Už více než rok by se Andreji Babišovi nemělo vytýkat, že v době komunistického režimu spolupracoval s tajnou policií, Státní bezpečností (StB). Od léta 2015 platí pravomocný verdikt slovenského soudu, že StB vedla současného ministra financí jako agenta neoprávněně. Nyní se ukazuje, že Babišova očista nemusí být definitivní. Slovenský Nejvyšší soud, který případ znovu posuzuje, se bude muset vypořádat s vážnou námitkou, že klíčová svědectví bývalých příslušníků StB ve prospěch předsedy ANO jednoduše neplatí.

Bratislavský Ústav paměti národa (ÚPN), který pečuje o dokumenty po StB a snaží se spor s Babišem zvrátit přes dovolání, vyrukoval tento týden s argumentem, že někdejší důstojníci tajné služby, kteří měli v péči agenta Bureše (krycí jméno uvedené v Babišově svazku), nemohli vypovídat, protože nebyli zbaveni mlčenlivosti. Ústav odkazuje na nedávný verdikt Krajského soudu v Bratislavě, který ze stejného důvodu smetl ze stolu rozsudek nižší instance v případě jiné osoby, jež také žalovala ÚPN. Mlčenlivosti může bývalé policisty zbavit pouze ministr vnitra.

"Je to poprvé, co se takovým způsobem změnil rozsudek okresního soudu. Naznačuje to určitý průlom v judikatuře," řekl HN právní zástupce ÚPN Pavol Poláček. Jeho advokátní kanceláři se v posledních třech letech podařilo zvrátit předchozí neúspěšnou bilanci ÚPN před slovenskými soudy. U Nejvyššího soudu namítá, že svědecké výpovědi expříslušníků StB v Babišově kauze jsou vážnou procesní vadou, a požaduje, aby se případ vrátil na úplný začátek. "Nejvyšší soud to nemůže jen tak zamést pod koberec," myslí si právník.

Právě výpovědi "estébáků" před okresním a později i krajským soudem přebily písemné důkazy, jež předložil ÚPN. Podle nich se Babiš upsal StB v první polovině 80. let, kdy rozjížděl svoji kariéru v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Klíčový svědek Július Šuman, který měl Babiše ke spolupráci s StB zverbovat v jedné z bratislavských vináren, ve výpovědi prohlásil, že záznam o dotyčné schůzce vyfabuloval na pokyn tehdejšího nadřízeného. Další svědek prohlašoval, že se záznamy v komunistické tajné službě běžně falšovaly, a třetí si nedokázal na nic vzpomenout.

Babiš vždy tvrdil, že s StB vědomě nespolupracoval. ÚPN kvůli tomu po svém vstupu do politiky zažaloval.

Kdy Nejvyšší soud rozhodne, není známo. Předpoklad právního zástupce ÚPN nahlodává fakt, že v minulosti soud leckdy překvapil. V jeho osazenstvu zůstalo mnoho přátel bývalého předsedy Štefana Harabina, který proslul konflikty s kolegy i nevyzpytatelnými výroky. Věc má také politický podtón. Šéf ÚPN Ondrej Krajňák, který na chybějící zbavení mlčenlivosti upozornil jako první, čelí snahám o sesazení. Po neúspěchu Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) v posledních parlamentních volbách ztratil jasnou politickou podporu.