reklama

Evropané zlenivěli a musí se znovu naučit pracovat, říká šéf GE pro Evropu

Rozhovor
Čtěte více: rozhovor | GE | Evropa | ekonomika | průmysl
  • Drahá energie je někdy jen výmluva, říká v rozhovoru o situaci v Evropě Ferdinando "Nani" Beccalli-Falco, ředitel GE Europe. "V Evropě bychom se měli soustředit na produktivitu," navrhuje s tím, že typickým příkladem může být vytvoření jednotného trhu s energií.
Viceprezident koncernu General Electric, čtvrté největší firmy světa, a šéf její evropské větve Ferdinando "Nani" Beccalli. Viceprezident koncernu General Electric, čtvrté největší firmy světa, a šéf její evropské větve Ferdinando "Nani" Beccalli. Foto: archiv HN

Viceprezident koncernu General Electric, čtvrté největší firmy světa, a šéf její evropské větve Ferdinando "Nani" Beccalli vysvětluje, v čem jsou Evropané lepší než Američané a Japonci, proč by Evropa měla být federací, jak bude vypadat příští průmyslová revoluce a jak úplně nevymačkat citron.

Kdybychom se podívali na inovaci v posledních pěti letech z hlediska průmyslu, tak se v něm objevilo mnoho nových pojmů: Energiewende, průmyslový internet, grafen, tablet nebo Google Glass. Jaká nová slova, která budou charakterizovat změnu v průmyslu, se budeme muset v blízké budoucnosti naučit?

Jste velmi filozoficky i etymologicky náročný. Nevím, jak bude přesně znít to slovo, ale máme tu obrovské množství dat, která nám přinášejí nové technologie. Byl to kilobyte, megabyte, gigabyte, terabyte, zetabyte a tak dále. Čili nějaké nové slovo bude z této oblasti a bude charakterizovat obrovské množství dat, která budeme mít k dispozici. Řecká abeceda v tomto směru ztratila smysl, musíme najít jiný způsob, jak to popsat.

Někteří šéfové velkých firem - mnoho z nich z Německa - hovoří o nebezpečí deindustrializace Evropy vinou rostoucích cen energií kvůli německému energetickému obratu - Energiewende - i kvůli levnému břidličnému plynu v USA. Vidíte to také tak?

Nebezpečí tu je, protože rozdíl mezi cenou energie v Evropě a v USA je obrovský - a není to jen kvůli Energiewende. Ale podívejme se třeba na Japonsko, kde je cena energie ještě vyšší, a nemluvíme o deindustrializaci. Stále je to velká země zaměřená na výrobu, která je extrémně produktivní. Drahá energie je někdy jen výmluva. V Evropě bychom se měli soustředit na produktivitu. Typickým příkladem je vytvoření jednotného trhu s energií. Kdybychom ho měli, tak bychom dnes dokázali využít třeba skrytých kapacit ve Španělsku, hlavně plynových turbín. Kvůli poklesu ekonomiky a přebytku kapacity dnes stojí. Jih Německa naopak energii velmi potřebuje. S jednotným trhem bychom byli schopni energii ze Španělska přesunout do jižního Německa. Nemuseli bychom utrácet kapitál na vytvoření větrných parků a přenosových linek ze severu Německa. Dali bychom práci lidem ve Španělsku - víte přece, jaká je tam nezaměstnanost. To by nám opravdu hodně ušetřilo.

Něco podobného lze najít v jednáních USA a Evropské unie o Transatlantické zóně volného obchodu. Vždycky, když se vytvoří zóna volného obchodu, tak vzroste HDP. Jste příliš mladý, abyste si to pamatoval, ale když Španělsko a Irsko vstoupily do EU, všichni tehdy ve "staré" unii plakali, že tihle nás zbrzdí. Ne, nic takového se nestalo. To samé, když vstupovalo deset středo- a východoevropských zemí.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Martin Ehl, Hospodářské noviny
Přeposlat
Diskuse

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama