Hackeři, kteří napadli databázi Světové antidopingové agentury (WADA), zveřejnili zdravotní záznamy dalších 25 sportovců včetně české tenistky Petry Kvitové. Dalšími známými jmény jsou britští vítězové cyklistické Tour de France Bradley Wiggins a Chris Froome a americká tenistka Bethanie Matteková-Sandsová, která vyhrála s Lucií Šafářovou čtyřhru na US Open.

Zveřejněný záznam Kvitové pochází z roku 2009. Jde o povolení k užívání léku na astma.

Skupina vystupující pod jménem Fancy Bears umístila volně na web dokumenty s terapeutickými výjimkami sportovců z USA, Německa, Británie, Dánska, Polska, Rumunska a Ruska. Jsou mezi nimi například i úspěšní němečtí atleti Robert Harting a Christina Obergföllová.

Podle zástupců WADA jde o reakci na vyšetřování státem organizovaného dopingu v Rusku, kvůli kterému mají ruští atleti zákaz mezinárodních startů a stejně jako vzpěrači a většina veslařů přišli o účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

"Odsuzujeme tuto trestnou činnost a požádali jsme ruskou vládu, aby udělala vše, co je v jejích silách, aby to zastavila," uvedl generální ředitel agentury Olivier Niggli v prohlášení. "Pokračující kybernetické útoky pocházející z Ruska vážně ohrožují práci na obnově antidopingového systému v Rusku."

Již v úterý hackeři zveřejnili záznamy čtyř olympioniček z Ria, kterými byly americké tenisové hvězdy Serena a Venus Williamsovy, sportovní gymnastka Simone Bilesová, jež získala na hrách čtyři zlaté medaile, a basketbalová šampionka Elena Delle Donneová. Rusko se následně od kybernetického útoku distancovalo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyloučil, že by do aféry byly přímo zapojeny vláda nebo ruské tajné služby.

Podle Světové antidopingové agentury využili hackeři k napadení jejího systému účet Mezinárodního olympijského výboru vytvořený pro hry v Riu.

"WADA si uvědomuje, že tento kriminální útok na 29 sportovců bude pro tyto osoby velmi nepříjemný a vyvolá obavy u všech, kteří se zúčastnili her v Riu," uvedl Niggli.

Například Froome ale ve čtvrtek uvedl, že s únikem informací nemá problém. "O svých terapeutických výjimkách jsem otevřeně mluvil v médiích. Ten únik mi nevadí, jen potvrzuje má slova. Za devět let profesionální kariéry jsem si dvakrát vyžádal terapeutickou výjimku kvůli astmatu. Naposledy to bylo v roce 2014," prohlásil trojnásobný vítěz Tour de France.

Již v polovině srpna WADA oznámila, že se do jejího administračního systému, v němž jsou uvedena rovněž osobní data včetně toho, kde se sportovci nacházejí, naboural hacker. Tehdy napadl účet běžkyně Julije Stěpanovové, která pomohla rozkrýt dopingový skandál v ruském sportu.

Třicetiletá půlkařka, která žije na neznámém místě v Severní Americe, pak přiznala, že se bojí o život a raději se s rodinou ihned přestěhovala na jiné místo v USA.