Manažer Jan Pleyer řídí čínskou továrnu Nidec GPM Automotive na výrobu motorových čerpadel se sto zaměstnanci a obratem kolem jedné miliardy korun. S Čínou má bohaté zkušenosti, předtím tam pomáhal rozjíždět továrnu na zelené louce. "Číňané v obchodě používají rčení: Všechno je možné, nic není snadné. Mám řadu kolegů, kteří právě proto Čínu milují. Byznys na Západě jim přijde jako nuda," říká Pleyer v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V Číně už působíte několik let. Jak hodnotíte nynější česko-čínské vztahy?

V minulosti se propásly ohromné investiční příležitosti. Česká politika a diplomacie si konečně uvědomily, že zaspaly. Za poslední dva roky se na obou stranách zvýšil počet jednání i návštěv investorů. Loni už byly vidět první výsledky. Třeba růst čínských investic v České republice dosáhl jedné miliardy, což je růst o sto procent.

V Česku je zatím největší čínská investiční společnost CEFC propojena s čínským státem. Máme u nás čínské investice vnímat ekonomicky, nebo geopoliticky?

Silní čínští investoři jsou buď státní, nebo se státem propojení. Ze stovky největších společností v Číně má takové napojení každá a je naivní si myslet, že by to mohlo být jinak. Propojení se státem je v Číně oficiální a nijak se nezakrývá. Tohle platí u společných podniků v automobilovém průmyslu, u dodavatelských řetězců nebo ve stavebnictví. Bez navázání na vládu nemá v zásadě smysl věnovat se v Číně větší podnikatelské iniciativě.

Jan Pleyer

Vystudoval Sociálně ekonomickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. V Česku pracoval pro japonskou firmu Takada, poté řídil pro firmu KSPG Automotive group rozjezd továrny na zelené louce v Číně. Nyní je generálním ředitelem firmy Nidec GPM Automotive v průmyslové zóně na okraji Šanghaje.

O co tedy čínským firmám v Česku jde?

Čínská expanze je motivovaná ziskem. Pro Čínu se v posledních dvaceti letech staly finance tou největší hodnotou. Tradiční čínské hodnoty nahlodala kulturní revoluce a následně přišel velký ekonomický růst, který na první místo v hodnotovém žebříčku postavil peníze a bohatství. Cílem čínských investorů ale není krátkodobě vydělat. Uvažují dlouhodobě. Evropa je pro ně bezpečný a stabilní region, kam mohou investovat volný kapitál. Hlavní zájem mají o reality, v tom už jsou hodně západní. Dále chtějí samozřejmě technologie, které má Evropa stále lepší. Akvizice firem, které mají zajímavé technologie, nebo koupě nemovitostí budou v nejbližším období určitě aktuální.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se