Produkce masa v letošním druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 0,9 procenta na 114 669 tun. Nákup mléka se zvýšil o 1,1 procenta na 634,7 milionu litrů, jeho cena ale klesla o zhruba pětinu. Ceny jatečných zvířat se snížily u prasat a skotu, u kuřat zůstaly téměř stejné. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

Růst produkce zaznamenali statistici u hovězího, telecího a kuřecího masa, pokles u vepřového. Výroba hovězího a telecího masa činila 17 973 tun, což bylo o 7,4 procenta více než o rok dříve. Produkce drůbežího meziročně stoupla o 0,5 procenta na 39 137 tun, u vepřového se snížila 0,7 procenta na 57 527 tun.

Za vyšší produkcí hovězího může stát vybíjení mléčných stád, myslí si Agrární komora ČR. "Nárůst produkce masa mají nejspíš na svědomí porážky dojených krav z podniků, které ukončily výrobu mléka. Nicméně zhruba 2500 poražených kusů navíc za celé pololetí je nejspíš jenom začátek toho, co se může dít později v tomto roce nebo v roce příštím," řekla mluvčí komory Dana Večeřová. Podle ní navíc podniky, které končí s výrobou, prodávají krávy i do Německa a dalších členských zemí EU.

Komora se obává poklesu mléčné produkce v budoucnosti. "Rozhodně není garantováno, že bude možné dále výrobu mléka masivně podporovat," dodala Večeřová s tím, že příští rok se bude po sněmovních volbách rozhodovat o nové vládě.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministerstvo zemědělství plánuje letos vyplatit do konce roku celkem čtyři miliardy korun producentům v živočišné výrobě. "Další opatření na úrovni Evropské komise se v současné době finalizují," řekla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Jakostní mléko prodávali zemědělci za průměrných 6,56 koruny za litr, "Tento nepříznivý vývoj je zapříčiněn sníženou celosvětovou poptávkou po této komoditě," dodala Ježková.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy naopak informace o zvyšujícím se počtu porážek krav pozitivní není. "Největší nárůst je u krav a jalovic, tedy u kategorií, u kterých není kvalita masa nejlepší," řekl Pýcha. Býky podle něj Češi exportují do zahraničí. Navíc do budoucna hrozí, míní předseda, že spolu se zvyšující se výrobou hovězího masa klesne jeho cena až pod výrobní náklady a zemědělci budou řešit podobné problémy jako nyní u vepřového a mléka.

Letos ministerstvo zemědělcům již vyplatilo chovatelům dojnic a prasnic 604 milionů korun formou mimořádné kompenzační platby. Polovina peněz byla z Evropské unie. Podobnou pomoc přislíbila Evropská unie nyní i podruhé, mělo by jít o 275 milionů korun z evropských zdrojů. České ministerstvo chce stejnou sumu najít ve svém rozpočtu také.

Do konce roku by podle ministerstva měli dostat zemědělci podnikající v živočišné výrobě dalších 2,9 miliardy korun, z toho 900 milionů korun prostřednictvím zelené nafty, 850 milionů korun v nových dotacích pro chovatele dojnic, zbytek pak právě v kompenzacích škod za sucho.

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu byly meziročně většinou nižší. U býků klesly o 1,4 procenta, u krav o 4,3 procenta a u jalovic o 3,8 procenta. Vzrostly pouze u telat, a to o 9,7 procenta. Meziročně o 8,5 procenta méně dostali zemědělci i za jatečná prasata, za kuřata utržili o 0,3 procenta více.

Průměrná cena jatečných býků byla ve sledovaném období 46,79 koruny za kilogram u živého zvířete a 85,16 koruny v jatečné hmotnosti. Prasat prodávali zemědělci v průměru za 26,24 koruny za kilo živé hmotnosti nebo 34,11 Kč/kg v jatečné hmotnosti. Průměrná cena jatečných kuřat byla 23,77 koruny za kilogram v živé hmotnosti.

Jakostní mléko prodávali zemědělci za průměrných 6,56 koruny za litr.

Bilance zahraničního obchodu byla pro české zemědělství kladná v obchodě se živými zvířaty i na trhu s mlékem. U masa byla záporná.