Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v úterý na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu vyzval prezidenta republiky Václava Klause a jeho kancelář, aby podali vysvětlení ohledně poskytnutých sporných milostí, a to i z minulosti.

Pokud tak prezident neučiní, chce Zaorálek na pátečním jednání stranického grémia navrhnout další kroky.

"Jsem přesvědčen, že je nutné vyzvat prezidenta a chtít po něm, aby ty věci objasnil," řekl Zaorálek.

"Pokud nebudou fakta poskytnuta v dostatečné míře a nebudou rozptýlena vážná podezření, tak předložím grémiu sociální demokracie v pátek návrh, abychom se zabývali dalšími kroky," dodal.

Známý zavražděného Mrázka nemusí do vězení, Klaus nařídil odklad nástupu - čtěte ZDE

Zkorumpovaná policistka dostala Klausovu milost. Zaplaceno, chlubila se u lékaře - čtěte ZDE

Podle serveru Aktuálně.cz vyzve ČSSD dokonce Klause k odchodu z funkce. Zaorálek však připustil, že ústava sociálním demokratům vůči prezidentovi mnoho nástrojů nedává.

"Bohužel, jsme jenom v té pozici, že můžeme vyzývat, můžeme apelovat a můžeme dávat najevo, co si myslíme o podobném způsobu chování prezidenta," podotkl.

Politici by se však do budoucna podle něj měli zabývat tím, jak tuto pravomoc prezidenta upravit.

Pomoc šéfům podsvětí?

Média v minulých dnech informovala o některých okolnostech prezidentských milostí, které hlava státu udělila. "Těch pochybností přibývá," konstatoval Zaorálek.

Klaus například rozhodl o odkladu trestu za zpronevěru u Tomáše Maliny, o jeho žádosti o milost rozhodne až na základě dalšího vývoje Malinova zdravotního stavu. Média upozornila, že Malina, odsouzený za stomilionový podvod s pohonnými hmotami, patřil k blízkým spolupracovníkům podnikatelů Františka Mrázka a Tomáše Pitra.

Mrázka, který byl v lednu 2006 zastřelen, policie považovala za vládce českého podsvětí, Pitr byl odsouzen za daňové delikty a v současné době je ve švýcarské vazbě.

Na univerzitě přijímala úplatky, díky Klausově milosti se tam může vrátit - čtěte ZDE

Milost získala i Anna Benešová, žena odsouzená za korupci a bývalá ředitelka Metropolitní univerzity, školy, na které vystudovaly bezplatně desítky úředníků. Kontroverzní souvislostí je také známost Benešové s první dámou, Livií Klausovou.

Prezidentské milosti doprovází kontroverze už delší dobu. Loni na podzim týdeník Respekt informoval v reportáži o odsouzené policistce, která dostala amnestii a posléze se chlubila, že si ji "zaplatila". Prezident tuto možnost striktně odmítl a týdeník Respekt označil za zločinný.