Všechno, co v poslední době Klaus se Zemanem dělali, mělo jediný cíl: dostat na Hrad Zemana. V případě, že volby vyhraje Schwarzenberg, bude to znamenat zásadní přeskupení politických sil a vlivů, bude to znamenat konec dlouhé zemanovsko-klausovské éry. Touto optikou je nutné nahlížet i na Klausovu novoroční amnestii. Že by obsah a datum jejího vyhlášení neměly souvislost s prezidentskou volbou, je vyloučeno. Klaus ji mohl beze všeho vyhlásit až při svém odchodu a do prezidentské volby nezasahovat. Nutně ale potřebovali silné téma, na kterém by Zeman mohl ukázat svůj distanc od vlády i naoko od Klause a tím získat rozhodující podporu veřejnosti.

Amnestii musel někdo napsat. Jak ze zdrojů na ministerstvu spravedlnosti, Hradě či státním zastupitelství zjistil Tomáš Němeček z Lidovek, klíčovou osobou při vzniku amnestie byl Zdeněk Koudelka, člen ČSSD, dlouholetý kamarád Zemana i Klause, kterého si vytáhl na ministerstvo spravedlnosti Pavel Blažek.

Kdo je to Zdeněk Koudelka?

Zdeněk Koudelka je bývalý poslanec za ČSSD (1998–2006) a v roce 2004 i adept na ministra spravedlnosti. Levicová témata ho nikdy nezajímala. Přestože je člen ČSSD, patří do brněnské právnické „mafie“, kde se na příslušnost ke straně nehraje. Spolu s Pavlem Blažkem (ODS), Michalem Haškem (ČSSD), odsouzeným korupčníkem Radovanem Novotným (ODS) či insolvenčním správcem Radomírem Daňhelem (ODS) chtěli počátkem tisíciletí založit soukromá plzeňská práva. To se jim nepovedlo, proto si aspoň vyráběli právníky u Koudelky na Právnické fakultě Masarykovy univerzity – tak například vznikl Mgr. Michael Bortel (ČSSD), někdejší starosta Brna-středu, který dělal Koudelkovi poslaneckého asistenta a současně u něj psal "diplomku".

Za dob opoziční smlouvy Koudelka vypracoval zákon na změnu volebního systému, který by de facto zlikvidoval malé strany. V roce 2006 přešel z postu poslance na Nejvyšší státní zastupitelství k femme fatale české justice, Renátě Vesecké. Koudelka nikdy neopomněl Klause pochválit, ten mu za odměnu napsal předmluvu do jeho knížky „Prezident republiky“. Vrcholem vzájemného přátelství a vděčnosti mělo být jmenování Koudelky ústavním soudcem, protože Ústavní soud nerozhodoval tak, jak si Klaus přál. Koudelka měl nahradit současnou senátorku Elišku Wagnerovou, ale zlá ČSSD svého člena za ústavního soudce odmítla, což je „smutné, žalostné a deprimující“, jak to po svém glosoval Klaus.

S ministrem Blažkem má Koudelka dlouhodobě pěkné vztahy. Jednak jsou oba z Brna a zakládali společně onu soukromou právnickou školu, jednak Blažek Koudelkovi dlužil krásnou zakázku ohledně Diag Human, kterou Koudelka Blažkovi přihrál, když tehdy, za Zemanovy vlády, dělal na ministerstvu zdravotnictví pod nebožtíkem Bohumilem Fišerem. Po nástupu do funkce proto nejprve Blažek vytáhl na ministerstvo Radomíra Daňhela, který Diag Human dělal také a je spolumajitelem domu s Blažkem, a posléze i Koudelku. Že je Koudelka člen ČSSD, která jinak verbálně bojuje proti této asociální vládě, je asi úplně jedno. Kamarádství jde napříč politikou. Proč Koudelka – či i pan Daňhel – na ministerstvu jsou a co tam dělají, to můžeme jen tušit...

Koudelka v životě nepřemýšlel, že by nedejbože někdy podporoval na post prezidenta stranického kandidáta Dienstbiera. Již v květnu 2012 proto jeho stranická buňka Brno-Jundrov navrhla na prezidenta Zemana. V říjnu udělal s Milošem přátelský rozhovor, jak se Miloš dívá na trestní právo, který původně vystavil na svém blogu, ale pak ho, asi aby nebyl nařčen z podpory Zemana, smazal, takže ho lze najít jenom v paměti googlu.

Já na bráchu...

Pokud si tyto kusé informace dáme k sobě, vidíme trojici lidí Klaus, Zeman, Koudelka, kteří dlouhodobě jednají ve společném zájmu. Společně deklarovali, že jejich cílem je dosadit Zemana na Hrad a společně pro to udělali první poslední, včetně toho, že značná část sociálních demokratů, Koudelkou počínaje, hlasitě Zemana podporovala, včetně toho, že další člen party, Michal Hašek, ihned po prvním kole dojednal v předsednictvu ČSSD podporu pro Zemana, přestože Dienstbier se proti němu celou dobu razantně vymezoval.

Jestli Koudelka skutečně text amnestie připravoval, nebo zda se s ním Klaus radil, nyní prokázat nejde. Je jasné, že pokud to tak je, aktéři to budou popírat. Už dříve psal odborné texty (str. 118–124) o tom, že premiér má v podstatě povinnost kontrasignovat (spolupodepsat) prezidentova rozhodnutí a to, že formálně za kontrasignaci premiéra odpovídá vláda, je v zásadě jedno, protože vláda ani premiér nemají právo se prezidentovi postavit. Vzhledem k tomu, jak obrovská koordinovaná snaha byla všemi aktéry do Zemanova prezidentského triumfu vložena, je velmi nepravděpodobné, když by i tento klíčový krok nepřipravovali spolu.

Vyplývá z toho jedna spekulace – že část ČSSD přes Zdeňka Koudelku mohla o amnestii předem vědět a to divadlo sehrála se Zemanem a Klausem společně. Ale to je jen čirá spekulace.

Co spekulace není, je, že v rámci politiky a justice operuje napříč stranami parta lidí, kteří se za každou cenu potřebují udržet u moci. Jistě pro to mají dobré důvody, které omluví i aktuální používání ohyzdně podpásových útoků skrze oblíbené Benešovy dekrety a Sudeťáky. A proto si myslím, že by bylo milé jim jejich dlouho a pečlivě chystaný plán překazit, Klausově a Zemanově éře říct pá pá a zvolit si do čela státu Karla Schwarzenberga.