V komunálních volbách volí lidé především podle politických preferencí, ukázal průzkum politologů z Masarykovy univerzity v Brně (MU). Podle politologů ale na menších městech a vesnicích stále platí, že přednost mají osobní sympatie a důvěra.

Politologové z univerzity provedli spolu se studenty průzkum mezi 700 voliči přímo u volebních místností v Brně. Jde o jeden z prvních výzkumů podobného druhu v Česku.

"Volební trendy v brněnském komunálním prostředí jsou hodně podobné těm z posledních voleb do Poslanecké sněmovny. Rozhodně tedy neplatí, jak politici rádi prezentují, že komunální volby nejsou o stranách, ale o tom, jestli jsou chodníky dobré, nebo špatné," řekl hlavní organizátor průzkumu Michal Pink z katedry politologie MU. "Výsledky našeho průzkumu jasně říkají, že chodníky jsou buďto modré, nebo oranžové," dodal.

Podle Jana Bureše, politologa z pražské Univerzity Karlovy, je typickým znakem komunálních voleb právě to, že v malých městech dávají lidé často přednost kandidátům, které osobně znají, i když jsou ze strany, kterou by při volbách do Poslanecké sněmovny nevolili. Ve velkých městech nemají příliš šanci je poznat osobně.

"Primátor Prahy nebo primátor Brna je stejně vzdálená osoba jako prezident republiky nebo člen vlády. Potkáte ho možná jednou na náměstí," komentoval.

"Velká města a obce se liší, protože zásadním faktorem je důvěra. A ta je samozřejmě vyšší v obcích, které nejsou tak anonymní jako města," potvrdil politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého. 

Ani v jednom z případů to ale není striktně dané. "Ve velkých městech primárně nejde o to, jestli je chodník spravený, nebo ne. Na druhou stranu i tam je to důležité, protože třeba v Praze v poměrně rozsáhlých čtvrtích, jako jsou Holešovice nebo Vinohrady, silně zabodovala Strana zelených s myšlenkou rozšíření zeleně a výsadby nových stromů," řekl Bureš. Stejně tak na malém městě může být důležitá politická strana.

"Navíc jsme v situaci, kdy se podobně jako v Evropě rozvíjí fenomén protestních hnutí, jako je u nás Andrej Babiš. To také do jisté míry mění chování voličů," uvedl Bureš. Hnutí ANO uspělo téměř ve všech krajských městech. V tomto případě podle Bureše dali lidé hlas hnutí spíše kvůli podpoře Andreji Babišovi než v politice neznámým kandidátům.

Čtete rádi IHNED.cz? Klikněte a podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová Lupa 2014. Děkujeme!