Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu výrazně oslabily, index PX se propadl o 4,5 procenta na 840 bodů. PX tak uzavřel na nejnižší hodnotě od dubna 2009. V poklesu pokračovaly akcie i v pátek, kdy index PX klesl o 3,2 procenta.

Nejvíce oslabily opět akcie bankovní skupiny Erste Group. Naopak největší růst zaznamenaly akcie petrochemického holdingu Unipetrol. V předchozím týdnu akcie klesly o více než procento.

Akcionáři Monety budou usilovat o větší dividendu, než jakou banka naznačuje, říká portfoliový manažer z Erste - čtěte ZDE

"Týden byl skromný na tržní impulzy z řad měnověpolitických rozhodnutí či makroekonomických dat. Trh se však začal výrazněji věnovat případnému riziku spojenému s referendem o vystoupení Británie z EU. Reakce v závěru týdne odpovídala uchýlení se investorů do tzv. bezrizikových aktiv," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle něho se tak investoři přesouvali do dluhopisů, amerického dolaru a zlata. Naopak ostatní riziková aktiva byla pod prodejním tlakem. Většina světových akciových indexů se tak ponořila do záporných hodnot. Největší poklesy zaznamenal evropský finanční sektor, dodal.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group, která ztratila sedm procent na 577,4 korun. Čtvrtý největší akcionář pojišťovna Uniqa prodala svůj 4,1procentní podíl v Erste Group institucionálním investorům za 607,7 korun na akcii. "Mimo jiné se domníváme, že evropský finanční sektor je negativně ovlivněn potenciálním rizikem plynoucím z britského referenda o setrvání země v EU," upozornil Vaníček.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který přidal tři procenta na 179,9 korun. Unipetrol se k pátku obchodoval naposledy s nárokem na hrubou dividendu. O té se bude rozhodovat na valné hromadě 21. června.

Příští týden budou investoři upínat pozornost na středeční zasedání americké centrální banky Fed. Očekávání na změnu sazeb trhem jsou téměř na nule. Šéfka Fedu Janet Yellenová by ale měla doplnit rozhodnutí o povzbuzující komentář, který by měl trhy uklidnit, že Fed vnímá ekonomický vývoj stále kladně. "Pokud tomu tak nebude a Yellenová přidá negativní komentář k vývoji ekonomiky, tak bychom očekávali pokračování prodejní nálady na rizikových aktivech. Evropský finanční sektor může být nadále pod prodejním tlakem vzhledem k blížícímu se britskému referendu o setrvání země v EU," odhadl.