Europoslanci omezí své působení ve Štrasburku, shodli se na středečním společném zasedání. Evropská unie by tím měla ušetřit až stovky milionů korun. Změny se týkají sloučení dvou původně odděleně plánovaných říjnových zasedání.

Europoslanci zasedají v Bruselu a ve Štrasburku, navíc má parlament administrativní zázemí ještě v Lucemburku. Podle unijních smluv musí být nejméně 12 plenárních zasedání uskutečněno ve Štrasburku. Kvůli tomu se musí stovky úředníků letadly, auty či vlaky složitě, draze a navíc s dopady na životní prostředí přesouvat. Kromě víc než 750 poslanců na jednání jezdí stovky asistentů, překladatelů i množství dalších úředníků.

O "zrušení" Štrasburku se mluví už dlouho. Přeje si ho i množství europoslanců. Pravidelně se objevují výzvy v tomto směru, ale vždy narazí na odpor Francie. Umístění zákonodárného sboru do Štrasburku, který leží na hranicích Francie a Německa, bylo chápáno jako určitý symbol poválečného sblížení v Evropě. Jenže podle kritiků už tento symbolický prvek vyprchal. Všude možně se, tvrdí kritici, nyní navíc šetří, a zde se takto zbytečně plýtvá penězi.

"Evropský parlament každý rok vyhodí z okna asi 200 až 250 milionů eur, aby mohl dvanáctkrát zasedat ve Štrasburku. Podařilo se nám teď alespoň ušetřit daňovým poplatníkům půl miliardy korun - přesně tolik totiž jeden přesun do Štrasburku stojí," uvedli v prohlášení europoslanci ODS.

O plýtvání informoval ve středu i španělský deník El Mundo, když otiskl fotografie europoslanců, kteří si do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku a Bruselu přijeli pro 304 eur (7300 korun) za účast na zasedání a okamžitě odjeli na víkend.

Podobnou praxi prý praktikuje kolem 60 zákonodárců především z Francie a východní Evropy. Na fotografiích nicméně není zachycen žádný z Čechů, ale pouze Poláci a další poslanci za západní Evropy.

Na fotografiích se objevil britský konzervativní europoslanec Robert Sturdy, labourista Peter Skinner, polský socialista Adam Gierek či členská polské Občanské platformy Jolanta Hibnerová.