Podmínky pro předání první ze dvou francouzských válečných lodí třídy Mistral Rusko zatím nesplnilo. Prohlásil to ve čtvrtek ministr financí Michel Sapin. Ve středu přitom ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin řekl, že dovozce zbraní Rosoboronexport dostal z Francie na 14. listopadu pozvánku na převzetí první objednané lodě a na slavnostní spuštění na vodu druhé.

"K dnešnímu dni nejsou podmínky splněny," uvedl Sapin. Paříž opakovaně podmínila předání plavidla dodržováním vyhlášeného příměří na Ukrajině, kde se ale dále bojuje.

Francouzský konstruktér plavidla, koncern Division systemes navals de surface (DCNS), už ve středu uvedl, že stále čeká na vládní exportní povolení k uskutečnění transferu, a nemůže tedy termín předání potvrdit. Podle ministra obrany Jean-Yvese Le Driana by měla vláda v čele s prezidentem Françoisem Hollandem o datu rozhodnout až v průběhu listopadu.

Rusko mělo první ze dvou moderních lodí od Francie převzít již na konci října, ale Paříž kvůli krizi na Ukrajině předávku odložila. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí tlak na Paříž, aby neposilovala ruské vojenské námořnictvo. Francouzští spojenci v NATO zdůrazňují, že z Ruska se na pozadí ukrajinské krize stal z někdejšího partnera potenciální nepřítel. Západ obviňuje Rusko, že podporuje povstalce na východě Ukrajiny v jejich střetnutí s Kyjevem.

Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) na dvě výsadková plavidla Mistral, která při misích můžou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy před ukrajinskou krizí.

První loď nazvaná Vladivostok je připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo; Ukrajina dál považuje Krym za své území.