Ondřej Neff, spisovatel, novinář, ale také uznávaný fotograf, se stal oficiálním ambasadorem velké letní soutěže televize Spektrum a podělil se s námi o fotografické tipy a triky na dobrodružných výpravách. Jak sám uvádí, s dobrodružstvím je vždycky spojeno určité riziko, takže rady ohledně fotografování na toulkách či plavbách se nutně budou týkat toho, jak rizika přečkat bez újmy na zdraví a materiálu.

Pokud se také chcete učit přímo od mistra, vyfoťte sebe či známé v akci a pochlubte se na www.facebook.com/TelevizeSpektrum. Vaše fotka bude součástí pokusu o rekord ve vytvoření největší fotokoláže s prázdninovou tématikou. Vítěz bude mít možnost zúčastnit se fotografické dílny s Ondřejem Neffem. Další možností je zapojit se do jednotlivých soutěžních podkategorií a vyhrát řadu dalších cen.

Jak se vyrovnat s rizikem?

S focením v obtížných podmínkách je vždy spojeno určité riziko. Ano, existují fotoaparáty, které jsou na tento typ fotografování přímo stavěné. Jsou to kompakty, které snesou pád na tvrdou podložku, nevadí jim ani silný mráz, ani ponoření do vody – záleží na jejich konstrukci a do jak velké hloubky je použijeme. Jejich nevýhodou je problematická kvalita obrazového výstupu. Obvykle mají tzv. periskopový objektiv a rozměry jejich čipu jsou velmi malé. Nedoporučoval bych vyrazit za dobrodružstvím jenom s takovým fotoaparátem, nicméně pokud by se našlo místečko, občas se takový malý vodník hodí.

Hlavní nepřítel dobrodruhů

130807spektrum 02Na dobrodružných stezkách nejsou hlavním nepřítelem Indiáni a lidožrouti – je to především prach a vlhko. Čímž se dostáváme k podstatné věci, a sice k tomu, že rozdíl ve kvalitě fotoaparátů není jen v parametrech napsaných na krabici, ale také v míře odolnosti vůči oněm dvěma zmíněným škůdcům. Existují prachutěsná a voděodolná těla a také objektivy vyšší třídy bývají lépe utěsněné. Toto je třeba mít na paměti při budování výbavy.

Dobrodružství, to je pohyb

Je těžké dávat nějaké univerzálně platné rady. Fotograf jistě bude volit jiné vybavení, pokud se chystá sjíždět na raftu divokou vodu, než když chystá výpravu do velehor. V každém případě je ale třeba myslet na váhu celého vybavení. Na jedné fotoexpedici jsem potkal člověka, který vlekl osm objektivů. Proč osm objektivů? Podle mne stačí dva, pořádně širokoúhlý a rozumně dlouhý tele – zoom. Rozhodně se přimlouvám za výbavu minimální ale efektivní, podle zásady malý počet ale vysoká kvalita. A nenápadnost je také důležitý prvek: na vašem batohu opravdu nemusí být vidět, že obsahuje výbavu, která stojí tolik, za kolik v chudých zemích žije rodina celý rok.

dobrodruzstvi 02Výbava tedy budiž minimální, ale úplná. Rozhodně k ní musí patřit rezervní akumulátory, případně rezervní nabíječka – přece jen je to složité a křehké elektronické zařízení a bylo by k vzteku ocitnout se uprostřed Himaláje s rozbitou nabíječkou. Na cestách je třeba zachovávat opatrnost, protože fotografování je rozptylující. Proto je při něm třeba opatrnosti dvojnásobné. Při fotoexpedicích za divokými zvířaty obvykle míváme průvodce. Nemá smysl chytračit a vzpouzet se proti jeho pokynům. Ti lidé žijí v prostředí, ve kterém my jsme cizí. Věřte, že mají zájem na tom, aby se nám fotky povedly – a když řeknou, abychom tam či onam nechodili, rozhodně to není ze škodolibosti.

Určitě máte ze svých cest také nějaké dobrodružné momentky. Podělte se o ně s televizí Spektrum a můžete vyhrát jednu z hodnotných cen. Do soutěže vstupte ZDE.

1. cena: Jednodenní fotografický kurz podle vlastního výběru na AFOP.CZ
2. cena: Solární nabíječka na mobil
3. cena: Cestovní taška

Nezbývá než popřát dobré světlo a taky tu kapičku štěstí. Ta není nikdy k zahození.

Autor: Ondřej Neff

Autor fotografií: Tomáš Mähring

Text nevyjadřuje názor redakce