Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar za komunismu údajně donášel tajné policii na Alexandra Dubčeka, který byl jednou z hlavních představitelů takzvaného Pražského jara. S odvoláním na archivní dokumenty to napsal slovenský Denník N. Mečiar v minulosti spolupráci se Státní bezpečností (StB) v komunistickém Československu popřel.

Podle Denníku N o spolupráci Mečiara s StB vypovídali v 90. letech svědkové před vyšetřovatelem, který se zabýval krádeží tajných spisů z někdejšího sídla pobočky StB v Trenčíně. Právě Mečiar byl podle listu podezřelý, že po sametové revoluci, kdy se stal slovenským ministrem vnitra, nechal spisy odcizit.

Mečiar prý donášel StB v době, kdy byl podnikovým právníkem. K Dubčekovi, symbolu neúspěšného pokusu o uvolnění společenských poměrů v Československu na konci 60. let, měl podle listu blízko prostřednictvím svého kamaráda a Dubčekova švagra Vladimíra Krajčiho.

O spolupráci Mečiara s StB se spekuluje od pádu komunismu v Československu. Svazek na Mečiara coby kandidáta tajné spolupráce s krycím jménem Doktor byl založen v roce 1985. Ze zachovalých dokumentů ale není zřejmé, zda Mečiar s tajnou policií spolupracoval vědomě. Podle listu osoba vedena v kategorii kandidáta tajné spolupráce nemusela o údajné spolupráci s StB vědět.

Mečiar, který ve vysoké politice již nepůsobí, v minulosti opakovaně tvrdil, že s StB nespolupracoval a že na Dubčeka nedonášel.

Svědkové ve výpovědích upozorňovali i na údajný vztah Mečiara s příslušníky sovětské tajné služby KGB. Údajně měl být angažován při ochraně sovětských vojenských objektů v Nemšové, kde Mečiar coby podnikový právník pracoval. List připomněl, že Mečiar v minulosti prohlásil, že s KGB neměl nic společného.