Drahá katastrofa

990 milionů dolarů
činí účet za havárii, který dosud zaplatil energetický gigant BP. Celkové výdaje však mohou být až padesátkrát vyšší.

35 % činí pokles tržní hodnoty
společnosti BP od 20. dubna, kdy došlo k havárii. Akcionáři tak celkem přišli o 58 miliard dolarů.

1/6 dividend
vyplacených institucionálním investorům v Londýně pochází ze zisku BP. Udržení výše dividendy bude klíčové pro další osud šéfa firmy Tonyho Haywarda.

Náklady na likvidaci škod způsobených havárií ropného vrtu v Mexickém zálivu a očekávané výdaje na odškodnění srazily hodnotu společnosti BP o 58 miliard dolarů (více než bilion korun).

Jen během úterý se tržní kapitalizace firmy v reakci na neúspěch pokusu zastavit únik ropy z vrtu snížila o 17 miliard dolarů a ani středeční obchodování zásadní změnu nepřineslo, což ze společnosti začíná dělat kandidáta na převzetí. Mnozí analytici totiž soudí, že pokles cen akcií je přehnaný.

"BP se nyní může stát cílem převzetí," řekl agentuře Bloomberg Dirk Hoozemans z nizozemské investiční firmy Robeco Group. Jako nejpravděpodobnějšího kupce analytici zmiňují Royal Dutch Shell.

Průkopník v potížích

"BP byla jednou z prvních energetických společností, které rozpoznaly potenciál hlubokých vod Mexického zálivu z hlediska těžby ropy a zemního plynu. Společnost se v této oblasti začala angažovat už v osmdesátých letech. Strategie se vyplatila a nyní je BP jedničkou v hlubinné těžbě," uvádí se v nedatovaném materiálu, který je stále dostupný na webu firmy BP.

Šest týdnů po potopení plošiny Deepwater Horizon je jisté, že dnes už by propagační oddělení tak nadšená slova nevolilo. Následky katastrofy mohou pro některé činitele BP znamenat ztrátu pozic, případně i svobody a pro obří společnost možná samostatnost.

Samotné náklady na likvidaci škod jsou astronomické, ale to nejhorší ještě přijde. Nejnovější odhad škod zveřejněný BP se pohybuje jen deset milionů dolarů pod hranicí jedné miliardy. O budoucích nutných výdajích odmítá vedení BP spekulovat.

Nezávislí odborníci však podobné zábrany nemají. Při naplnění nejhoršího možného scénáře, který počítá s tím, že hurikány, technické potíže a dosud nepředvídané problémy zhatí pokusy ucpat vrt a také zadržet již uniklou surovinu, by do Vánoc mohly vody Mexického zálivu zamořit téměř čtyři miliony barelů (470 milionů litrů) surové ropy.

Pro srovnání, při dosud nejhorší ropné katastrofě, ztroskotání tankeru Exxon Valdez u aljašského pobřeží v roce 1989, do moře uniklo "jen" 250 tisíc barelů ropy, tedy šestnáctkrát méně, než očekává pesimistický scénář.

Vlastník tankeru, firma Exxon Mobil, v následujících dvou dekádách zaplatil přibližně 4,3 miliardy dolarů (90 miliard korun) za likvidaci následků havárie, pokuty a odškodnění. Tato ekologická katastrofa se přitom odehrála u neobydlené Aljašky, což je oblast, jejíž komerční využití je s floridskými břehy či pobřežím Louisiany nesrovnatelné.

Bude stačit tříletá dieta?

V případě BP se náklady spojené s potopením plošiny Deepwater Horizon mohou podle různých odhadů pohybovat mezi 20 a 50 miliardami dolarů (420 miliard až bilion korun). Například banka Credit Suisse vyčíslila náklady na likvidaci znečištění na 15 až 23 miliard dolarů, dalších 14 miliard by si BP měla připravit na odškodnění rybářů, vlastníků půdy či hoteliérů, jimž havárie odradila hosty.

I když ale jde o ohromné částky, jejich hrozivost ve srovnání s hospodářskými výsledky BP poněkud ustupuje. V prvním čtvrtletí BP dosáhla zisku šest miliard dolarů při obratu 73 miliard. Škody odhadnuté Credit Suisse by při ceně ropy 80 dolarů za barel dokázala firma zaplatit za tři roky, přičemž by dále vyplácela dividendy v současné výši a zadlužení společnosti by jen mírně vzrostlo.