reklama

Zapisování dětí do pasů rodičů skončí. Vlastní pas budou muset mít i kojenci

Čtěte více: pas | prázdniny | děti
  • Opatření má ztížit možnost únosů dětí do ciziny nebo obchod s nimi.
Dítě na letišti Dítě na letišti Foto: Thinkstock

Malé děti budou moci v podstatě už jen příští rok vyjet o letních prázdninách s rodiči k moři bez vlastního cestovního pasu. Od poloviny roku 2012 bude takový doklad povinný pro všechny děti včetně kojenců. Možnost zapisování dětí mladších deseti let do pasů rodičů skončí již o rok dříve, tedy 1. července 2011.

Změny přináší novela zákona o cestovních dokladech, která vychází z nařízení Evropského parlamentu, podle nějž musí mít každý pro cestu do zahraničí svůj doklad s fotografií podle zásady "jedna osoba – jeden pas". Opatření má ztížit možnost únosů dětí do ciziny nebo obchod s nimi.

Komplikace to však bude podle kritiků znamenat pro rodiče, kteří budou muset dětem vyřizovat pasy nejspíše každoročně kvůli změně podoby. Rodiče by to neobešli ani tím, že by si děti nechali zapsat do svého pasu. Platnost těchto zápisů ve formě jména, data narození a pohlaví dítěte totiž skončí 26. června přespříštího roku.

Od července 2011 budou mít děti už po svém narození nárok na vydání vlastního elektronického občanského průkazu, což by jim umožnilo cestovat po Evropě v rámci schengenského prostoru i bez cestovního pasu.

Ústavní soud se zabýval rovněž odepřením vydání pasu a odebíráním cestovního dokladu lidem čelícím trestnímu řízení, jimž hrozí více než dva roky vězení. Dosud o tom rozhoduje na návrh trestních orgánů o zákazu vycestování pasový úřad, což Ústavní soud s platností od příštího roku zrušil pro rozpor s Listinou základních práv a svobod a Úmluvou o ochraně lidských práv.

Nově budou o odnětí cestovního dokladu rozhodovat orgány činné v trestním řízení a postižení se proti zákazu vycestování budou moci odvolat k soudu.

ČTK, red dom
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Sídlo Goldman Sachs se kvůli brexitu zřejmě přesune z Londýna do Frankfurtu, naznačil na Twitteru šéf banky

reklama