reklama

Nový žebříček: Nejlepší vysoké školy v Česku

  • Přinášíme nejnovější srovnání kvality vysokých škol, týden před uzávěrkou přihlášek.

Studovat práva? Jedině v Praze. Stát se dobrým psychologem a sociologem? Na to studenty nejlépe připraví Brno.

Hospodářské noviny už podruhé přinášejí v posledním únorovém týdnu, kdy si většina studentů podává přihlášky na univerzity, unikátní žebříček nejlepších fakult v Česku v devíti oborech.


Vycházíme - stejně jako před rokem, kdy jsme stejné žebříčky nejlepších vysokých škol přinesly také (ZDE výsledky z roku 2008) - z kritérií převzatých ze zahraničních srovnání, jaká zveřejňují například americký týdeník US News & World Report nebo britský deník The Guardian. Předkládáme vám svůj názor na to, co považujeme u vysokoškolského oboru za důležité. Zároveň ale zde najdete dostatek dat, abyste mohli sestavit svůj žebříček podle vlastních preferencí. (Pokud vás zajímá jen to, kterých devět fakult je nejlepších v Česku, klikněte SEM pro výslednou tabulku).


Hodnocené obory

1. PRÁVA -  Nejlepší práva jsou na Univerzitě Karlově
(Jak dopadlo velké srovnání právnických fakult?)

 

2. MEDICÍNA - Nejlepší medicína je letos v Motole
(Jak dopadlo srovnání lékařských fakult?)

 

3. ARCHITEKTURA - Nejlepší? Vítězí kolos jménem ČVUT
(Jak dopadlo srovnání fakult architektury?)

 

4. CHEMIE - Vyhrála brněnská přírodověda
(Jak dopadlo srovnání chemických fakult?)

 

5. SOCIOLOGIE - Když sociologii, tak v Brně. Pražská FSV je druhá
(Jak dopadlo srovnání v oboru sociologie?)

 

6. INFORMATIKA - Informatika: skvělá Masarykova univerzita
(Jak dopadlo orientační srovnání v oboru informatiky?) 

 

7. STROJÍRENSTVÍ - Mezi strojaři rozhodla věda: dva vítězí
(Jak dopadlo srovnání strojírenských fakult?)

 

8. EKONOMIE - V ekonomii vede VŠE, dotahují Pardubice
(Jak dopadlo srovnání v oblasti financí a ekonomie?)

 

9. PSYCHOLOGIE - Těsný boj vyhrála FSS v Brně
(Jak dopadlo srovnání v psychologických fakult?)

 

Pardubice překvapily

Stejně jako v loňském roce dominují pražská práva, kterým se podařilo nad svými konkurenty v Brně, Olomouci a Plzni ještě více zvýšit náskok. První místo mezi fakultami v oboru psychologie a sociologie si i letos udržela Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Mezi strojírenskými fakultami to tentokrát dopadlo nerozhodně: na prvním a druhém místě shodně skončily strojírenská fakulta z ČVUT (vloni na druhém místě) a z Vysokého učení technického. Brno tak prvenství opět obhájilo, ČVUT si polepšila.
Letošní srovnání ukázalo i zajímavý fakt: Brno se v kvalitě svých škol vyrovnalo Praze. Když HN vloni zkoumaly deset oborů, v šesti z nich zvítězila Praha. Letošních devět oborů si obě města rozdělila stejným dílem: čtyři pro Prahu, čtyři pro Brno, ve strojírenství bodovala obě dvě stejně. 

Už nejen Praha a Brno 

Praha a Brno však nejsou jedinými místy, kde získají studenti kvalitní vzdělání. Pomalu, ale jistě se začínají prosazovat i menší města. Letošním překvapením totiž byla na druhém místě v oboru ekonomie Fakulta ekonomicko - správní Univerzity Pardubice, která prorazila mezi osvědčené matadory VŠE a brněnskou ekonomiku. Zabodovala ve výzkumu a také v servisu, který studentům nabízí - ti zde mohou v cizím jazyce studovat až 117 odborných předmětů, což je nejvíce ze všech hodnocených škol.

Výrazně si také v prestižním oboru architektura polepšil pražský »gigant« ČVUT. Zatímco vloni byl za menšími uměleckými školami jako jsou VŠUP nebo AVU na čtvrtém místě, letos kraloval. A překvapila i liberecká architektura. I přesto, že skončila na posledním místě, měla dobré hodnocení od expertů, které HN oslovily.

"Liberec má jako přednost komornější prostředí, podobné čistě uměleckým školám," říká jeden z porotců žebříčku, architekt Ladislav Lábus. Porotci označili jako nadějnou pro obor sociologie i plzeňskou filozofickou fakultu, která se od loňského roku výrazně zlepšila: studentům například umožňuje více zahraničních stáží.

 


Blogy na iHNed.cz

 

Absolventy hýčká více škol

Školy se v žebříčku hodnotily podle pěti kritérií. Prvním z nich byly výsledky ve výzkumu podle nejnovějších dat Rady vlády pro výzkum a vývoj z let 2003 až 2007, které měly pro srovnání největší váhu. Dalšími kritérii byl zájem o školu: kolik studentů se na ni hlásí, nebo zda si například škola vychovává doktorandy. Žebříček zohledňoval i to, kolik studentů vyjede každý rok do zahraničí a kolik předmětů se učí v cizích jazycích.

Podle britského deníku The Times, který každý rok vydává respektovaný světový žebříček vysokých škol, HN fakulty posuzovaly také podle názoru odborníků v konkretním oboru. Školy mohly získat body i za to, že se zajímají o své absolventy: jak se uplatní v oboru a jak byli se školou spokojeni. Podle letošního žebříčku se o absolventy stará stále více škol. Nejlépe pak Masarykova univerzita v Brně. 


 

Výsledná tabulka vítězných fakult:

Redakce HN a iHNed.cz
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama