reklama

Týden hackerských útoků: Po médiích a bankách přišli na řadu mobilní operátoři

Čtěte více: telekomunikace | Telefónica | T-Mobile | hacker
  • Český internet v tomto týdnu zažívá sérii hackerských útoků, které vyřazují z provozu weby firem a institucí. V pondělí byla terčem média včetně IHNED.cz, v úterý Seznam.cz, ve středu stránky bank včetně ČNB. Nyní hackeři útočí na weby mobilních operátorů.
Ilustrační foto Ilustrační foto Foto: Gopas

I ve čtvrtek hackeři provádějí na českém internetu sérii DDoS útoků. Podle serveru Lupa.cz si nyní vzali za cíl mobilní operátory. O půl desáté ráno byly mimo provoz stránky Telefóniky a T-Mobile. Stránky třetího velkého operátora Vodafone fungovaly po celou dobu.

Útoky se dotkly i SMS jízdenek pražského dopravního podniku nebo centrálního registru vozidel. Ten totiž využívá infrastruktury Telefóniky.

"Můžu potvrdit, že jsme se v 9.05 stali cílem DDoS útoku,“ potvrdil mluvčí firmy Telefónica Ctibor Jappel. Po necelé hodině se Telefónice podařilo web zprovoznit. "V tuto chvíli se nám podařilo útok zastavit a služby obnovit," řekl Jappel serveru IHNED.cz. Dodal, že stejně jako v případě předchozích útoků se jednalo hlavně o IP adresy z Ruska.

T-Mobile obnovil provoz kolem 11.00.

Digitální útoky na weby mobilních operátorů přicházejí po pondělním napadení českých zpravodajských webů, úterních výpadcích vyhledávače Seznam.cz a středečním zahlcení internetových služeb velkých bank v Česku.

Podle šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka nejsou DDoS útoky v podstatě schopné napáchat nějaké reálné škody. S výjimkou toho, že napadený web může být dočasně nedostupný. "V zahraničí se tak množí podobné útoky s cílem poškodit konkurenci nebo žádat po firmách výpalné za to, že jejich weby nebudou DDoS útokem blokovány," řekl Slížek.

Co je DDoS útok

Označení DDoS pochází z angličtiny - Distributed Denial of Service. Útočníci vyšlou na vybrané servery, které chtějí napadnout, za pomoci sítě zapojených počítačů tak velké množství požadavků, že napadené servery přestanou jejich odbavování stíhat. Jedním z důsledků je, že nedokážou zobrazit webové stránky. Majitelé počítačů ani nemusí vědět, že na nějaký server útočí. Často je totiž podobný útok založen na napadení a infikování cizích počítačů pomocí viru - malwaru. Ten má v sobě zakódovaný přesný čas a IP adresu oběti, na který potom zaútočí.


Webové útoky v Česku

30. září 2008 - DDoS útok, při kterém byly servery zahlceny velkým množstvím dotazů a nefungovaly, postihl zpravodajské weby Blesk.cz a DenikSport.cz, které patří vydavatelství Ringier.

29. května 2011 - Hacker napadl den před zahájením písemné části státních maturit internetové stránky s ukázkovými testy a informacemi o zkoušce. Nefungovaly ani stránky organizace Cermat, která maturity zajišťuje. Útočníci nahráli na web vlastní obsah.

Leden a únor 2012 - Během schvalování kontroverzní dohody proti padělatelství ACTA napadli lidé, hlásící se k hnutí Anonymous, celou řadu českých webů. Terčem útoku byly internetové stránky autorských organizací (Ochranného svazu autorského, Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI či Intergramu), ale i web ODS nebo stránky Poslanecké sněmovny a vlády. Intenzita a druh útoků byly různé, vedle zahlcení serverů se hackerů podařilo například získat osobní data tisíců členů ODS.

14. října 2012 - Internetovou stránku brněnských komunistů napadli hackeři z hnutí Anonymous. Téměř na den na ně umístili nápis, podle něhož jsou voliči KSČM "omezení idioti". Web pozměnili po krajských volbách, a to v reakci na úspěch komunistů, jehož v nich dosáhli.

16. listopadu 2012 - Hackeři získali databázi z webu exekutorské komory a data umístili na internetu. Skupina Czechurity na svém webu uvedla, že zabavili databázi, neboť exekutoři zabavují majetek občanům. Web komory byl na krátkou dobu po oznámení útoku mimo provoz.

Březen 2013 - Od pondělí 4. března napadli neznámí útočníci pomocí DDoS útoku, kdy zahltili servery obrovským množstvím požadavků, nejprve velké české zpravodajské weby včetně IHNED.cz. V úterý 5. března byl terčem útoku také portál Seznam.cz i další stránky. Ve středu 6. března pak byly napadeny webové stránky českých bank včetně internetového bankovnictví.


Milan Mikulka
Přeposlat
Diskuse
reklama

Drahoš má největší podporu u voličů, kteří ho znají, ukázal průzkum agentury STEM/MARK. Nejhůře v něm dopadl Topolánek

Posilování koruny se zastavilo. Česká měna je nejslabší za posledních šest týdnů, o dalším osudu rozhodne verdikt ČNB

Deset milionů zákazníků nemělo přístup ke svým bitcoinovým účtům. Investory trápí rychlé výkyvy ceny a útoky hackerů

Walt Disney kupuje filmová a televizní studia 21st Century Fox. Jejich cena se blíží českému státnímu rozpočtu

Nejsem Marek Dalík a jsem slušný, rovný člověk, říká expremiér a prezidentský kandidát Mirek Topolánek

reklama