Vládní Agenturu pro sociální začleňování, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), čekají organizační změny.

Brzy by měla přestat fungovat jako jeden celek a měla by se rozdělit na dvě části.

Ty by existovaly jako odbory sekce lidských práv Dienstbierova "úřadu". Podle ministrovy náměstkyně Martiny Štěpánkové nemá změna agenturu oslabit, v budoucnu by měla prý naopak výrazně posílit. Dosavadního šéfa agentury Martina Šimáčka ministr ve čtvrtek odvolal.

"Agentura bude samozřejmě dál pracovat, v žádném případě se rušit nebude a nechystá se její omezení či oslabení. Naopak bude do budoucna výrazně posilovat a ještě se rozroste. Reorganizace má zajistit efektivní fungování. Připravují se rovněž nové projekty," řekla Štěpánková.

Vládní agentura začala fungovat v březnu 2008, je jedním z odborů úřadu vlády. Původně měla přispět k začleňování Romů, po čase se ale zaměřila na všechny potřebné. Připravuje návrhy opatření a plány jejich plnění. V městech a obcích pak má dát dohromady radnice, školy, policii, neziskové organizace a obyvatele chudinských domů a čtvrtí, aby se snažili situaci díky projektům zlepšit. Problémových lokalit je v Česku kolem 400, žijí v nich převážně Romové.

Agentura se má rozdělit na dva odbory. První by se zaměřoval na činnost v lokalitách a na práci s tamními partnery, druhý na "centrální úroveň", tedy na aktivity ministerstev a na systémové změny. "Útvary se rozčlení z hlediska funkčnosti," upřesnila náměstkyně.

V minulosti se mluvilo o tom, že by se agentura mohla stát samostatným úřadem. Také Dienstbier loni po svém nástupu do funkce plánoval, že by agentura mohla mít silnější pozici.

"Určitě není úplně ideální stav, kdy agentura je jeden odbor úřadu vlády. Její zakotvení by mělo být trošku preciznější," řekl tehdy ministr. Poznamenal, že také nepovažuje za ideální, aby agentura fungovala hlavně z evropských peněz. Víc prostředků by prý měla dostávat i z rozpočtu.

Šimáček uvedl, že agentura měla jako odbor úřadu vlády původně fungovat jen dočasně a provizorně, než by se její postavení upravilo. Odvolaný šéf nepovažuje rozdělení na dva odbory za šikovné. Podle něj je činnost provázaná a může ji to rozmělnit.

S místem ředitele agentury se prý do budoucna nepočítá.

"V organizační struktuře se pozice nenachází," potvrdil Šimáček. Podle něj se agentura promění od července kvůli služebnímu zákonu a změnám ve státní správě.

Chystané změny znepokojují i pracovníky agentury, označili je za devastující. Uvedli to v otevřeném dopise, který adresovali ministrovi. Podepsalo ho 53 lidí.

Reorganizace podle nich znamená prakticky omezení fungování agentury, nepředcházela jí navíc prý odborná diskuse či projednání v radě vlády pro romské záležitosti. Krok může politiku začleňování v Česku destabilizovat, míní pisatelé.

Štěpánková nevyloučila, že by v budoucnu agentura mohla mít samostatnější postavení, "i když třeba v rámci úřadu vlády".

Fungování agentury by mohl upravit nový zákon o sociálním začleňování.

Podle legislativního plánu by vláda měla návrh obrysů normy dostat do konce června, paragrafy pak do konce roku. Zákon by pak měl platit od ledna 2017. Původně se počítalo s tím, že by byl účinná od pololetí příštího roku.