reklama

Ruské kolo by na Smíchově mohlo stát do tří let. Praha 5 brzy podepíše smlouvu, investor si připravil 200 milionů

Čtěte více: Praha | cestovní ruch | náplavka | Letná
  • Praha 5 v blízké době podepíše smlouvu na stavbu šedesátimetrového vyhlídkového kola na smíchovské náplavce.
  • Nejdřív by tam mohlo kolo stát na silvestra příštího roku, nejpozději však v roce 2019.
  • S možnou stavbou nesouhlasí část místních obyvatel, opoziční zastupitelé Prahy 5 a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Projektu nedávají velké naděje ani pražští památkáři.
Vyhlídkové kolo z Vyšehradu - Ilustrační foto. Vyhlídkové kolo z Vyšehradu - Ilustrační foto. Foto: MČ Praha 5

Praha je opět o krok blíž ke svému vyhlídkovému kolu Prague Wheel. Radní Prahy 5 v nejbližších dnech podepíšou smlouvu s investorem, který by měl na Hořejším nábřeží vybudovat 60 metrů vysoké vyhlídkové kolo. Výrobu kola bude mít na starosti nizozemská společnost Dutch Wheels, která vyrobila mimo jiné i vyhlídkové kolo v Paříži.

Investor celého projektu, společnost Timsbury Capital, se podle jeho jednatele Jiřího Havrdy chystá do projektu vložit minimálně 200 milionů korun. "Zahrnuje to i investice do okolí, samotné kolo bude stát několik desítek milionů korun," uvedl Havrda. Kolik ročně kolo vydělá, si netroufá odhadnout, lístky na atrakci prý ale mají být levné. "Cena jednoho lístku by se měla pohybovat mezi 150 a 250 korunami," řekl. To je výrazně méně než například vstupné na slavné Londýnské oko, které vyjde přibližně na 700 korun a jeho roční tržby se pohybují okolo 30 milionů liber (přibližně jedna miliarda korun).

Aby mohlo kolo stát, bude potřebovat mimo jiné souhlas památkářů. Ti jsou ale k nápadu skeptičtí. "Stavba stojí na území památkové rezervace a svým rozměrem se vymyká svému okolí, takže nevidím nadějně, že bychom tuhle věc podpořili," řekl šéf pražských památkářů Ondřej Šefců.

Podle jednoho z architektů připravované stavby Jana Mrázka ale kolo nebude nijak konkurovat ostatním výškovým bodům Prahy, jako je Pražský hrad, Hradčany či Petřín. "Kolo bude stát zcela na okraji pražské památkové rezervace, kde nebude ničemu překážet," řekl Mrázek.

Dalším argumentem pro památkáře je podle investora Havrdy to, že nejde o stálou stavbu. "Je to konstrukce, kterou lze snadno rozmontovat a odvézt jinam, takže to není něco, co by nutně muselo v Praze stát navždy," uvedl. Pokud by však jeho záměru nedali památkáři zelenou, celý projekt by zrušil. "Nechci to kolo protlačovat na sílu. Pokud nedostane povolení, prostě stát nebude," dodal.

Kolo na Smíchově kritizovala i pražská primátorka Adriana Krnáčová, podle které už Praha jedno ruské kolo má v Holešovicích a nepotřebuje další. Tak jako její slova odmítl starosta Prahy 5 Radek Klíma, nesouhlasí s tímto tvrzením ani investor Havrda. "Není to žádná Matějská pouť, ale plnohodnotná turistická atrakce jako třeba Petřín," řekl.

Kolo mohlo stát na Letné u Stalina

Havrda není první, kdo přišel s nápadem postavit v Praze vyhlídkové kolo. "Měli jsme už několik zájemců, kteří chtěli postavit ruské kolo na Letné u Stalina," uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský s tím, že zájemce vždy odmítl. Jedním z posledních byl Josef Režný z agentury Fun Riders Tech, který Praze 7 nabídl šedesátimetrové ruské kolo, tedy podobně velké, jako se plánuje na Smíchově. Svými argumenty nepřesvědčil nikoho z radních, kteří stejně jako v předchozích případech umístění kola na vrcholu Letné odmítli.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Naproti tomu radním z Prahy 5 přijde vyhlídkové kolo jako dobrý způsob, jak přilákat turisty a oživit smíchovský břeh řeky. "Turistický ruch se odehrává především v části Prahy 1. My v Praze 5 chceme také vytvořit něco, za čím by turisté šli. Neumím si představit nic jiného, co by bylo takovým velkým lákadlem," okomentoval vyhlídkové kolo místostarosta Prahy 5 Martin Slabý. Ten také dodal, že pokud Timsbury Capital do konce roku 2017 nesežene potřebná povolení, Praha 5 od smlouvy odstoupí.

Kristýna Svrdlinová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama