Na českém trhu se objevily dvě knihy amerických autorů, které poukazují na podstatu vlády ruského prezidenta Vladimira Putina. Investigativní novinář Steven Lee Myers v knize nazvané Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina nabízí Putinův životopis od jeho dětství v blokádou poznamenaném Leningradě.

Historik a politolog Walter Laqueur ve své publikaci Putin a putinismus představuje historické myšlenkové a politické zdroje, které současný ruský vůdce a jeho lidé u moci akcentují.

Myers ve své knize téměř na pěti stech stranách podává obraz cílevědomého muže, který se z řadového agenta KGB stal prezidentem. Putina popisuje jako člověka, který nedává najevo slabost a u něhož se cílevědomost váže s výkonností.

Autor v pětadvaceti kapitolách rozebírá Putinovu rodinu a dětství, lásku k bojovému umění, nástup ke KGB i rozčarování z postavení Ruska po roce 1989. Sleduje Putinův nenápadný kariérní růst v chaosu 90. let za prezidenta Borise Jelcina i postupné napojení na budoucí oligarchy. Zachycuje přerod muže v pozadí v rozhodného státníka během druhé čečenské války a nastartování hospodářského vzestupu Ruska i zrod autoritářských tendencí jeho vlády.

Kniha Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina končí v březnu 2015, kdy po anexi Krymu Putinova popularita v Rusku vyletěla prudce nahoru, ale na druhou stranu se ruský prezident v zahraničí dostal do částečné izolace.

Myers od roku 1989 pracuje v listu The New York Times. Od roku 2002 strávil během dvou pobytů více než sedm let jako zahraniční korespondent v Rusku. Referoval o druhé čečenské válce, ukrajinské revoluci, zimní olympiádě v ruském Soči i anexi Krymu.

Historik Walter Laqueur se v knize Putin a putinismus zabývá tím, zda je dnešní Rusko se svým prezidentem pro evropské země existenční hrozbou. Hledá odpovědi na otázku, jak lze vnímat Putina a fenomén putinismu.

Kniha je podle autora "pokusem zhodnotit vyhlídky na budoucnost Ruska a především rodící se ‚ruskou ideu’ - nebo ideologii či doktrínu - nahrazující komunismus".

Podle Laqueura Putin vždy nejvíce spoléhal na ruský sentiment, který vychází ze ztráty statusu supervelmoci, a sliboval, že zemi vrátí její někdejší význam.

Autor ve své knize uvádí četné projevy protizápadních nálad v ruské společnosti. Ekonomiku Ruska charakterizuje jako státní kapitalismus s prvky liberální hospodářské politiky, do níž však stát neustále zasahuje. "Tato kniha umožňuje aspoň trochu rozmotat to nepřehledné klubko, do kterého se zamotala ruská současnost," uvedl v doslovu publicista a znalec ruských reálií Jefim Fištejn.

Laqueur je považován za autoritu v oblasti totalitních ideologií. Napsal desítky knih přeložených do 30 jazyků a jeho komentáře k aktuálnímu dění uveřejňují mnohá americká i evropská periodika.