Na středu 15. června připadá v ČR podle výpočtu Liberálního institutu den daňové svobody. Jde o pomyslný okamžik, po němž připadne celá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem patří státu. Češi tak letos na stát pracovali 165 dní, tedy o tři dny méně než loni.

Nejpozději oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 2. srpna. Následují je Francouzi a Finové 23. července. Naopak nejdříve, již 14. dubna, nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Švýcaři přestali vydělávat na stát 2. května a Australané 7. května. Slováci oslavili daňovou svobodu 22. května, USA ji oslavily 1. června. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připadá na 10. června.

,,Není překvapivé, že v souvislosti s fiskálními problémy, jež jsou způsobeny dlouhodobým schodkovým hospodařením vlád v jednotlivých zemích a jež byly v uplynulých dvou letech plně odhaleny nečekanou ekonomickou recesí, se den daňové svobody ve většině států - s výjimkou Nového Zélandu, Polska, Norska, Rakouska a Francie - posunul k lepšímu. Je to dáno tím, že vlády musí škrtat na výdajové straně veřejných financí," uvedl analytik Liberálního institutu Aleš Rod.

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Patria Finance, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 20. června, tedy stejně jako loni.