reklama

Nejen požáry, ale i muž nabodnutý na plotě. Hasiči zasahovali u desítek tisíc případů

Čtěte více: požár
  • Hasiči jsou v tuzemsku i ve světě považováni veřejností za nejdůvěryhodnější povolání.

Čeští hasiči zasahovali v uplynulém roce u desítek tisíc případů. Kromě požárů stahovali také prstýnky z oteklých prstů, vyprošťovali prst, který dívce uvízl v převodovce automobilu, nebo pomohli muži, jenž se nabodl na plot. Zachránili rovněž několik zvířat, například vytáhli tele, které spadlo do studny, či vysvobodili čapí mláďata uvízlá ve vlastním hnízdě. Informace poskytla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková.

Hasiči z Karviné pomohli v listopadu opilému muži, jehož našli viset na plotě s hrotem zabodnutým do stehna. Muže nejprve podpírali kolemjdoucí, během záchranných prací ho na nosítkách drželi zdravotníci. Hasiči tyč plotu odstřihli hydraulickými nůžkami a muže převezli do nemocnice.

V říjnu vyjížděli hasiči z Jilemnice k devatenáctiletému mladíkovi, který prokopl plastový kontejner na sklo a noha se mu uvnitř zaklínila. K vyproštění použili páčidlo a rozpínací hydraulické zařízení. Případ si pak kvůli úmyslnému poškození kontejneru převzala policie.

Kde doktoři nepomohou

K údajně podezřelému balíčku, z nějž se linul zápach, byli přivoláni v listopadu hasiči ze stanice Frymburk. Ti na místě zjistili, že jde o použitou dětskou plenu. "Nález" poté odvezli a vyhodili do popelnice pro komunální odpad.

V únoru požádal hasiče ve Vrchlabí o pomoc šestnáctiletý mladík, který nemohl z nateklého prstu stáhnout prsten z chirurgické oceli. V nemocnici mu nedokázali pomoci, na takové zákroky nejsou totiž vybaveni. Dívce v Jaroměři zase uvízl malíček ve vymontované převodovce řízení auta.

Lezecká skupina hasičů z České Lípy zasahovala v srpnu u případu, kdy se dívce při lezení na skále zamotaly vlasy do karabiny. Své fyzické schopnosti si prověřili hasiči z Moravskoslezského kraje, kteří zachránili z hlubin lomu v Těškovicích u Opavy muže se zlomenou nohou, jenž vážil minimálně 130 kilogramů. Nosítka s ním muselo nést nepřístupným terénem osm hasičů.

Hasiči zachraňovali rovněž několik zvířat. V Rudné pod Pradědem vytáhli například v červnu ze studny asi čtyřicetikilové tele, které tam bylo uvězněno dva nebo tři dny. V červenci pak hasiči z Nového Bydžova vysvobozovali dvě mláďata čápa bílého, která uvízla ve vlastním hnízdě. Zamotaly se jim nohy do provázků, jež byly součástí hnízda.

mik, ČTK, archiv HN
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama