Státní zástupce Ivo Ištvan má za takřka jisté, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) po rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) zruší stíhání tří exposlanců ODS pro korupci. Kauza se dostane zpět do stadia prověřování. Uvedl to v televizní diskusi Otázky Václava Moravce. Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že bývalí poslanci jsou kryti imunitou.

Po výroku NS byli propuštěni z vazby, stažena byla také žádost o vydání bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), kterou Ištvan poslal do sněmovny. Státní zástupci nyní analyzují, zda bude možné stíhání zahájit znovu tak, aby bylo v souladu s rozhodnutím soudu.

Státní zástupci se nyní budou snažit vejít do mezí, které svými výroky stanovil Nejvyšší soud, a pokračovat ve stíhání. "Pokud se nebudeme schopni vměstnat do těchto mezí, tak to trestní stíhání skončí," řekl Ištvan.

"Podle mne těžko může učinit něco jiného," poznamenal k očekávanému postupu NSZ Ištvan. Popis skutku, tak jak stojí v usnesení NS, podle něj v podstatě brání trestnímu stíhání, a NSZ tak "nemá moc prostoru, aby postupovalo jinak".

Zásadní pro další postup podle Ištvana nebude, zda se jednání bývalých poslanců odehrávalo ve Sněmovně či mimo ni, ale to, co přesně NS považuje za jednání kryté imunitou. "Jestli bude setrvávat na stanovisku, že v podstatě jakékoliv domluvy poslanců v jejich kancelářích v Poslanecké sněmovně jsou projevem, na který se vztahuje ta nestíhatelnost," podotkl Ištvan.

Kárné řízení pro Ištvana?

Expremiér Nečas, o jehož vydání k trestnímu stíhání v této kauze žádali žalobci sněmovnu, po propuštění exposlaců ODS prohlásil, že kauzu provázely manipulace ze strany žalobců i soudců. Média by se prý měla ptát, komu slouží.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podle něj musí okamžitě podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. Benešová to odmítla jako politický nátlak, chce znát nejprve názor nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten sdělil, že chce nejprve rozhodnout o stížnostech obviněných proti zahájení trestního stíhání. Teprve poté rozhodne o dalším postupu a do té doby se k případu nebude vyjadřovat.

Nečasovy výroky kritizovala ČSSD jako nepřípustný nátlak na nezávislost policie a státních zástupců. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka bývalý premiér zneužil postu ústavního činitele.

Podle bývalého prezidenta Václava Klause se na kauze kolem trojice exposlanců ukázalo, že "represivní aparát má potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém". "Je třeba od základu změnit postavení státních zástupců a na ně navázaných policejních a justičních kruhů," napsal na svém webu Klaus.

V kauze údajného podplácení poslanců skončilo před měsícem ve vazbě pět lidí – vedle Šnajdra, Fuksy a Tluchoře to byla nejbližší Nečasova spolupracovnice Jana Nagyová a Roman Boček, který s ní údajně úplatek zprostředkoval. Nagyová a Boček stále zůstávají za mřížemi, rozhodnutí Nejvyššího soudu jejich trestní stíhání podle Ištvana nijak neovlivní.