Světová farmacie má za sebou revoluční krok. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v pondělí schválil prodej vůbec prvního vnitřně užívaného léčiva vyrobeného 3D tiskárnou. Nový lék na epilepsii jménem Spritam tak může jít do distribuce, uvedl americký on-line deník Quartz.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Pilulky hodlá tisknout farmaceutická společnost Aprecia Pharmaceuticals. "Nový přípravek bude pro uživatele léků znamenat výrazné navýšení komfortu v průběhu léčby," řekl pro server Medscape generální ředitel Aprecie Don Wetherhold,

Podle vyjádření firmy je výhodou nových tablet jejich velikost a větší množství účinné látky v jedné dávce. Jejich užívání je tak pohodlnější, zejména pro dětské pacienty a nemocné staršího věku. 

Inovované tablety jsou vyrobeny kombinací metody 3D tisku a starší technologie, která umožňuje spojení několika vrstev práškového materiálu za použití kapaliny na vodní bázi. 

Tyto dvě látky při dotyku zreagují, a utvoří vazby, které se při kontaktu s nepatrným množstvím tekutiny rozpadnou. Tableta s takovou strukturou se pak rozpouští několikanásobně rychleji než běžné léky.

Aprecia ZipDose Product Demonstration

Zároveň pevná forma umožňuje přesnější dávkování léčivé složky v každé vytištěné tabletě než u léků tekutých. Maximální možná dávka této látky je díky nové technologii také vyšší, a to o tisíc miligramů. 

Technologie 3D tisku stále hledá své uplatnění. Právě medicína může být v tomto ohledu perspektivním odvětvím. Kromě léčiv je možné tisknout také lékařské modely, nástroje, a repliky některých orgánů.

V jiných oborech však technologie nadále naráží na překážky v podobě vysokých nákladů a časových nároků. Případy, kdy bylo na 3D tiskárně vyrobeno jídlo, šperky, či hudební nástroje, jsou proto stále spíše výjimkami. 

Aprecia ZipDose Product Demonstration