reklama

Česko navštívilo o deset procent více turistů. Přibylo i těch, kteří jezdí jen na nákupy

Čtěte více: turismus | cestovní ruch | CzechTourism
  • V prvním pololetí se v Česku ubytovalo 5,3 milionu turistů. Jednodenních návštěvníků bylo 7,1 milionu.
  • Zbytek přes Česko jen projížděl. Celkem zemi navštívilo zhruba o deset procent turistů více než loni.
  • Nejvíce turistů přijelo z Německa a Slovenska. Velkou část tvořili i Britové nebo Američané.
Turistů v Česku přibylo - Ilustrační foto. Turistů v Česku přibylo - Ilustrační foto. Foto: Foto: HN - Michaela Hasíková

Do Česka přijelo v prvním pololetí 13,6 milionu zahraničních návštěvníků, zhruba o deset procent meziročně víc. V tuzemských hotelech, penzionech, kempech a soukromých prostorách se ubytovalo v prvních šesti měsících roku 5,3 milionu turistů. Jednodenních návštěvníků z ciziny přijelo 7,1 milionu. Mimo to přes ČR projíždělo 1,2 milionu turistů. Údaje poskytla agentura CzechTourism.

Podíl cizinců, kteří v Česku stráví jen jeden den, letos mírně vzrostl na 52 procent. "Jednodenní návštěvníci přijíždějí nejčastěji na nákupy v příhraničních městech. Podíl těch, kteří do ČR přijíždí na nákupy, se v posledních letech zvýšil, a to především kvůli výhodnému kurzu koruny vůči euru," uvedla ředitelka Institutu turismu státní agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Nejvíce turistů jako tradičně přijelo ze sousedních zemí, tedy Německa a Slovenska. Na předních příčkách se i nadále drží také Britové či turisté z USA. Většina, 63 procent turistů, uvádí, že do České republiky přijela na dovolenou, 17 procent na služební cestu, ostatní pak na návštěvu k příbuzným a známým či z jiného důvodu.

V prvním pololetí 2016 výrazně vzrostl počet těch, kteří přijeli do ČR poprvé. To koresponduje s faktem, že velmi dynamicky rostou příjezdy především z velmi vzdálených destinací, jako je Čína, Jižní Korea, ale i USA," dodala Vogelová.

V loňském roce přijelo do Česka celkem 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, respektive 13,2 milionu) ale strávila v ČR jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila ČR jen jako tranzitní zemi.

ČTK, bbb
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Sídlo Goldman Sachs se kvůli brexitu zřejmě přesune z Londýna do Frankfurtu, naznačil na Twitteru šéf banky

reklama