reklama

Dvě švýcarské banky zaplatí USA přes 2,6 miliardy korun. Chtějí se vyhnout možnému stíhání

Čtěte více: bankovnictví | Credit Suisse | USA
  • Dvě švýcarské banky zaplatí americkému ministerstvu spravedlnosti dohromady více než 2,6 miliardy korun.
  • Švýcarský soukromý bankovní dům Lombard Odier & Co a banka DZ Privatbank se tak chtějí vyhnout možnému stíhání z napomáhání k daňovým únikům.
  • Již v minulosti zaplatila švýcarská banka Credit Suisse urovnání ve výši 2,5 miliardy dolarů.
Dohodu o možnosti urovnání podepsalo s USA zhruba 100 menších švýcarských bank - Ilustrační foto. Dohodu o možnosti urovnání podepsalo s USA zhruba 100 menších švýcarských bank - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Dvě švýcarské banky zaplatí americkému ministerstvu spravedlnosti dohromady více než 107 milionů dolarů (2,6 miliardy korun). Vyhnou se tak možnému stíhání kvůli tomu, že údajně pomáhaly americkým klientům k daňovým únikům. Vyplývá to podle agentury Reuters ze sdělení amerického ministerstva.

Švýcarský soukromý bankovní dům Lombard Odier & Co zaplatí v rámci dohody 99,8 milionu dolarů a banka DZ Privatbank (Schweiz) 7,45 milionu dolarů.

Spojené státy podepsaly v roce 2013 se Švýcarskem dohodu o urovnání, která umožní některým bankám ze Švýcarska vyhnout se stíhání kvůli podezření, že umožňovaly Američanům prostřednictvím tajných kont vyhýbat se placení daní. Dohoda se týká zhruba 100 menších švýcarských bank. Podmínkou je, že banky zveřejní některé informace o majetku klientů z USA, které byly dosud považovány za tajné.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Švýcarské banky jednají s americkou vládou v této záležitosti individuálně. Ministerstvo spravedlnosti USA dosáhlo v rámci tohoto programu zatím dohody s více než 75 bankami. Pokutu přes 2,5 miliardy dolarů dostala loni také švýcarská banka Credit Suisse Group. Podle vyšetřovací komise amerického Senátu z loňského roku banka pomohla 22 tisícům většinou bohatých amerických klientů ukrýt před americkým daňovým úřadem až 12 miliard dolarů. Banka se v rámci dohody o urovnání k trestné činnosti přiznala.

Lombard Odier patří k významným švýcarským soukromým bankám. Společnost, jejíž kořeny sahají do 18. století, zaměstnává přes 2000 lidí.

ČTK, bus
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama