reklama

Internetové tržiště půjček, Lending Club, je na burze. Hodnota firmy vyletěla o 56 %

Čtěte více: IPO | burza | bankovnictví
  • Největší společnost zabývající se P2P půjčkama, americký Lending Club, vstoupila na burzu.
  • Během deseti minut veřejného obchodování zmizelo třicet procent nabízených akcií.
  • Obrovský zájem zvedl hodnotu celé společnosti o 56 procent na 8,5 miliard dolarů.
Newyorská burza (ilustrační foto) Newyorská burza (ilustrační foto) Foto: ČTK/AP

Za 25 dolarů za akcii, tedy o deset dolarů dráž, než byla cena upisovací, se začal ve čtvrtek ráno na newyorské burze reálně obchodovat nový titul Lending Club. Největší společnost na světě zabývající se zprostředkováváním takzvaných P2P půjček (nezkráceně peer to peer) se tak stala vůbec první svého druhu, která vstoupila na burzu.

Hodnota akcií se později během čtvrtečního obchodování ustálila na hladině okolo 23 dolarů. To znamená nárůst hodnoty firmy o 56 procent z 5,4 na 8,5 miliardy dolarů (zhruba 190 miliard korun). Původní úpis padesáti osmi milionů akcií vedený společnostmi Goldman Sachs a Morgan Stanley se totiž ve středu večer prodal za 15 dolarů za kus, což majitelům Lending Clubu vyneslo 870 milionů dolarů (přes 19 miliard korun). 

Ještě během středy přitom dřívější akcionáři uvedli, že upisovací cena se bude pohybovat v rozmezí 12 až 14 dolarů za akcii a dokonce už i tato hodnota byla pro velký zájem investorů oproti prvotním plánům navýšena.

Přesto se během prvních deseti minut na burze zaprášilo po prvních 17 milionech akcií, tedy téměř 30 procentech celého veřejně obchodovaného podílu ve společnosti. Do jedné hodiny newyorského času se pak celkově prodalo přes 50 milionů akcií. V té době stála akcie 22,19 dolaru.

"Z hlediska informovanosti o možnostech společností zaměřených na P2P lending je to zlomový okamžik," okomentoval první den Lending Clubu na burze Matt Burton, zakladatel a generální ředitel společnosti Orchard, jež se rovněž věnuje P2P půjčkám.

P2P je způsob zprostředkování finančních půjček, probíhající na internetové platformě. Poskytoval zajišťuje za provizi kontakt mezi žadatelem o půjčku a investorem, kteří si následně podmínky půjčky již vyjednají sami. Výsledné kontrakty jsou díky tomu i se započtením provize výhodnější, než u klasických bank.

kuv, ČTK, ac
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama