Vědcům v Londýně se podařilo zrekonstruovat DNA středověkého moru, který způsobil ve 14. století epidemii známou jako "černá smrt". K poodhalení tajemství morových nákaz posloužily vzorky nalezené na zubech jedné z obětí epidemie pohřbené ve východním Londýně.

Původcem byla bakterie Yersinia pestis, kterou přenášejí blechy. Tato bakterie je příbuzná všem dnešním morům.
Podle zprávy časopisu Nature nazvali vědci tento patogen "babičkou všech morů". Nová metoda, vyvinutá pro tento výzkum by mohla pomoci ve zkoumání dalších nemocí z minulosti.

Dodnes si odborníci mysleli, že řada morů nazývaná "černá smrt" započala v 6. století tzv. Justiniánským morem. Na něj údajně v Konstantinopoli v době kulminace epidemie umíralo až 5 000 lidí denně. Ten ale nespustila stejná bakterie jako pozdější mory.

"Domníváme se, že jeho původcem byl buď už vyhynulý kmen Yersinia pestis anebo jiný patogen, o němž zatím žádnou informaci nemáme," řekl pro BBC Johannes Krause z univerzity v německém Tübingenu, který se na výzkumu podílel.

Odhaduje se, že mezi lety 1347 až 1353 na morové epidemie zemřela třetina obyvatel tehdejší Evropy, počty zemřelých se odhadují až na 100 tisíc lidí.

Mor se nepodařilo zcela vymýtit dodnes, ve světě si každoročně vyžádá průměrně 2 000 obětí.