Brněnští vědci pomohli odhalit způsob, jak vznikají některé nádory mozku u dětí, takzvané meduloblastomy. Objev mechanismu a genu, který spouští nádorové bujení zhruba u pěti procent pacientů, publikoval prestižní vědecký časopis Nature. Nové poznatky přispějí k šetrnější léčbě dětských pacientů.

Meduloblastomy jsou nejčastější zhoubné nádory mozku u dětí, dvě třetiny pacientů jsou mladší deseti let. Zhoubné bujení vzniká v mozečku, který je v týlní části hlavy. V Česku lékaři ročně diagnostikují okolo 15 dětí s těmito nádory. Přežívá asi 70 procent.

Jen malá část pacientů má dědičné predispozice, u většiny zatím lékaři přesné příčiny vzniku nádoru neznají. "U části meduloblastomů se nám ale podařilo najít geny, jejichž aktivace je zodpovědná za rozvoj nádorového bujení. Může to pomoci při hledání cest, jak tento mechanismus zastavit," uvedl lékař Karel Zitterbart, jenž působí na Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a na Masarykově univerzitě.

Šetrnější léčba

Nové poznatky o podtypech meduloblastomů umožní u pacientů s dobrou prognózou snížit intenzitu radioterapie a chemoterapie. Omezí se tak některé vedlejší účinky léčby, mezi které patří třeba poškození ledvin a sluchu. V některých případech bude možné radioterapii dokonce vynechat. "U pacientů se špatnou prognózou nás to naopak ospravedlňuje léčit ještě intenzivněji," uvedl Zitterbart.

Brněnští lékaři spolu s kolegy ze zahraničí nyní připravují novou generaci léčebných protokolů, které zohlední nejnovější informace o vzniku meduloblastomů v klinické praxi, tedy při diagnostice a léčbě.

Lékařům se v současnosti daří vracet do života asi 80 procent dětských onkologických pacientů. "Pokrok se ale zpomaluje," uvedl přednosta Kliniky dětské onkologie Jaroslav Štěrba.

Na klinické testování čeká asi 900 nových preparátů. Drtivá většina studií se však provádí na dospělých. "K dětem se léky dostávají později," řekl.