Nezaměstnanost dosáhla v červenci výše 8,4 procenta. Do konce roku má být bez práce každý desátý práceschopný Čech. Tvrdí to nejnovější odhady růstu nezaměstnanosti.

V některých regionech je situace ještě horší. S tím roste počet lidí, kteří jsou zaměstnaní, ale o svou práci se bojí. Zvláště mají-li hypotéku či dluhy, které by těžko při ztrátě obživy spláceli. Rozumné je ale nepanikařit a sestavit si plán, jak se při ztrátě práce zachovat. Obviňování sebe či druhých ničemu nepomůže."Za propuštění drtivá většina lidí nemůže. Ztrátu práce je nutné brát jako přírodní katastrofu, nikoliv jako vlastní selhání," říká psycholog Jan Gruber z firmy Tres Consulting.

Už v průběhu propouštění je možné získat finanční jistotu na poměrně dlouhou dobu. Pokud zaměstnanec odolá tlaku na ukončení pracovního poměru dohodou, ale firma jej propustí kvůli restrukturalizaci, získá kromě výpovědní lhůty také nárok na odstupné.

"Odstupné je vždy nejméně trojnásobkem průměrného měsíčního příjmu, a to i při ukončení pracovního vztahu dohodou z důvodu restrukturalizace," radí Markéta Pravdová, partner advokátní kanceláře bnt - pravda & partner. Na vyšších pozicích a ve větších firmách může být odstupné i výrazně vyšší. Záleží i na vyjednávacích schopnostech propouštěného. Odcházejícímu zaměstnanci náleží i peníze za dosud nevybranou dovolenou. "Důležité je pečlivě číst smlouvy a návrhy, které zaměstnavatel překládá. Riziko se skrývá třeba v prohlášení, že zaměstnanec nemá vůči zaměstnavateli žádné pohledávky a firma přitom ještě nevyplatila slíbené peníze," varuje Pravdová.

Výše pomoci od státu

Ihned po obdržení výpovědi, ještě ve výpovědní lhůtě, je vhodné začít hledat novou práci a zároveň se přihlásit na pracovním úřadě jako uchazeč o zaměstnání. I když vám třeba úřad nedokáže nabídnout vhodnou práci, bude za vás alespoň platit zdravotní pojištění. Na úřad práce ale většinu lidí vede hlavně vyplácení podpory v nezaměstnanosti, která od ledna tohoto roku dosahuje maximální výše 13 307 korun měsíčně. To je o tisíc korun více než dříve.

Na maximální podporu dosáhnou lidé s čistým předchozím příjmem už 20 000 měsíčně, zatímco před rokem bylo nutné vydělávat o čtyři tisíce korun více. Výše podpory klesá s délkou nezaměstnanosti, maximální výši, až 65 procent průměrného příjmu, získají žadatelé první dva měsíce. Další dva mají nezaměstnaní nárok na 50 procent svého předchozího příjmu. Při delší nezaměstnanosti dostanou jen 45 procent průměrného příjmu, vždy maximálně 13 307 korun měsíčně.

Stejně jako výši podpory omezuje zákon o zaměstnanosti také její délku. Nejdéle stát před důsledky nezaměstnanosti chrání lidi ve věku nad 55 let. Tito uchazeči o zaměstnání mohou pobírat podporu 11 měsíců. Lidé mezi 50 a 55 lety získají osmiměsíční podporu a mladší uchazeči o zaměstnání mají nárok na podporu po dobu pěti měsíců.

Pro příjem dávek podpory v nezaměstnanosti je nutné splnit určitá pravidla. Nejdůležitější podmínkou je odpracovat za poslední tři roky alespoň dvanáct měsíců jako zaměstnanec. Na podporu v nezaměstnanosti nemají nárok starobní a invalidní důchodci. Podporu v nezaměstnanosti nedostanou ani lidé, kteří o práci přišli kvůli hrubému porušení pracovní kázně. O vyplácení dávek je také možné přijít při bezdůvodném odmítnutí nabízeného pracovního místa.

Vhodnou variantou v oblastech s vyšší nezaměstnaností je využití rekvalifikace nabízené pracovním úřadem. V takovém případě zaplatí nejenom ji, ale dále vyplácí podporu v nezaměstnanosti ve výši 60 procent předchozího příjmu. Pokud ale uchazeč o zaměstnání projeví zájem o rekvalifikaci podle vlastního uvážení, bude si ji muset zaplatit a přijde i o vyplácené dávky.


Kdy není podpora vyplácena

Pokud uchazeč:

splňuje nárok na starobní důchod,

pobírá dávky nemocenského pojištění,

nastoupil vazbu nebo výkon trestu,

dostal výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně na paragraf 53.

Nově platí doba vyplácení podpory,

Nezaměstnaný ve věku

do 50 let:5 měsícůNezaměstnaný ve věku

od 50 do 55 let:8 měsícůNezaměstnaný ve věku

nad 55 let:11 měsíců