Nový Zéland chce do roku 2050 vyhubit nepůvodní faunu v zemi. Týká se to krys, ale také například lasiček a vačice opossum, sdělila v pondělí podle agentury DPA novozélandská vláda.

Nepůvodní zvířecí druhy ohrožují podle vlády na ostrově původní faunu. Ročně údajně zabijí asi 25 milionů zástupců místního ptactva. Vačice může přenášet také tuberkulózu a nakazit pak třeba krávy a vysokou zvěř.

Právě zmínění ptáci nemají žádný obranný mechanismus proti lasičkám, krysám a vačicím, protože se tisíce let vyvíjeli v určité ostrovní izolaci bez kontaktu s dravci. K nejznámějším novozélandským ptákům patří až 60 centimetrů vysoký kivi, jehož zvláštností je, že nemůže létat.

"Dříve byli největší hrozbou pro naše divoká zvířata pytláci a kácení lesů, ale dnes jsou to do země zavlečení dravci," uvedl podle DPA předseda novozélandské vlády John Key.

Novozélandská vláda hodlá do vyhubení nepůvodních druhů v zemi investovat 28 milionů novozélandských dolarů (více než 486 milionů korun) a doufá, že se jí podaří získat další peníze také od soukromých firem. Jak chtějí proti krysám, lasičkám a dalším postupovat, nebylo ještě rozhodnuto.