Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková představila nový systém účtování za elektřinu, který místo spotřeby zohledňuje především velikost jističe.

Podle kritiků návrhu opatření tvrdě dopadne hlavně na ty, kteří mají sice velký jistič, ale nepravidelnou nebo nízkou spotřebu - typicky na chalupáře či majitele garáží. Ti elektřiny spotřebují málo, ale jejich zařízení, jako například cirkulárka, vyžadují velký výkon.

Podle ERÚ se ale právě od velikosti jističe odvíjejí náklady na distribuční síť a nový systém placení je tak spravedlivější.

Jméno Aleny Vitáskové se ale v posledních měsících skloňuje také kvůli sporům o to, jestli ERÚ spadá pod služební zákon, podle kterého by předsedkyně musela skončit, jelikož je trestně stíhána.

A debatu otevřelo též její odmítnutí vypsat podporu obnovitelných zdrojů za 42 miliard korun. Tu nakonec vypsal v době její nepřítomnosti její místopředseda, kterého ale Vitásková v lednu odvolala. Další místopředseda skončil, podle oficiálního vysvětlení "ze zdravotních důvodů".

Opravdu nové placení za elektřinu poškodí chalupáře? Má nový systém technickou logiku? Jak ERÚ naloží s připomínkami, které k návrhu dostává? Vypíše úřad nakonec podporu obnovitelných zdrojů? Z jakého důvodu se rekordně levná elektřina promítne do účtů spotřebitelů tak málo? A vydrží předsedkyně v čele ERÚ do konce funkčního období, nebo bude muset skončit?

Na otázky čtenářů odpovídala ve čtvrtek 11. 2. šéfka ERÚ Alena Vitásková.

Otázky již není možné vkládat, on-line rozhovor skončil.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr
Dobrý den, co budete dělat když si většina víkendových chalupářů nechá zdemontovat elektroměr a pořídí si elektrocentrálu ? Nebude to škoda kvůli ekologii ? Protože platit 5500 ročně za to že spotřebujete 50kwh za rok je masakr. To pak vychází cena na 1kWh na 110 kč. A když si koupíte elektrocentrálu za 5000kč tak se vám to vrátí už za rok
Dobrý den, zdravím všechny čtenáře. Nepředpokládám, že by k výše uvedenému došlo. Matematický model zatím ukazuje, jaké náklady v síti skutečně jsou, tarify budou upraveny a domácnosti nebudou tlačeny k výměně jističů vůbec nuceny. Ani to není záměrem, důležité jsou úpravy na hladinách VN a VVN. Předložili jsme návrh nového tarifního systému v elektroenergetice do veřejného konzultačního procesu, který nemá v ČR obdoby. Každý občan se může vyjádřit, zda mu vyhovuje stávající systém, nově navržený tarifní systém, či zda ho to vůbec nezajímá. Dále jsme požádali o stanoviska vládu, Poslaneckou sněmovnu, Senát, všechna ministerstva. Celý konzultační proces bude trvat do 30. června 2016. Připomínky a náměty budou zapracovány. To znamená, že navržený tarifní model bude právě u skupiny domácností a maloodběru na NN upravován. Pokud by mělo dojít ke znevýhodnění oproti stávajícímu stavu u skupiny obyvatel, tak prostě tento systém na NN nebude zaveden. Nepřipustím, aby došlo k dopadům na skupiny obyvatel, jakými jsou senioři, rodiny s dětmi, začínající mladí lidé, kteří opouštějí tzv. mama hotel, handicapovaní lidé, prostě všichni obyčejní spotřebitelé, pro které je každá stokoruna navíc strašně moc peněz. Nelze přece na jedné straně důchodcům přidat 40 Kč důchod a pak zvýšit poplatek na jistič. Jsme národ chatařů a zahrádkářů, nelze provádět kroky, které budou ztěžovat po generace zažitý systém trávení volného času.
Alena Vitásková
Miloš Mrkvička
Nevnímáte tyto změny jako jednoznačné zdražení pro všechny domácnosti a vlastně popravu všech kteří se snaží trochu elektřiny si udělat pro sebe a ušetřit. Jejich efektivita bude nulová a nebude je k tomu nic tlačit. Ani v domácnostech jakékoli šetření elektrickou energií přestává mít smysl.
Dobrý den, není to tak úplně pravda, stále budete platit většinu ceny za spotřebovanou elektřinu. Tímto krokem se naopak do budoucna spotřebitele snažím chránit. Opět upozorňuji na to, že jsme zveřejnili matematický model, který prochází konzultačním procesem. Ještě před několika lety původní elektrárny – uhelné, jaderné i plynové rozváděly elektřinu ke konečnému spotřebiteli, výroba se dala regulovat. Cesta takto vyrobené elektrické energie šla od těchto elektráren přes velmi vysoké napětí VVN, dále vysoké napětí VN, a nakonec nízké napětí NN. Z jednotlivých napěťových hladin si elektrickou energii odebírali různí spotřebitelé. Domácnosti a maloodběr jsou napojeni na nízké napětí NN. Na tomto způsobu výroby byla postavena celá technologie jak u přenosové, tak distribuční soustavy. Díky obnovitelným zdrojům se za posledních cca 8 let zcela změnil systém výroby elektrické energie. Obnovitelné zdroje, ať už fotovoltaiky, bioplynové stanice, větrné elektrány nebo další obnovitelné zdroje, vyrábí elektřinu i na straně spotřebitele, v mnoha případech se napojuje jejich výroba na distribuční síť s nízkým napětím NN. Tímto způsobem se dnes, po pouhých pěti šesti letech, vyrábí více než 13% naší spotřeby elektřiny. Dodávky do sítě jsou odvislé na počasí a nelze jejich výrobu regulovat. Tím dochází k zatěžování distribuční a přenosové soustavy. Z těchto důvodů jsou vynuceny rozsáhle investice, které jsou nutné pro zajištění bezpečné dodávky elektrické energie v požadované kvalitě pro konečného spotřebitele. Black out, který hrozí v případě, že investice do této části přenosové a distribuční soustavy nebudou realizovány, by měl pro konečného spotřebitele nedozírné dopady. O možných dopadech rozsáhlého black outu pro celou by mohl pojednávat samostatný článek, nebo možná rovnou kniha. Jedním z řešení do budoucna je investice do chytrých sítí, které umožní, aby – zjednodušeně řečeno – se dnešní praxe denního a nočního proudu změnila na systém, kdy budeme prát, nahřívat vodu a podobně v okamžiku, kdy bude svítit slunce a foukat vítr. Je to velké zjednodušení, ale peníze na investice potřebujeme. Abychom nemuseli vybírat více, musí se změnit systém požadavků na síť. Takže první premisou je, že budeme vybírat stále stejně peněz, ale tím, že si zejména největší spotřebitelé upraví své požadavky na síť, zbyde větší množství peněz na investice, oproti nákladům na provoz přetížených sítí. Musíme prostě reagovat, ale jak jsem již uvedla, pokud zjistíme, že tento expertní model dostatečně nezohledňuje reálnou situaci u skupin spotřebitelů, bude radikálně změněn, nebo třeba na hladině napětí NN nebude zaveden.
Alena Vitásková
radek Musil
Planuji stavbu rodinneho domu a zvazuji instalaci solarnich panelu na strechu a bateriove akumulace vyrobene elektriny. Budu nejak znevyhodnen na poplatcich za nizsi odber ze site? Radek Musil
Dobrý den, jednáme s MPO o možnostech dotační podpory smart-meteringu, který by umožnil, abyste jako malovýrobce mohl používat síť jako akumulátor a vaše úspora se tak zlepšila. Lídrem je ministerstvo průmyslu a obchodu, není to věc ERÚ.
Alena Vitásková
Luděk Kolinke
Dobrý den, nechápu, když problém údajně vyvolalo využívání vlastních hlavně solárních zdrojů elektrické energie, proč jsou „trestáni“ i ti, kteří je nemají a snaží se elektřinou šetřit? Pokud jde o náklady poskytovatelů spojené s velikostí jističe, tak tyto jsou už v platbě za energii přeci zohledněny. Jestli je tedy problém pouze s odběrateli s vlastními, např. solárními, zdroji, změňte sazbu a poplatky pouze u těchto odběratelů. Jinak celá kauza vypadá jako zástupná a jde pouze o to, jak z lidí dostat peníze při snižující se ceně energií.
Dobrý den, viz mé předchozí odpovědi. Navíc ještě dodávám, že celkový objem plateb bude stejný, jen loni jsme u regulovaných subjektů díky kontrole nákladů ušetřili v regulaci 800 milionů korun oproti předchozím letům. Na jedné straně budeme tedy připravovat projekt, kdy náklady regulovaných subjektů budou stejně jako v USA zveřejňovány na internetu. Věřte, že nemají žádné neoprávněné marže v rámci své činnosti. Na straně druhé musíme zajistit bezpečnost dodávek. Nový tarifní systém má za hlavní cíl odstranit situaci, kdy dnes doplácíte na činnost samovýrobců. Ti ušetří a náklady na hladině NN zaplatí všichni ostatní. V systému je obrovské množství křížových dotací, nesmyslných plateb, systém se přežil. Ale nový systém nesmí poškodit žádnou skupinu spotřebitelů, proto konzultační proces, proto zjišťování reálné situace u domácností, proto ta rozsáhlá diskuse. 85 až 95 procent domácností změnu vůbec nepocítí, nebo oproti dnešku ušetří. U ostatních je nějaká netypická spotřeba a pro ně musí být systém nastaven tak, aby je nepoškodil, jinak nový tarifní systém nepodepíši.
Alena Vitásková
Jan Vrba
Dobrý den paní Vitásková. Na střeše domu mám 7 kWp FVE. O kolik se mi zdraží poplatky za distribuci elektřiny po zavedení nové tarifní struktury?
Dobrý den, bez znalosti dalších informací se nedá odpovědět, zkuste svou situaci prozkoumat na stránkách www.eru.cz/tarify
Alena Vitásková
Michal
Proč se pro kombinované sazby s nízkým tarifem nepočítá podíl odběru mezi NT a VT podle poměry hodin provozu příslušné sazby? Na přímotopy musím topit i ve vysokém tarifu, když nechci v zimě hodinu čekat na to, až mi během vysoké sazby klesne teplota v bytě. Pak požadovaného poměru nemohu dosáhnout.
Dobrý den, právě proto už staré tarify nevyhovují a měly by se zjednodušit a reagovat na reálnou situaci na trhu.
Alena Vitásková
Vladimí Liška
Dobrý den, když jsem si ve sklepě činžovního domu chtěl zřídit odběrné místo, požadovala po mě PRE za jistič 3x10A poplatek za rezervaci příkonu ve výši 10.000 Kč. Když jsem se ptal za co, řekli mi, že to je do fondu na rozvoj a údržbu infrastruktury. Asi jako každý kdo chtěl mít někdy elektrický proud jsem tedy poplatek za jistič zaplatil. Proč ho mám tedy platit podruhé, potřetí, počtvrté až do nekonečna? Děkuji. Liška Vladimír
Dobrý den, nepřidává se žádný nový poplatek, také nechci dovolit, aby lidé znovu platili za změny jističe, proto jsem vypsala veřejný konzultační proces. Neplatíte za nové jističe, v novém tarifním systému by se měl odstranit systém křížových dotací, kdy lidé ve stejné situaci jako Vy doplácejí na náklady, které způsobují jiní.
Alena Vitásková
Jiří Hofman
Dobrý den Nabídl jsem vám řešení, které umožní vybírat poplatky podle garantované kapacity hlavního jističe a zároveň nepoškodí spotřebitele s předimenzovaným jističem a malou spotřebou (typicky chalupáře nebo seniory). Na nabídku jsem však nedostal odpověď. Znamená to, že o takové řešení nestojíte a že hlavním vaším cílem je přece jen vybrat více peněz, přestože takovou interpretaci vytrvale odmítáte? Chcete se vydat cestou dodavatelů vody, kteří chtějí vydělávat stále stejně, ať odběratelé šetří sebevíce?
Dobrý den, žádné takové řešení se ke mne nedostalo, pošlete ho, prosím, v rámci konzultačního procesu na nts@eru.cz, případně v kopii na můj sekretariát (jiri.chvojka@eru.cz), určitě to jako připomínku v konzultačním procesu rádi přijmeme a vypořádáme.
Alena Vitásková
Tom
Zvýšená platba za rezervaci příkonu při klesajících cenách elektřiny je jen snaha vyrovnat snížený zisk a zajistit stálý příjem.Je tohle náplň práce a posláním "regulátora"?
Dobrý den, viz mé odpovědi výše. Zisky nebudou růst, nejde o stálý příjem distributorů, ale o zajištění fungování sítě. Rozsáhlou diskusi – veřejný konzultační proces – jsem udělala proto, abych měla jistotu při rozhodování našeho úřadu, při případné změně tarifního sytému, že nepoškodí skupiny občanů naší země. Tímto krokem jsem si možná silně znepřátelila energetické firmy, a ty mi můj krok neodpustí. Jinak si nedovedu vysvětlit jejich výroky, které se objevily v médiích, že „jsem jim vrazila tímto konzultačním procesem kudlu do zad“. Nicméně jsem již jednala s představitelem zastupujícím přenosovou a distribuční společnost a pevně věřím, že se nám nakonec podaří najít východisko a vytvořit podmínky pro obě strany přijatelné. Je však nutné pracovat koncepčně. Zažili jsme v minulosti několik „kotrmelců“, na které doplatili občané, vyjmenuji alespoň tři. Vlna přímotopů v energetice, kolik domácností na to doplatilo? Plošná plynofikace s dotací asi šest miliard korun a nyní zůstává 300 tisíc nevyužitých přípojek, které jsou v regulovaných nákladech, a každý občan je de facto znovu platí. Třetím „kotrmelcem“ jsou obnovitelné zdroje a štědře nastavená podpora, ročně asi 45 miliard korun z kapes nás všech. Každý občan včetně miminek a seniorů hradí takto ročně 4500 korun, a to po dobu 20 až 30 let. U čtyřčlenné rodiny to ročně dělá skoro 18 tisíc korun, ať už z účtu za odběr elektřiny, nebo ze státního rozpočtu. Mají občané, nebo distributoři zájem na snižování velikosti jističů u domácností? Je to cesta koncepční? Jednou si tento jistič občané uhradili, nyní si budou hradit jeho snížení? Navíc u domácností se zbytečně velký jistič odhaduje asi ve 20 procentech případů, střední a velcí odběratelé mají kapacitu nadhodnocenou až trojnásobně. Navíc musíme přemýšlet i nad budoucností: Možná za pět let bude v rodinách běžný elektromobil a bude zase potřeba jistič vyšší, takže není nyní potřeba revoluce. U domácností se dá mnohé řešit již výše zmíněnými chytrými řešeními, například smart meteringem. Domácnost by si tak nasmlouvala kapacitu bez ohledu na velikost jističe a podle času, kdy elektřinu opravdu využívá. Nepřipustím, aby došlo k poškození konečných spotřebitelů – domácností, v takovém případě nový tarifní systém nepodepíši, ať se každý klidně postaví na hlavu. Jsem proto velmi ráda, že poslanci hospodářského výboru Poslanecké sněmovny na svém únorovém jednání za účasti ministra Jana Mládka de facto podpořili záměr ERÚ provést důkladný konzultační proces a vydat nový tarifní systém jen v případě, že nebude mít negativní dopad na domácnosti. Jsme národ chatařů a zahrádkářů, nelze provádět kroky, které budou ztěžovat po generace zažitý systém trávení volného času
Alena Vitásková
Vladimir silhavy
Duvod Vaseho navrhu je jedinny : zajistit dodavatelum TRVALE VETSI a JISTY zisk za mene energie ! Site a zdroje jsou jiz instalovany ! A potrebne upravy v dusledku tech solarnich a vetrniku at zaplati ti inteligentni politici, kteri je navrhovali a schvalili. V r. 2005 jsem platil 12,20 kc/ kwh v r. 2015 jiz 19,11 kc/kwh
Dobrý den, nejde o dotaz, ale konstatování, jež navíc není pravdivé. Více v mé předchozí odpovědi, já také nechci poškozovat nekoncepčně skupiny spotřebitelů.
Alena Vitásková
Vladimir
Dobrý den, mám jistič 3x25 pro rodinný dům a spotřebu něco přes 1200kWh za rok, neboť máme všude nejmodernější úsporné spotřebiče, neplýtváme např. stand-by režimy, svícením (LED žárovky) a další. Dle elektro projektu nám 3x25 tak tak vyjde, aby člověk nemusel přemýšlet kdy co zapnout. Moje "úspora" s novým tarifem je +48% - tedy zdražení o cca 3tis. ročně. Můžete mi prosím sdělit, co s tím? Snížení jističe nepříchází v úvahu, neboť elektro projekt byl schválen a nelze jej jen tak měnit. Dle mého je nový tarif jen malou domů pro distributory, protože se snižuje cena silové elektřiny a až se na burze zvýší, tak nám to stejně osolí. Teď se už nevyplatí šetřit. A to jsem rád, že nemám tepelné čerpadlo, to by bylo úplně špatné. Má otázka zní, vyhodit všechny úsporné spotřebiče a plýtvat? Výměna jističe není pro můj dům bezpečná. Toto bude situace mnoha lidí. Děkuji za vyjádření.
Dobrý den, viz mé předchozí odpovědi. Budu ráda, když se se svou konkrétní situací a důvody, proč není snížení jističe možné, obrátíte na mé kolegy přes www.eru.cz/tarify a my ho zapracujeme do našich připomínek. Nedovolím, aby nový tarifní systém nějakou skupinu spotřebitelů poškodil. Matematický model (kalkulačka) ukazuje, jaké náklady v síti spotřebitelé vyvolávají, nejde o finální verzi tarifů, ale o materiál k diskusi.
Alena Vitásková
Martin Brodský
Dobrý den, zkoušel jsem do kalkulačky zadat několik odběrných míst (nejen svých, ale i sousedů a přátel). Uvedu rychle několik příkladů: 1. Byt - 3x25A, spotřeba 3,2MWh, zdražení 14% 2000Kč. Vše na elektřinu, vyjma kotle na plyn. 2. Byt - 3x25A, spožřeba cca. 3,1MWh. Byt je celý na elektřinu, včetně topení, zdražení o 7% a cca. 1000Kč. 3. Režie domu - 1x25A, spotřeba 0,1MWh. Zdražení o 167% a 2700Kč. Výpočet pro naši chatĂĽ ani nepřikládám, protože tady jsem ani nic jiného než zdražení nečekal, jelikož je to zaklínadlo ERÚ. Tedy ten chatař s cirkulárkou. Škoda, že jí nemáme, asi si jí pořídíme. U všech odběrných míst mi vyšlo zdražení, aby nedošlo ke zdražení musel by člověk mít jistič 3x16A. I jistič 3x20A znamenal výrazné zdražení. Pokud vím, tak s ohledem na elektrické vybavení současných domácnosti (pračka, sušička, myčka, mikrovlnná trouba, rychl, konvice, vysavač, trouba, sklok, deska atd.) není jistič 3x25A velkým komfortem. Nám byl při rekonstrukci bytu takto vypočten. Nyní k otázkám: Jaké úrovně spotřeby by člověk musel na jističi 3x25A dosáhnout, aby nepocítil zdražení? Jelikož jsem Vás několikrát při cestě do práce viděl ráno nasedat do auta v jedné z ulic na Vinohradech, předpokládám, že bydlíte také v bytě v činžovním domě. Zkoušela jste si spočítat o kolik Vám zdraží elektrický proud? V domě předpokládám máte také režii a výtah (zde předpokládám jistič dle norem například 3x40A). Zkoušela jste spočítat o kolik zdraží platby u těchto jističů? A co s tím? Vypnout výtah a v bytě při snížení hodnoty jističe používat vždy pouze 1 - 2 spotřebiče, aby nedošlo k přetížení?
Dobrý den, nikým se nezaklínáme, mohu opět odkázat na předchozí odpovědi, ale konkrétně Vám odpovím. Na kalkulačce jsem si spočítala dopad a vzhledem k tomu, že často cestuji, nemám typickou spotřebu a v řádech stokorun ročně víc bych zaplatila. U domácností s jističem 3x25 A je dle našich propočtů typická spotřeba okolo 2,5 MWh ročně, těm by se nemělo nic měnit. Ale nejde o mne, jde o to, aby se celý systém postavil tak, aby do budoucna nedošlo k vodárenskému efektu a nepoškodilo to všechny spotřebitele, zejména ty nejmenší a nejvíce zranitelné. Opět opakuji: není cílem snížení jističů u domácností a v případě, že se nepodaří najít vyvážené řešení, na hladině NN zatím nový tarif nezapojím.
Alena Vitásková
Jarda
Pred kolaudaci novostavby jsem si na doporuceni elektrikare nechal navysit prikon z 3x15A na 3x25A. Za navyseni chtel E-ON 5000,-Kc. Od noveho roku bude spotrebitel tlacen do snizeni jistece. Pokud se vratim k puvodnimu jistici a snizim prikon zpet, vrati mi nekdo penize za navyseni? Nebo zustanou distributorovi?
Dobrý den, nikdo nebude tlačen do snížení jističů. 90 procent domácností nepocítí změnu negativně, pro zbylé systém upravíme.
Alena Vitásková
Jiří Krebes
Dobrý den, zkoušel jsem Vaši kalkulačku a nechápu. Mám jistič 3x32 A, topím elektrokotlem, sazba D45d , roční spotřeba přes 14000kWh a přesto mi kalkulačka říká, že po Vaší úpravě, která se týká hlavně chalupářů, budu platit o 1100, Kč , tedy 3,09% víc. Opravdu spravedlivý systém, takže nevím kdo vlastně na těch nových tarifech ušetří?
Dobrý den, takto konkrétně neumím při rozhovoru odpovědět, zkuste prosím Vaši situaci popsat jako připomínku do konzultačního procesu, kolegové to s Vámi jistě vyřeší.
Alena Vitásková
Lubomír Kaštovský
Dobrý den. Mám ostrovní systém FVE, bateire si nabíjím ze sítě v NT a do sítě nikdy nic nedodám. Stačil by mi jistič 1x6A, bude taková sazba? Můžu se podle potřeby a chování ERU a ČEZ, hned odpojit úplně od sítě a zrušit elektroměr. Budu nějak potrestán za to, že neodebírám proud ze sítě a budu platit nějakou daň ze slunce?
Dobrý den, ostrovní systémy nijak zpoplatněny nejsou, konkrétní tarify se budou upravovat, ale platba začíná u jističe 1x10 A, asi "nižší" tarif by neměl smysl.
Alena Vitásková
Pokorny
Dobry den, navrhovana zmena je motivovana zavrzenihodnou snahou jak prenest zatez na maloodberatele a domacnosti a ulevit velkoodberatelum. Temer vsechny domacnosti budou platit vice!!! Dle propoctu ma vice platit i standardni domacnost s jisticem 1x25 A spotrebou 1100 kWh. Reci o predimenzovanych jisticich jsou jen falesnou zasterkou pro zduvodneni navrhovane zmeny, o ktere se muzu domnivat, ze je produktem zkorumpovane lobby. Jistic je predevsim ochrana, ne rezervovany vykon. Vyvoj spotreby jednotlivych zakazniku je mozne v case historicky sledovat A to je podstatne pro dimenzovani site, ne hodnoty jisticu, ktere beztak u domacnosti neni kam snizovat. Pokud jde o solarni panely, pak je nutne hledat jiny zpusob jak je zpoplatnit, kdyz by mely ze soucasneho sytemu profitovat na ukor stavajicich zakazniku. Prosim vas komentar.
Dobrý den, nemáte pravdu, těžiště změny je u velkých odběratelů, kteří mají dnes nasmlouvané obrovské nadbytečné kapacity a je třeba, aby si ji snížili. S nimi jsme vyjednávali v rámci expertního týmu a oponentní rady a pro ně bude změna největší. Objem vybraných peněz bude celkově stejný, nedovolím znevýhodnění žádné skupiny odběratelů. Jedná se o konzultační proces, kde mají možnost se všichni poprvé v historii vyjádřit k matematickému modelu, který jsme zveřejnili. Máte pravdu, že jistič je ochrana, ale stávající systém neumožňuje příliš spotřebu sledovat on-line, nebo motivovat zákazníky ke spotřebě energeticky náročných provozů v době výrobních špiček. Bavíme se o přípravě na budoucnost, o ochraně spotřebitelů před vodárenským efektem, kdy se při snížení spotřeby samovýrobců odrazí náklady na těch, kdo si sami vyrábět nemohou. Ale nedovolím tarify zavést, pokud by měly kteroukoliv skupinu zákazníků poškodit.
Alena Vitásková
M. Novák
Řada odběratelů, chatařů chalupářů a pod. potřebovala silný jistič a tři fázový přívod pouze v době stavby objektu, dnes v objektu používají dvouplotýnkový vařič, světlo a jedničku, takže by postačovalo mnohem slabší připojení. Umožňuje česká legislativa změnu jističe bez nové elektrické revize objektu? Řada starších objektů byla postavena dle dříve platných norem a nevyhovují dnešním požadavkům distributorů na připojení. Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
Dobrý den, to je právě otázka, kterou kladu všem distributorům: jak se na to budou dívat revizáci? Kdo zaplatí poplatek za snížení jističe? Nemyslím si, že by se hromadně nařizovali nové revize, pokud nejsou dráty "vedené v hlíně", asi by měl revizák koukat jen na krabičku s hlavním jističem. Ale není cílem, aby si domácnosti nebo chaty snižovaly hromadně jističe, na hladině NN je nadhodnocená kapacita asi u 20 procent, na VN a VVN je to 200 až 300 procent. Tam míří změna tarifů...
Alena Vitásková
Jiri
Dobrý den, koupil jsem do bytu všude LED žárovky, máme miniledničku, žádnou televizi, třetinu roku jsme v zahraničí (a v tu dobu celkově vypínáme elektřinu), teď se nám ale podle nových tarifů zvedne účet za elektřinu na dvojnásobek, to přece nemyslíte vážně?
Dobrý den, viz mé předchozí odpovědi. Máte velmi netypickou spotřebu a patříte do skupiny lidí, kteří mají dvě domácnosti. Budeme pro ně hledat speciální tarify a případně upravíme stávající tarif.
Alena Vitásková
Jan Kalíšek
Dobrý den paní předsedkyně, jak ERÚ spočítal sazby příspěvku na OZE podle cenového rozhodnutí č. 7/2015, par. 4.1.b, na strašlivou částku 23,96 Kč za ampér na každé fázi měsíčně bez DPH? Uvědomuje si ERÚ, že tyto sazby by při odstranění omezující podmínky podle par. 28 zákona 165/2012 byly pro převažující část společnosti zcela likvidační? Bude ERU usilovat o odstranění platby za OZE podle velikosti jističe? Jde o naprostý nesmysl, spotřebitelé si výkon OZE podle jističe nijak nerezervují.
Dobrý den, rok a půl jsme hlasitě protestovali proti novelám energetických zákonů ve Sněmovně, ale prohráli jsme. Tuto otázku musíte směřovat na politiky, já jsem byla ta, kdo zarážku 495 Kč/MWh do zákona prosadila, jinak byste platili podstatně více. Způsob platby je v zákoně a my ho musíme respektovat, tento návrh vznikl jako reakce na částečnou notifikaci našeho velmi špatného systému podpory obnovitelných zdrojů z Evropské komise. Já s ním nesouhlasím, navrhovala jsem řadu mechanismů, jak zabránit nadměrné podobě,a le stejně jako Vy mohu politikům jenom navrhovat, ERÚ nemá žádné pravomoci při zavádění nové legislativy, pouze konzultační roli.
Alena Vitásková
Jan Černý
Rovněž se připojuji s podobným problémem jako výše uvedené. Novostavba RD, jištění 3x25A, spotřeba cca 1300kWh za rok. Podle nového tarifu navýšení platby o cca 40%. Realita je taková (jak je uvedeno i v předchozích otázkách), že snížení jističe vůbec nepřipadá v úvahu - počítejte s mnou indukční varná deska 7kW (jistič doporučený výrobcem 3x16A). Horkovzdušná trouba 3kW (jistič doporučený výrobcem 1x10A). Automatická pračka 2,5kW (jistič 1x10A). Vodárna 2kW (doporučený jistič 3x6A). K tomu samozřejmě světla a další spotřebiče. Jako žena sama jistě víte, že uvařit oběd na 1 plotýnce nelze - tzn. minimálně v době přípravy oběda je využití jističe 3x25A na hraně a to vůbec nepočítám s vodárnou (dobu jejího sepnutí neovlivníte), pračkou, případně dalšími spotřebiči (tedy žádná cirkulárka jak je obyvatelům RD často předhazováno), ale běžné domácí spotřebiče v běžné rodině, která si pořídila vybavení (do kterého investovala nemalou částku) na základě nějakých pravidel, která se teď kompletně změní, čímž budeme v podstatě penalizováni za naši snahu o co nejnižší spotřebu. Myslíte si, že je to spravedlivé, tím spíš že za stávajících podmínek je technické řešení (snížení jističe navíc zpoplatněné) nereálné? Podotýkám, že i snížení jističe na 3x20A znamená navýšení spotřeby o cca 20%. Na to abych se dostal na zhruba stejnou platbu bych musel hlavní jistič snížit na cca 3x12A, což je jak jistě uznáte nesmysl.
Dobrý den, ideální příklad příspěvku do konzultačního procesu. Platí vše výše uvedené, opět jste netypický spotřebitel, proto je potřeba jednat o změnách v tarifním systému.
Alena Vitásková
Honza
Dobrý den, je nyní garantováno, že když všichni pustí své spotřebiče tak to síť distributorů jistojistě vydrží? Pokud ne, nové úvahy s odkazem na nad-rezervovanou kapacitu jsou liché a návrh by měl být stažen.
Dobrý den, je to podobné jako se všemi dalšími infrastrukturními sítěmi, elektrárenská síť je modelována na nějakou spotřebu i výrobu. Dlouhé roky se to dařilo modelovat díky dennímu a nočnímu proudu, ale vzhledem k úplné změně sítě, kdy za posledních pět let přibylo 30 tisíc nových výroben s nestabilní výrobou, celý systém je podstatně více zatížen. Zatím síť nápor vydrží, ale za cenu obrovských provozních nákladů. Je nutné, aby šly peníze vybrané v rámci regulovaných cen do investic do chytrých sítí, které umožní do budoucna snížit náklady a celkové platby pro všechny odběratele.
Alena Vitásková
Honza
Má ERÚ analýzu, která předcházela publikaci záměru nových tarifů, jaký cenový dopad do má na domácnosti, u kterých si troufám tvrdit, že 90% má větší jistič než spotřebu, protože se takový prostě montuje a montoval? Žádám o zveřejnění této analýzy ihned.
Dobrý den, analýzu najdete v prezentaci EGÚ Brno například zde: http://novetarify.comenius.cz. Protože jsem si nebyla jistá,že expertní analýzy zohledňují konkrétní situace konkrétních spotřebitelů, nařídila jsem konzultační proces.
Alena Vitásková
Honza
Když si snížím jistič (celá akce mi připadá jako lobby jistočových firem) tak distributor vytrhá dráty k nám do domu a udělá nové? Pokud ne, pak bude jen vybírat více a posílat do zahraniční své matce na dividendách...
Dobrý den, nevytrhá dráty k Vám do domu, ale v řádech několika málo let vymění elektroměry za přístroje umožňující smart-metering, udělá nové transformátory atd. Jde o to zavést chytré sítě a optimalizovat chování v síti. Ale já nechci, abyste si teď bez rozmyslu snižoval jistič, protože co když si za pět let koupíte elektromobil? Proto je tady konzultační proces, proto jsem vyzvala kromě domácností i ministerstva a politiky ke koncepčnímu řešení.
Alena Vitásková
honza
Paní předsedkyně, 1) je pravda, že navrhovaný nový systém plateb není v Evropě ani ve světě prakticky užíván a převažují platby v duchu stávajícího modelu? 2) je pravda, že stávající výše poplatků placených v ČR správci sítě ap. je výrazně vyšší než je průměr EU? 3) Pokud ano, zkuste prosím, naznačit hlavní příčiny tohoto stavu. Přede děkuji.
Dobrý den, ad 1) trendem je přechod na kapacitní platbu i v Evropě, ale máte pravdu, k dnešnímu dni je převažující platba za jednotku, která se ovšem v řadě zemí stává neúměrně drahou pro spotřebitele ad 2) v rámci benchmarkingu, tedy porovnání s ostatními zeměmi, jsme na tom s platbou regulovaných peněz mezi pěti zeměmi s nejnižšími platbami pro domácnosti, u firem je poplatek ve středu "pelotonu" Ad 3) Jak už jsem uvedla, přechod na kapacitní platbu si žádá elektroenergetická revoluce, kdy je jednoznačným trendem samovýroba. V oblasti regulovaných plateb bych se chtěla pochválit za systematický tlak na snižování nákladů a udržení relativně nízkých plateb za distribuci. V rámci IV. regulačního období tlačíme na investice orpoti provozním nákladům.
Alena Vitásková
Standa D.
Dobrý den, co říkáte na to, že vlastníkům pozemků je vyhrožováno vyvlastněním v případě neumožnění postavení sloupů pokud nepřistoupí na podhodnocenou nabídku operátorů? Co s tím chcete dělat?
Dobrý den, tohle bohužel je mimo jurisdikci ERÚ, nemáme v otázce výkupů pozemků žádné pravomoci.
Alena Vitásková
Ivo Kropáček
Jak se mohou domácnosti bránit vysokým platbám za elektřinu dle nových tarifů? Velikost jističe je dána normou ČSN a není možné tedy velikost jističe libovolně snižovat.
Dobrý den, chránit Vás musí regulátor, proto zahájil konzultační proces, proto jsem uvedla, že NTS nepodepíši, pokud by znamenal tento systém pro skupiny psotřebitelů vyšší ceny.
Alena Vitásková
Martin
Dobrý den. U NTS se zavádí minimální podíl spotřeby v NT vůči VT, jinak bude účtováno dle jednosaby. To v dnešní době, kdy sice v noci hřeje bojler, ale přes den běží veškerá elektronika, vaří se, pere se atd... nebude jednoduché dodržet. U energeticky úsporných domů toto platí i prosazby D35, D45 a el. topení. Převedením do jednosazby nebude důvod spotřebiče blokovat na noc a topit jen dle HDO. To nebude distribuční síti vadit?
Dobrý den, poměr NT a VT byl nastaven dle surových dat spotřeby v síti, ze statistik. Diskuse v konzultačním procesu se nyní vede směrem, jak "přísný" bude tento poměr. Je samozřejmě nutné pod čarou říci, že jsme tímto poměrem mířili na spotřebitele, kteří sazby zneužívali, přestože na ně nemají nárok. Ale o finálním poměru VT a NT se bude hodně diskutovat.
Alena Vitásková
Petra Prokopová
Dobrý den, výměna jističů a s ní spojené zdražení se všude bagatelizuje s tím, že se to dotkne především chalupářů. Není to pravda. Naše tříčlenná domácnost s bytem o podlahové ploše 70 metrů a s využíváním elektřiny také na vaření, by podle vaší kalkulačky zaplatila o 50 procent ročně více. Takových domácností jsou v ČR desetitisíce, ne-li statisíce. Moje otázka tedy zní: proč náklady (ten argument, proč to chcete zavádět chápu) přenášíte na všechny spotřebitele a nikoli jen na majitele OZE, kvůli jejichž přírustku se změna iniciovala?
Dobrý den, není to jen kvůli majitelům OZE, je to i kvůli jinému způsobu celkové spotřeby, řadě dalších faktorů. Je to budoucí ochrana před vodárenským efektem, ale tisíce, ani desetitisíce domácností to poškodit nesmí, jinak nové tarify nepodepíšu.
Alena Vitásková
Martin Macháček
Vážená paní Vitásková! Píšu vážená protože se to sluší ne protože bych si to myslel. Ve Vašem návrhu nevidím nic rozumného ani technicky správného. Jistě jde jenom o to, jak připravit lidi o peníze. Kdysi se všude na vesnicích montovaly jističe 3x25A, nikdo nic neřešil, žádné problémy nebyly a tak je máme. Po letech přijde někdo, vymyslí nesmysl a Vy, místo abyste se držela rozumu, tak podporujete ty co na tom vydělají. Hanba. Dřív jsem Vám fandil, ale to bylo. Proč nevymyslíte něco, co by lidi nestálo peníze? Já jako důchodce na výměnu jističe 5tis nemám a za 1,6MWh ročně budu platit nesmyslné peníze. Toto je Váš cíl? Štvát lidi, stát proti nim? Podílet se na jejich ožebračováni?
Dobrý den, není to pravda, viz mé všechny ostatní odpovědi. Nedovolím poškození důchodců, proto jsem zavedla konzultační proces, kdy se můžete poprvé v historii všichni zapojit do diskuse a my tarif upravíme na základě Vašich podnětů. Ale je potřeba se stavět ke konzultačnímu procesu konstruktivně a napsat, jaká je Vaše konkrétní situace a proč nemůžete měnit ani tarif, ani jistič, pak to můžeme zahrnout do našich výpočtů.
Alena Vitásková
Jan
Kdo bude platit domácnostem výměnu jističů - když se jich to podle Touši nemá dotknout? Fakturu zaslat přímo Eru?
Dobrý den, opět odpovídám: není naším cílem měnit velikosti jističů, ani nikoho poškodit.
Alena Vitásková
Vv
Dobry den, muzu se Vas zeptat komu je zmena urcena? Argumentujete spravedlnosti. Nicmene jsem za poslednich 5 let vystridal 3 pronajimane byty a ve vsech pripadech je zmena tarifikace v muj neprospech. Jako najemce muzu pouze majitele pozadat o zmenu jistice a stejne jako se mi cena nevrati (mam A a lepsi spotrebice a LED zarovky). Shodne u rodicu kde maji kombinovany bojler, ale v zime topi na vodu kotlem na pevna paliva a opet maji nove spotrebice a LED zarovky a zmena je opet v jejich neprospech i kdyz v jistici rezerva neni. Mohli by si vybrat zda varit (indukce) nebo v lete ohrivat teplou vodu.
Dobrý den, viz mé odpovědi výše, nikoho změna nesmí poškodit, není naším cílem nutit lidi ke snížení jističe, ale udržet bezpečné dodávky za přijatelnou cenu. A to i do budoucna, aby nikdo nebyl poškozen těmi obřími technologickými změnami, k nimž nyní dochází.
Alena Vitásková
petr
Tady všichni brečí na "pár tisícovkami" pro domácnost, ale ještě větší dopad to bude mít toto nesmyslné nařízení na určité provozovny, restaurace-penziony apod. Na našem penzionu máme 3x160 A, což je spočítáno s mírnou rezervou na reálný souběh hlavních žroutů, jako je kuchyně (konvektomat, grily, smažky, atd.), wellness (klasická sauna, vířivka, infrasauna). Ročně spotřebujeme cca 50MWh. Kalkulátor mi nyní spočítal, že ročně zaplatím o 75.000,- !!! více oproti současné kalkulaci. Všechny rady chytrých nastrčených diskutujících z ERU jsou tzv. hraběcí rady. Abych neplatil nic navíc, musím snížit jistič na 3x100A, ale to pak nemohu provozovat současně kuchyň a wellness. Podobně postižené provozy budou tedy muset zdražit svoje služby, pokud to zákazníci unesou, nebo je omezit. Rád přivítám u nás specialisty z ERU na večeři, a pak jim sdělím, že jejich objednaný steak jim kuchař udělá, jen co se pán ve wellness dosaunuje ... :-),
Dobrý den, opět se jedná o netypickou spotřebu a jsem přesvědčena, že i beze změny velikosti jističe lze dosáhnout optimalizace sazby, tarifu a že nebudete poškozen. Při takové spotřebě a příkonu Vám určitě distributor ve Vaší oblasti poradí, jak toho dosáhnout.
Alena Vitásková
Milan Vaněček
Proč ERÚ podporuje lobování ČEZu na nové tarify, když miliony českých občanů (důchodci, kteří mají spotřebu cca 1MWhod za rok, chalupáři, kteří ji mají ještě nižší) zaplatí dle nového návrhu tisíce korun navíc (použil jsem kalkulátor na webu). Jediný kdo vydělá je ČEZ (systém nutí do vyšší spotřeby, velikost jističe je dána předpisy, kolaudací, ..) a ČEPS. Naše energetika zaspala nástup Energiewende u našich ekonomicky dominantních sousedů a teď se chce hojit na důchodcích?
Dobrý den, viz mé předchozí odpovědi, není za tím lobbying ČEZ, regulované subjekty dostanou stejně peněz, náklady i marže jim tvrdě reguluji, ale snaha reagovat na obrovský rozvoj nových technologií (nejen obnovitlených zdrojů, ale také spotřebičů...), nedovolím znevýhodnění žádné skupiny spotřebitelů.
Alena Vitásková
Jiří
Dobrý den, je pravdou, že v současném systému stávajících tarifů, dochází k tomu, že zákazník s vysokou spotřebou domácnosti (nejlépe se třemi dětmi, který hodně pere a vaří) nepřímo dotuje zákazníky se spotřebou nízkou (zejména garážníky, chataře a nepoužívané byty) ? Je-li tomu tak, znamená to, že stávající systém zákazníky s vyšší spotřebou diskriminuje. Co uděláte pro tyto zákazníky pokud nebude-li schválena NTS ? Děkuji
Dobrý den, obecně to pravda je, je to mnohem složitější: všichni doplácejí na různé křížové dotace, povinné platby a podobně. Dlouhodobě je jasné, že nějaká změna přijít musí, nemůžeme se prostě tvářit, že elektroenergetika je stejná jako před deseti lety. Naším cílem je narovnat všechna pokřivení v systému tarifů, ale nikoho nepoškodit. Tedy ani Vás.
Alena Vitásková
Aleš
Paní předsenkyně, pár postřehů... 1) rozumím tomu, že lidé by měli optimalizovat svoje jističe. Ale to, co navrhujete je likvidace chatařů a lidí s nízkým příjmem, důchodců a samostatně žijících osob. Že by se zdražilo o 20% . OK, ale někdy to chychází 300-400%. 2) nemyslíte si, že dopadnete jako slavná důchodová reforma? S velkým humbukem uvedeno a potichu zrušeno 3) celé mi to připadá jako reakce na alternativní dodavatele. Kdy si velcí dodavatelé a distributoři už nevydělají na prodeji elektřiny, tak si vydělají na distribuci. A báchorky o tom, že se firmám zlevní, Vám nikdo neuvěří!
Dobrý den, viz mé předchozí odpovědi, ale stručně: ad 1) nemáme se nikomu zdražovat, netypické spotřeby se budou upravovat, nebo se zatím nebudou zavádět Ad 2) nemyslím, já se všech občanů této země ptám na jejich situaci, máme už skoro 11 tisíc dotazů a podnětů od veřejnosti, s politiky jsme se shodli, že není nutné pro domácnosti tuto změnu zavést třeba od 1.1. 2017 Ad 3) Nejde o to, aby někdo vydělal. Na distribuci dohlížíme, regulujeme náklady i marže a chci je už velmi brzy po vzoru USA zveřejňovat na internetu. Jen loni jsem odběratelům ušetřila v nákladech 800 milionů korun. A za mnou stojí důkazy: porovnejte regulované ceny (s výjimkou obnovitelných zdrojů, na to bohužel nemám vliv) v době mého nástupu a dnes. Pro domácnosti i firmy.
Alena Vitásková
Milan
dobry den, s nekolika prateli jsme zkouseli kalkulacku a zatim jsme nenarazil na nikoho, komu by nezdrazilo (byty, domy, ruzne velikosti spotreb) - neni to nahodou tak, ze je to cele jen redistribuce plateb od prumyslu na domacnosti? existuje studie dopadu "pouze" na segment domacnosti (tj. ze vsechny domacnosti dohromady zaplati stejne) - nebo zaplati "vsichni", tj. domacnosti i prumysl dohromady stejne?
Dobrý den, neumím posoudit konkrétní situace, o kterých píšete, ale skutečně jde o stejný balík pouze pro hladinu NN, tedy domácnosti. I na reakci veřejnosti jsme si ověřili, že 80 až 90 procent malých spotřebitelů změnu vůbec nepocítí. Pro ostatní systém budeme upravovat.
Alena Vitásková
Honza
Proč najednou couváte ze svého návrhu, který jste představili - že bude korigovat tarify pro domácnosti? To si p.Touša není schopen, než to pustí ven, udělat základní odhad podle znalosti situace domácností (že mají jistě větší než celková spotřeba)?
Dobrý den, vytvořili jsme matematický model, který nyní necháváme posuzovat v rámci konkrétních situací. Matematický model ukazuje systém bez dotací, podpor a pokřivení, nyní ho musíme dle konkrétních poznatků z reálného provozu v asi deseti procentech případů netypických spotřebitelů systém upravit.
Alena Vitásková
ackie
Je to velmi jednoduche, pani Vitaskova. My vsichni obycejni spotribetile zaplatime tisice vice- a nevim odkud je invalide a duchdoci a smaotne matky vezmou, takze zrejme proste bude vic hladu a bezdomovcu-aby si lide jako Vy mohli uzivat kolik chteji nejenom ve spotrebe ale take v bonusech a platech. O tom to je. Kolik se nakratko da vydriz z jak nejvetsiho poctu lidi. Takz epovidejte jak to zdrazeni o nejmene 2,000 duchodci , kteremu statecne pridali 40 korun na mesic neni zdrazeni? A jak se postavite k zalobe vEU, ze diskriminujete socilane slabsi?
Dobrý den, nemáte pravdu, viz mé předchozí odpovědi. O žalobě v EU nic netuším.
Alena Vitásková
Milan
dobry den, planuje se zruseni zastropovani prispevku na OZE? kam by v takovem pripade mohl tento prispevek az stoupnout? existuji snahy presunout tento prispevek z prumyslu na domacnosti? tj. napriklad aby se neplatil prispevek za spotrebovanou elektrinu ale za pripojne misto? (tj. presun plateb z prumyslu na domacnosti).
Dobrý den, to je otázka na ministerstvo průmyslu a obchodu a politiky. Já jsem zásadně proti tomu, zastropování jsem prosadila já. Ale úvahy o zrušení stropu už jsem zaznamenala, znamenalo by to obrovské skokové zdražení.
Alena Vitásková
Standa D
Dobrý den, stále se oháníte, že problém je v obnovitelných zdrojích, které se nedají úplně předvídat. a) proč tedy mají tak masivní podporu b) proč náklady nenesou provozovatelé těchto zdrojů, např. nějakým poplatkem za připojení c) aktuálně mají tedy 13% - dokážete si představit, jak velké budou náklady na distribuční soustavu v případě jejich podílu např. 50% d) z toho plyne otázka jak porostou platby za jistič v souvislosti s navýšením podílů obnovitelných zdrojů. Mám pocit, že kdyby nebylo obnovitelných zdrojů, tak by ta faktura za elektřinu byla poloviční
Dobrý den, na faktuře dnes za podporu POZE platíte asi 15% z celkové ceny, na důvod masivní podpory se musíte zeptat politiků a předchozího vedení ERÚ, já u toho nebyla, ale snažím se to ze všech sil napravovat. ad b) to je jeden z důvodů změny tarifních systémů ad c) je potřeba právě tarify a celou infrastrukturu tak, aby na tento budoucí rozvoj nedopláceli ti, kdo nemají možnost se samozásobovat. ad d) platby za jistič by neměly růst dle podílu OZE, pokud tedy politici nebudou chtít zrušit zastropování povinné platby
Alena Vitásková
Petr
Dobrý den. Proč se musí tarify měnit, když pan Touš tvrdí, že s novými tarify bude objem vybraných prostředků stále stejný? Nebylo by tedy lepší pouze upravit stávající přerozdělení?
Dobrý den, viz mé předchozí odpovědi. Systém je zastaralý a hrozí tím, že by nekontrolovatelně rostly platby vztažené na MW/h. Nový tarifní systém je přerozdělení plateb, matematický model ukazuje, jak by vypadal čistý model, ten je nyní potřeba upravit.
Alena Vitásková
Martin
Ten stejný jistič 50 let nevadil, najednou vadí. Proč se veřejnosti neřekne pravda, že pravá a jediná příčina zdražení je sanace škod na elektrické soustavě díky zapojení stovek a tisíců FVE a VTE ?
Dobrý den, vždyť se to říká, ale není to jediný důvod. Stejně jako u telefonů došlo i v elektroenergetice k revoluci, kterou jsem si před deseti lety neuměla představit a to v energetice celý život pracuji.
Alena Vitásková
Honza
Dobrý den, zdědil jsem po mámě zahradu i se zahradním domkem, kvůli spotřebě jsem odboural jakékoli el. vytápění nebo přitápění, el. sekačku využívám minimálně, el. sporák na 380 V jsem vyhodil a žárovky mám již téměř všechny vyměněny za LED. Při tarifu Comfort mám roční platbu kolem 2500,- (spotřeba kolem 250 kWh ročně, jistič 3x25A. Změna jističe by se mi hned tak nevrátila - navíc na ni momentálně ani nemám - a místo 3x si nechat předělat celé el. rozvody v domku na jednu fázi už vůbec ne). Dnes jsem to změnil na eTarif, abych to ještě snížil. A podle NTS bych měl místo původních 2500,- platit ročně 7900,-. Což při mém invalidním důchodu 6200 není zanedbatelná částka. Na zahradě strávím průměrně 50 dní/rok. Přijde Vám toto zvýšení o více, než 200% adekvátní? Kdyby to bylo zvýšení o 1000 kč ročně, tak bych to asi se skřípěním zubů přešel, ale nárust více, než o 5000 je už silná káva...
Dobrý den, jste typickým netypickým spotřebitelem s velkým jističem a velmi malou spotřebou. Pro lidi s podobnou situací budeme tarify upravovat.
Alena Vitásková
Pavel R.
Dobrý den. První dotaz: Proč raději nezavedete možnost vícetarifových smluv pro běžné spotřebitele, aby byli motivováni k šetření nižší cenou elektřiny v době přebytku ? Zdražení přípojky, které vlastně chcete zavést, problém změn v nergetice podle mne neřeší. Druhý dotaz: Proč investice vyvolané změnami v energetice mají platit nejmenší spotřebitelé ? Třetí dotaz: Souhlasíte s mým názorem, že kdyby každý obyvatel měl sluneční elektrárnu, tak by celý tento systém nemohl finančně fungovat ? Zkoumal někdo, jaký podíl spotřebitelů, kteří jsou zároveň výrobci elektřiny ze slunce, je z hlediska přerozdělování ještě udržitelný ?
na své dotazy si vlastně odpovídáte sám :) Ad 1) dokud nebude online měření, nepůjde to. Nezdražujeme cenu přípojky, ale rozpočítáváme náklady podle rezervované kapacity, kde zdražení nedojde, řeší to do budoucna zejména vodárenský efekt. Ad 2) Nejvíce platí firmy, de facto doplácejí na ostatní spotřebitele, historicky, i v novém NTS. Ad 3) Současný systém by nemohl fungovat. Ten budoucí ano.
Alena Vitásková
Karel
Bezny panelovy dum (ve ketrych bydli 40% obyvatel CR) ma 47 bytu s jistici 3x20A a na upati domu jsou nozove pojistky 3x200A. Tedy obyvatele tohoto domu nemohoy fyzikalne odebrat vice nez 3x200A (tedy mene nez ctvrtinu kapacity jejich jistice), coz je macximalni zatez site zpusobena celym domem. Argument o nutnosti planovani kapacit podle jisticu je tedy lzivy. V pripade rodinnych domu je situace podobna, obvykle je jedna ulice svedena do rozvodny s 3x200A nozovymi pojistkami. 1. Planujete zmenu tarifu ve smyslu, ze obyvatele budou platit podle toho, kolis SKUTECNE FYZIKALNE mohou ze site oddebirat? 2. Pokud ne, proc pouzivate pro zduvodneni svych kroku lzive argumenty?
Dobrý den, nelžu, viz mé argumenty výše, tarif je rozpočten naopak úplně přesně spravedlivě podle reálných nákladů na soustavu. Nyní se bude upravovat, aby žádná skupina spotřebitelů nebyla poškozena
Alena Vitásková
Pavel Dvořák
Z vyjádření odborníků, kteří připravovali návrh nové tarifní soustavy, vyplývá, že množství vyrobené a distribuované elektrické energie nezávisí na celkovém součtu rezervovaného příkonu . I tito odborníci skutečnou výši rezervovaného příkonu pouze odhadují a uvádějí, že skutečná roční spotřeba el. energie činí cca jednu třetinu této hodnoty. Domníváte se, že tzv. optimalizací jističů dojde k nějakým významnějším změnám v řízení elektrizační soustavy v ČR a k úsporám při dimenzování a výstavbě el. sítí? Pokud ano, dají se tyto změny kvantifikovat? Chtěl bych též připomenout, že nově budované přípojky nn si budoucí odběratelé platí a platby za vyšší hodnotu jističe jsou už dnes dost vysoké. Dále upozorňuji na to, že i nemalé množství plynofikovaných domácností (topení, ohřev TUV, vaření) potřebuje dost vysokou hodnotu jističe kvůli tlakové kanalizaci (motor kalového čerpadla musí být jištěn 3x16 A), odebrané množství el. energie je však z podstaty věci velmi malé.
Dobrý den, toto je téma na v podstatě velmi odbornou diskusi, ale na tu zde není prostor. Pokud chcete znát odpovědi na kvantifikaci změn, zkuste prosím kontaktovat EGÚ Brno, která jako odborná firma zpracovávala všechny analýzy. Každý, kdo se dnes připojí nově do sítě, platí asi 20 procent reálných nákladů na tuto přípojku. Omlouvám se všem, kterým jsem nestihla odpovědět, ale mám už další povinnosti. Děkuji za všechny Vaše názory, na některé dostanete ještě soukromou odpověď, jinak bych všechny chtěla ujistit, že nový tarifní systém nesmí žádnou skupinu spotřebitelů poškodit, jinak ho nepodepíši. Zároveň oznamuji, že budu objíždět celou Českou republiku a nový tarifní systém na veřejných diskusích vysvětlovat. Termíny již brzy zveřejním. Hezký den a díky za diskusi. A. Vitásková
Alena Vitásková