolína. Do soutěže, otevřené architektonickým realizacím za posledních pět let, se jich přihlásilo 475.

Vítěz České ceny za architekturu i sedm dalších finalistů vzešli z 63 nominovaných projektů, které ČKA představila letos v červnu.

Zen-Houses, nevelký projekt z roku 2015, spojuje bydlení a pracovní prostor pro své tvůrce – architekty Petra Stolína a Alenu Mičekovou. Liberecké domy-dvojčata na první pohled vynikají především konstrukčně oddělenými objekty pro odpočinek a pro práci a také svým ojedinělým konceptem založeným na co nejjednodušší formě bydlení.

Ta se ukazuje zejména v užití výrobních modulů SIP (Structural Insulated Panel), jež se opakovaně promítají do konstrukce domů. Oba domy při zachování šířky pouhých tří metrů přitom nepůsobí vůbec stísněně, naopak velmi vzdušně a otevřeně.

"Prostý, ekonomický a nenáročný projekt je charakterizován specifičností své lokace, schopností na toto prostředí reagovat, svou naprostou unikátností i vytrvalou snahou provokovat a sebejistě zkoušet nové principy i za cenu případných chyb. Díky tomu všemu Zen-Houses dokázal uspět a bezesporu se tak jedná o vynikající dílo, o stavbu se skutečnou ambicí pokoušet hranice a stát se vzorem pro mnohé z nás," uvedla porota ve své zprávě. Jejími členy byli Joe Morris, Boris Bežan, Jan De Vylder, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková a Martin Rein-Cano.

Do finále České ceny za architekturu dále postoupila poměrně široká škála projektů. Jedná se například o revitalizace a rekonstrukce stávajících prostor či veřejných prostranství. Porotu nadchla také dvě díla architekta Josefa Pleskota. Jsou jimi rozsáhlé úpravy industriálních oblasti Dolních Vítkovic (AP atelier, 2015) a revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli (AP atelier, 2014).

Finalistou 1. ročníku České ceny za architekturu jsou také dvě výrazné novostavby: klášter Nový Dvůr (Ateliér Soukup Opl Švehla, 2014) a Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (Petr Hájek Architekti, 2014).

Za dvě velmi zdařilé rekonstrukce mezinárodní porota považuje úpravy Vily Tugendhat v Brně (Archteam a RaW, 2012) či Tři věže – zateplení obecních budov s urbanistickým přesahem v Líbeznicích (Atelier M1 architekti, 2014). Jako významný a velmi zdařilý zásah do veřejného prostoru, který navíc vznikl na základě architektonické soutěže, porota shledala revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně (ellement, 2013).

Všechna oceněná díla vystaví Česká komora architektů v listopadu v pražském Centru současného umění DOX a v březnu příštího roku v brněnské Galerii architektury.

Více se o ceně, včetně kompletního přehledu nominovaných prací nebo rozhovoru s architektem Davidem Vávrou, dočtete ve speciálním magazínu, který vychází v Hospodářských novinách v úterý 8. listopadu.