reklama

Zápis firem do obchodního rejstříku se urychlí a zlevní. Notáři ho budou provádět on-line

  • Ve všech notářských kancelářích má být do pátku nová aplikace, která umožní on-line zápis firem do obchodního rejstříku.
  • Změna má zrychlit a zjednodušit proces zápisu prováděného až doposud soudy.
  • Zápisy přes internet se měly původně provádět již od roku 2014 v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána minulé vlády ale nevytvořily související IT řešení a legislativní normy.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: René Volfik - FOTOREPO

Notáři mohou nově provádět on-line zápisy do obchodního a dalších veřejných rejstříků. Cílem změny je zrychlit a zjednodušit proces zápisu, který doposud prováděly soudy. Aplikaci, jež do pátečního odpoledne vstoupí do ostrého provozu ve všech notářských kancelářích, ve čtvrtek na tiskové konferenci představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) a prezident Notářské komory Radim Neubauer.

Se zavedením on-line zápisů se původně počítalo již v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku, tedy od počátku roku 2014. "Ministři minulých vlád však pozapomněli vytvořit související legislativní normy a IT řešení. Tento rest jsme napravili a od zítra již podnikatelé mohou ušetřit až tisíce korun při zápisu společnosti do rejstříku," prohlásil Pelikán. Podle něj šlo o dlouho očekávanou změnu, která zkvalitní podnikatelské prostředí.

Za sepsání notářského zápisu, který osvědčí splnění podmínek pro zápis, a za provedení zápisu do rejstříku si notář naúčtuje celkem 1300 korun plus DPH. Kdo dá přednost zápisu u notáře, ušetří však podle ministerstva na soudních poplatcích: poplatek za založení akciové společnosti ho vyjde na 8 tisíc korun, zatímco u soudu by zaplatil 12 tisíc korun. Poplatek za založení společnosti s ručením omezeným činí u notáře 2700, u soudu pak 6 tisíc korun. Za změnu nebo doplnění zápisu zaplatí tisícikorunu místo 2000 korun.

Ihned po provedení on-line zápisu vydá notář klientovi výpis z veřejného rejstříku s provedenými změnami. Zároveň elektronicky zašle příslušnému soudu písemnosti do spisu. Rejstříkovému soudu rovněž odvede zaplacené soudní poplatky.

Kromě obchodního rejstříku budou moci notáři přímo zapisovat i do nadačního rejstříku, rejstříku obecně prospěšných společností nebo do rejstříku společenství vlastníků jednotek.

Zmodernizovaný elektronický systém obchodního rejstříku provázely v minulém roce výpadky. Nový ředitel ministerského IT odboru Jan Ladin na dotaz ČTK uvedl, že tentokrát zvolili "daleko bezpečnější cestu", a další kolaps tak podle něj nehrozí. "Notáři jsou lehce nadšeni z toho, jak rychle to šlape," podotkl. To potvrdil šéf notářů Neubauer. "Systém skutečně reaguje rychle a flexibilně," popsal zkušenosti prvních notářů, kteří se zapojili do testování novinky a kteří do dnešního dne provedli prvních 34 zápisů.

ČTK, lhp
Přeposlat
Diskuse
reklama

Rusko zasahuje do záležitostí cizích států, Čína krade duševní vlastnictví. Trump představil novou bezpečnostní strategii USA

Chyby při sčítání hlasů dotlačily vnitro k lepší organizaci voleb. Lístky budou jednostranné, komisím se zvýší odměny

Jednodušší daně nebo větší důraz na Evropu. Babiš v programovém prohlášení vychází vstříc ostatním stranám a doufá v toleranci

Znečištění vzduchu v pražských tunelech mnohonásobně překračuje limity. Nejhůře je na tom Strahovský tunel

Tejc nejspíš zůstane v politice i po odchodu z ČSSD. Pelikán ho chce jako náměstka na ministerstvo spravedlnosti

reklama