Bývalý výkonný ředitel a prokurista developerské firmy Central Group Aleš Novotný zatím zůstává ve vazbě, ve které se ocitl v polovině listopadu s obviněním z krácení daní ve prospěch své firmy. Stát tak měl připravil falešnými fakturami o více než 200 milionů korun.

Novotný se proti uvalení vazby odvolal, ale zatím neúspěšně. Krajský soud v Plzni jeho stížnost zamítl koncem prosince. Jeho odvolání měl dnes v neveřejném jednání projednával Vrchní soud v Praze, ale nerozhodl. "Dnes nebo v příštích dnech," odpověděla na dotaz, kdy vynese verdikt, soudkyně Hana Kárová.

Přes 700 falešných faktur

Policie zatkla Novotného a další jeho čtyři údajné spolupachatele v polovině listopadu. A obvinila je z toho, že vyrobili a do účetnictví Central Group vložili více než 700 faktur za služby, které nikdy nebyly provedeny. "Do účetnictví byly zahrnuty fiktivní faktury, čímž byla zkrácena daň o nejméně 207 milionů korun," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Ve vazbě skončil jen Novotný - ten totiž podle policie falešné faktury obstarával a vkládal do účetnictví firmy. Policie přitom vycházela z daňových dokladů, které ve firmě zabavila již o rok dříve - na podzim 2009. A podezírá firmu, že daně krátila již od poloviny roku 2004.

Sám Central Group se proti tomu ohradil a po jeho zatčení se za Novotného postavil. A uvedl, že s policií při vyšetřování spolupracuje. Nicméně jej současně zbavil funkcí výkonného ředitele i prokuristy. Nyní však již firma případ komentovat nechce - a ani například říct, zda tedy policii předal důkazy, že uvedené práce byly skutečně provedeny.

"Bylo rozhodnuto, že k celé záležitosti se vyjádříme pouze prostřednictvím případné tiskové zprávy, v současnosti ale žádné jednotlivé komentáře podávat nebudeme," uvedla mluvčí firmy Veronika Ježková.

Za čtyři měsíce již třetí státní zástupce

Podle mluvčí žalobců Válové by chtělo Vrchní státní zastupitelství případ uzavřít v řádu několika málo měsíců. "Pokračuje vyšetřování, intenzivně probíhají výslechy osob a jsou opatřovány další listinné důkazy," uvedla.

Případ má přitom na stole již třetí státní zástupce. Po Ladislavu Letkovi jej ještě v listopadu převzal Pavel Málek, který však byl na Vrchním státním zastupitelství pouze na stáži. Ta mu skončila koncem února. Nyní má kauzu na stole Miroslav Pecka.

"Případ jsem převzal před několika dny, nyní se s ním seznamuji," uvedl Pecka. To, že bude muset nastudovat celý spis, podle něj vyřešení případu neoddálí, protože policie na něm intenzivně pracuje. "Důkazní situace je podle mého názoru jednoznačná," podotkl Pecka s tím, že bližší informace poskytne, až si celý spis prostuduje.

Odmítl vypovídat. Advokáti neměli čas

Naopak podle obhájce Lukáše Trojana policie moc aktivní není a uzavření případu nelze brzy očekávat. "Za ty čtyři měsíce pouze vyslechli zhruba pět lidí, nic jiného se neodehrálo. Musí se přitom udělat znalecké posudky a vyslechnout další lidi," řekl.

Uzavření případu ovšem neurychluje ani sám Novotný - když si jej policie předminulý týden předvolala k výslechu, odmítl vypovídat. "Oznámili nám to jen den a půl dopředu. A i když jej zastupujeme tři advokáti, nikdo z nás si nestihl už udělat čas, abychom byli při výslechu," vysvětluje Trojan.

Central Group je s jedním z lídrů na tuzemském rezidenčním trhu. Majitelem 90 procent akcií je zakladatel společnosti a předseda představenstva Dušan Kunovský. V roce 2008 prodal za jednu miliardu korun desetiprocentní podíl ve firmě neznámé švýcarské finanční společnosti Global Property Capital. V roce 2009 hospodařil Central Group se ziskem 718 milionů korun.

Central Group již loni v listopadu uvedla, že vyšetřování Novotného se nijak nedotkne klientů ani dodavatelů společnosti. Nicméně současně uvedla, že obvinění z údajných daňových úniků jí zpomalí prodeje bytů. "Zpomalení prodejů v příštích týdnech a kampaň na vysvětlení současné situace, to vše samozřejmě připraví firmu o mnoho desítek milionů korun," řekl Kunovský. Konkrétní částku ale vyčíslit nechtěl a dnes to firma odmítla jakkoli komentovat.