Energetická skupina ČEZ v úterý zahájila mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. Informovala o tom mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

ČEZ se podle ní k tomuto kroku rozhodl po celé řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností ČEZ v Bulharsku a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur (řádově miliardy korun).

S bulharskými úřady má ČEZ problémy delší dobu. Třeba loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu korun) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. 

Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Z dalšího zneužití dominantní pozice pak obvinil úřad ČEZ letos v květnu.

ČEZ uvedl, že opakovaně vyzýval bulharskou vládu k urychlené nápravě současného stavu a kompenzaci vzniklých škod. Připomněl, že v listopadu loňského roku zaslal bulharské vládě formální předžalobní výzvu, ve které žádal o vyřešení sporu smírčí cestou a vyhradil si právo zahájit investiční arbitráž.

Bulharská strana podle firmy možnost řešení sporu smírčí cestou během této doby nevyužila. "Jsme připraveni chránit naše investice všemi možnými prostředky, a arbitráž je tudíž dalším logickým krokem," sdělil šéf divize vnější vztahy a regulace ČEZ Ivo Hlaváč.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma tu vlastní i další aktiva, mimo jiné černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.