Ministři budou zásadní otázky zahraniční politiky konzultovat předem s ministrem zahraničí, nikoliv ho pouze informovat. Řekl to po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Dohoda je výsledkem středeční debaty kabinetu o okolnostech nedávné návštěvy tibetského duchovního dalajlamy v Praze. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stěžoval, že ho Herman o své plánované schůzce s tibetským duchovním informoval pouze několik hodin předem a dal mu tak jen minimální možnost reagovat.

Zaorálek po svých vládních kolezích chtěl, aby slíbili, že budou dodržovat strategická usnesení týkající se zahraniční politiky. Přepis dva roky starého jednání vlády, na kterém se ministři údajně dohodli na vztazích s dalajlamou, ale ministři mít k dispozici nebudou, i když o jeho zveřejnění Zaorálek stál. Podle jednacího řádu vlády i podle ústavy jsou schůze neveřejné. Ve středu to uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Podle něj zvukové záznamy z jednání kabinetu slouží pouze jako interní pracovní pomůcka a informace na nich zachycené nejsou projevem působnosti vlády.

Herman ve středu řekl, že o jeho schůzce s dalajlamou se vedla zevrubná diskuse. "Vyhodnotili jsme situaci tak, že by bylo dobré konzultovat věci s větším předstihem. Zásadní otázky zahraniční politiky je třeba s ministrem zahraniční konzultovat, před dvěma lety jsme se dohodli na oznamování," uvedl ministr.

Svoji schůzku s dalajlamou nepovažuje Herman zpětně za chybu. Naopak dění v posledních dnech, které na ni navázalo, pokládá za osobní obohacení.

Ministr zahraničí Zaorálek se také znovu omluvil za to, že přirovnal schůzku ministra Hermana s dalajlamou k setkání s šéfem Sudetoněmecké strany Konradem Henleinem. Zaorálek obrat použil při vysvětlování, proč čtyři nejvyšší čeští ústavní činitelé poté vydali prohlášení, ve kterém ujišťují o trvajícím směru české zahraniční politiky ve vztahu k Číně.

Na úterní schůzce Zaorálek řekl, že setkání s dalajlamou je pro čínskou stranu "jako kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda".

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Už večer na svém twitterovém účtu napsal, že takový příměr byl za hranou. O den později se pak kál ještě výrazněji. "Vždycky jsem odsuzoval to, když někdo používal příměry z druhé světové války, a mně se to povedlo. Nejradši bych si za to dal facku. Teď se do mě skutečně můžete pustit, protože to byla chyba a já se za ni stydím a omlouvám se za ni."

Každý věděl, že oficiální přijetí dalajlamy je prostě problém. To, že se to nakonec stalo tak naplno, dokonce za přítomnosti místopředsedy sněmovny a místopředsedkyně Senátu, je něco neslýchaného," uvedl Zaorálek.

V době, kdy se o plánované schůzce dozvěděl, měl podle svých slov "minimální možnost jednat". Herman podle něj chtěl "naprosto absurdní věci" a uvědomoval si vážnost situace.

"Dovolávat se stenozáznamu je něco, co považuji za velmi trapné," uvedl Zaorálek ke své iniciativě s tím, že hlavní je podle něj dodržování strategických dohod vlády v oblasti zahraniční politiky.

"To je něco, co do této chvíle fungovalo tak, že jsem si to velice chválil," uvedl s tím, že jde například i o vztahy k Rusku, Ukrajině. "Do této chvíle prostě platilo, že není možné, aby si každý ministr říkal nebo dělal, co se mu líbí. Vždy to platilo tak, že když došlo k nějaké složitosti nebo nejasnosti, velice korektně za mnou ministři chodili a společně jsme to vyřešili. Dokonce tak činil i ministr Herman. A já se chci zeptat ministrů vlády, zda toto skončilo," uzavřel Zaorálek.