reklama

Cena ropy je nejníže od roku 2009 a podle odborníků bude dál klesat

Čtěte více: ropa | OPEC | ekonomika
  • V pondělí během dne ceny ropy mírně vzrostly kvůli obavám z přerušení dodávek z Libye.
  • Ve stejný den večer ale opět klesly a v poklesu pokračovaly i v úterý ráno.
  • Cena za barel severomořské ropy Brent se v úterý ráno pohybovala na úrovni 57,60 dolaru.
  • Barel americké ropy WTI pak v úterý ráno stál kolem 53,35 dolaru.
Ropná společnost UKOG nalezla v Británii rekordních 100 miliard barelů ropy. Ilustrační foto Ropná společnost UKOG nalezla v Británii rekordních 100 miliard barelů ropy. Ilustrační foto Foto: ČTK/AP

Ceny ropy v pondělí zvrátily počáteční růst a pozdě odpoledne klesly až na nejnižší hodnotu od května 2009. V úterý ráno navíc dále padaly. Cena severomořské ropy Brent v pondělí kolem 19:40 SEČ klesla o 1,6 dolaru na 57,85 dolaru za barel, když během dne vystoupila až na 60,43 dolaru. V úterý ráno se propadla na 57,60 dolaru za barel.

Americká lehká ropa WTI v pondělí večer zlevnila o 1,31 dolaru na 53,42 dolaru za barel, když předtím naopak stoupla až na 55,74 dolaru za barel. V úterý ráno se cena za barel této ropy pohybovala okolo 53,35 dolarů.

Ropa v pondělí zpočátku rostla kvůli obavám z přerušení dodávek z Libye, později však mezi investory převážil názor, že ropy na trhu je dostatek a výpadek z Libye nebude mít na dodávky na trh dopad. Objem obchodování je nízký, protože mnoho investorů má kvůli svátkům volno, což nahrává výrazným výkyvům ceny.

Ropa Brent letos v červnu stoupla na roční maximum nad 115 dolarů za barel, od té doby však klesla již o téměř 46 procent. Pokles zrychlil po listopadovém rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat v platnosti současné těžební kvóty. Ceny ropy jsou tak na nejlepší cestě vykázat za celý rok největší pokles od roku 2008 a druhý největší od 80. let 20. století, kdy se začalo s termínovými kontrakty obchodovat. Neoficiální lídr OPEC navíc minulý týden prohlásil, že těžbu ropy organizace neplánuje v nejbližší době omezit.

Libye má stále problémy s blokádami přístavů. Několik dní se tam také bojuje o největší vývozní terminál As-Sidr, který nedávno zasáhla raketa. Těžba ropy v zemi tak klesla na pouhých 128 tisíc barelů denně. Před pádem vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 země vytěžila 1,6 milionu barelů denně.

Obchodníci očekávají další pokles cen ropy, protože dodávky na trh jsou velmi vysoké a poptávka nejistá. Pondělní vývoj v Řecku, kdy si tamní parlament nezvolil nového prezidenta a index aténské burzy ASE výrazně oslabil, také vyvolal obavy o další výhled růstu v Evropě. Zemi totiž kvůli volbě prezidenta čekají nové volby a Mezinárodní měnový fond oznámil, že pozastavil výplatu další části finanční pomoci Řecku do vzniku nové vlády, napsala agentura Reuters.

ČTK, sja
Přeposlat
Diskuse
reklama

S povinnými kvótami na přijímání uprchlíků je konec. Bez souhlasu Česka je nebude možné schválit

Odmítám vládu s trestně stíhaným Babišem, řekl Zaorálek v duelu na Nově. Do debaty na ČT oba dorazili se zpožděním

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Škoda Auto má VW pomoci dobýt slibný trh v Indii. Za účasti tamních dodavatelů bude v zemi vyrábět velice levný vůz

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

reklama