reklama

Cena ropy je nejníže od roku 2009 a podle odborníků bude dál klesat

Čtěte více: ropa | OPEC | ekonomika
  • V pondělí během dne ceny ropy mírně vzrostly kvůli obavám z přerušení dodávek z Libye.
  • Ve stejný den večer ale opět klesly a v poklesu pokračovaly i v úterý ráno.
  • Cena za barel severomořské ropy Brent se v úterý ráno pohybovala na úrovni 57,60 dolaru.
  • Barel americké ropy WTI pak v úterý ráno stál kolem 53,35 dolaru.
Ropná společnost UKOG nalezla v Británii rekordních 100 miliard barelů ropy. Ilustrační foto Ropná společnost UKOG nalezla v Británii rekordních 100 miliard barelů ropy. Ilustrační foto Foto: ČTK/AP

Ceny ropy v pondělí zvrátily počáteční růst a pozdě odpoledne klesly až na nejnižší hodnotu od května 2009. V úterý ráno navíc dále padaly. Cena severomořské ropy Brent v pondělí kolem 19:40 SEČ klesla o 1,6 dolaru na 57,85 dolaru za barel, když během dne vystoupila až na 60,43 dolaru. V úterý ráno se propadla na 57,60 dolaru za barel.

Americká lehká ropa WTI v pondělí večer zlevnila o 1,31 dolaru na 53,42 dolaru za barel, když předtím naopak stoupla až na 55,74 dolaru za barel. V úterý ráno se cena za barel této ropy pohybovala okolo 53,35 dolarů.

Ropa v pondělí zpočátku rostla kvůli obavám z přerušení dodávek z Libye, později však mezi investory převážil názor, že ropy na trhu je dostatek a výpadek z Libye nebude mít na dodávky na trh dopad. Objem obchodování je nízký, protože mnoho investorů má kvůli svátkům volno, což nahrává výrazným výkyvům ceny.

Ropa Brent letos v červnu stoupla na roční maximum nad 115 dolarů za barel, od té doby však klesla již o téměř 46 procent. Pokles zrychlil po listopadovém rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat v platnosti současné těžební kvóty. Ceny ropy jsou tak na nejlepší cestě vykázat za celý rok největší pokles od roku 2008 a druhý největší od 80. let 20. století, kdy se začalo s termínovými kontrakty obchodovat. Neoficiální lídr OPEC navíc minulý týden prohlásil, že těžbu ropy organizace neplánuje v nejbližší době omezit.

Libye má stále problémy s blokádami přístavů. Několik dní se tam také bojuje o největší vývozní terminál As-Sidr, který nedávno zasáhla raketa. Těžba ropy v zemi tak klesla na pouhých 128 tisíc barelů denně. Před pádem vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 země vytěžila 1,6 milionu barelů denně.

Obchodníci očekávají další pokles cen ropy, protože dodávky na trh jsou velmi vysoké a poptávka nejistá. Pondělní vývoj v Řecku, kdy si tamní parlament nezvolil nového prezidenta a index aténské burzy ASE výrazně oslabil, také vyvolal obavy o další výhled růstu v Evropě. Zemi totiž kvůli volbě prezidenta čekají nové volby a Mezinárodní měnový fond oznámil, že pozastavil výplatu další části finanční pomoci Řecku do vzniku nové vlády, napsala agentura Reuters.

ČTK, sja
Přeposlat
Diskuse
reklama

Rusko zasahuje do záležitostí cizích států, Čína krade duševní vlastnictví. Trump představil novou bezpečnostní strategii USA

Chyby při sčítání hlasů dotlačily vnitro k lepší organizaci voleb. Lístky budou jednostranné, komisím se zvýší odměny

Jednodušší daně nebo větší důraz na Evropu. Babiš v programovém prohlášení vychází vstříc ostatním stranám a doufá v toleranci

Znečištění vzduchu v pražských tunelech mnohonásobně překračuje limity. Nejhůře je na tom Strahovský tunel

Tejc nejspíš zůstane v politice i po odchodu z ČSSD. Pelikán ho chce jako náměstka na ministerstvo spravedlnosti

reklama