Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se ve čtvrtek sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvili mimo jiné o situaci Čecha pohřešovaného v Libyi a o účasti Zemana na moskevských oslavách 70. výročí konce druhé světové války.

Zeman se Zaorálkem se také dohodli, že další koordinační schůzka vrcholných ústavních činitelů k zahraniční politice se uskuteční v červnu. Cílem těchto jednání je sjednotit postoje českých představitelů k důležitým zahraničním otázkám. První schůzka v tomto formátu se konala v polovině února a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) následně přiblížil, že druhé setkání by se mělo věnovat zejména ekonomické diplomacii.

Zaorálek ve čtvrtek uvedl, že česká diplomacie stále neví, kde se nachází muž, který zmizel v Libyi po útoku neznámých ozbrojenců na tamní ropné, ani kdo ho unesl.

"V posledních hodinách a dnech nedošlo k nějaké zásadní změně, že bych byl schopen přesně označit místo ani únosce," poznamenal Zaorálek k diskusi s prezidentem o stavu pátrání po Čechovi zmizelém v Libyi. Zemana prý hlavně informoval o zasedáních krizového štábu na ministerstvu zahraničí a spolupráci se zahraničními partnery včetně zpravodajských služeb.

S prezidentem šéf diplomacie mluvil také o vývoji na evropské scéně ohledně sankcí vůči Rusku za jeho zasahování do krize na Ukrajině, které Zeman dlouhodobě kritizuje. Zaorálek předpokládá, že summit Evropské unie, který ve čtvrtek začíná v Bruselu, spojí otázku dalších sankcí s vývojem na východní Ukrajině a naplňováním mírových dohod z Minsku.

Ministr zahraničí a prezident si prý také vyjasnili svá stanoviska k účasti Zemana na moskevských oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Evropě, které hodlá většina západních státníků kvůli postupu Ruska na Ukrajině bojkotovat. Zeman už dříve uvedl, že svou neúčast by považoval za urážku 150 tisíc sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa.

Zaorálek v rozhovoru pro čtvrteční vydání německého listu Süddeutsche Zeitung naopak řekl, že by se na rozdíl od Zemana vojenské přehlídky v Moskvě účastnit nechtěl. "Já bych hledal jinou cestu uznání. Na ruské vojenské přehlídce bych asistovat nechtěl," řekl mnichovskému listu.

S prezidentem Zaorálek probíral rovněž personálie, podrobnosti k nim ale sdělit odmítl. Česko čeká letos výměna velvyslanců v důležitých zemích, jako jsou Velká Británie, Čína, Francie nebo Ukrajina. Měnit by se měl ambasador také v USA, Petr Gandalovič ve Washingtonu ale pravděpodobně zůstane minimálně do příštího roku.